Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Wypadek na drodze. Jak się przygotować.

Wypadek na drodze. Jak się przygotowaćCo każdy kierowca wiedzieć powinien?

Kiedy decydujemy się robić prawo jazdy, stajemy się uczestnikami ruchu drogowego. Musimy się liczyć z tym, że na drodze może się nam przydarzyć wszystko. Nie sposób przygotować się na wszystkie ewentualności. Jednak jeżeli zrobimy wszystko, żeby jak najlepiej poradzić sobie z zagrożeniami i z ciężkimi sytuacjami, będziemy się czuć niewątpliwie lepiej. Z całą pewnością fakt, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, żeby działać jak najsprawniej i jak najlepiej udzielać pomocy, wpłynie pozytywnie na naszą pewność siebie.

Jest rzeczą całkowicie naturalną, że ludzka psychika reaguje silnym stresem na takie wydarzenia jak wypadki na drodze. Zwłaszcza, jeżeli pochłaniają one ofiary. Wcześniejsze przygotowanie może pomóc zredukować stres. Jeżeli wyobrazimy sobie potencjalną groźną sytuację i na trzeźwo zastanowimy się jakie powinniśmy podjąć działania, żeby jej zaradzić, kiedy dojdzie do podobnego zdarzenia, zadziałamy automatycznie. Stłumimy stres i zaczniemy robić co w naszej mocy, żeby pomóc ofiarom wypadku. Bardzo się przydają w tego typu okolicznościach kursy pierwszej pomocy. Dzięki kursowi pierwszej pomocy możemy:

  • dowiedzieć się jak zachować się w przypadku wypadku,
  • nauczyć się udzielać pierwszej pomocy,
  • radzić sobie ze stresem.

Jeżeli opanujemy sztukę pierwszej pomocy, nie unikniemy wszystkich negatywnych zdarzeń. Będziemy jednak o wiele bardziej skuteczni, kiedy już do nich dojdzie. Gdyby większość kierowców poważnie wzięła sobie do serca sposoby udzielania pierwszej pomocy, być może mniej wypadków kończyłoby się tak tragicznie.

Kiedy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego

Kiedy jesteśmy świadkami wypadku na drodze i widzimy, że jest on poważny, musimy zareagować. Jeżeli chodzi o konsekwencje prawne zrobienie czegokolwiek jest lepsze niż niepodejmowanie działania. Musimy udzielić poszkodowanym pomocy, nawet jeżeli nie wiemy co robić. Jeżeli poszkodowany ucierpi dodatkowo w wyniku naszej nieumiejętnej pomocy, nie poniesiemy w związku z tym konsekwencji. Prawdopodobnie jednak chcielibyśmy, żeby nasza pomoc przyniosła pozytywne skutki, dlatego warto zdobyć praktyczne umiejętności właściwego postępowania w takich sytuacjach.

Kiedy widzimy wypadek samochodowy, natychmiast powinniśmy zadzwonić po pomoc. Zanim jednak dotrze ona na miejsce zdarzenia, może upłynąć wiele czasu. Do naszych obowiązków należy zabezpieczenie miejsca wypadku. Zacznijmy od naszego samochodu. Zaciągnijmy hamulec ręczny i postawmy przed samochodem trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt powinniśmy postawić również w pewnej odległości od miejsca wypadku, żeby inni kierowcy mogli na czas wyhamować.

Udzielanie pomocy poszkodowanym

Bardzo ważną kwestią jest udzielenie pomocy rannym. Jeżeli nie czujemy się w tej kwestii zbyt pewnie, a w pobliżu są jeszcze inne osoby, możemy zwrócić się o pomoc. Nic nas jednak nie zwalnia z jej udzielenia. Powinniśmy rozpiąć pasy poszkodowanym. Jeżeli ze względów technicznych jest to niemożliwe, należy pasy rozciąć. Jeżeli samochód nie wymaga natychmiastowego opuszczenia, zostawmy rannych na miejscach. Samodzielne próby transportu mogłyby doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa. Jeżeli jednak mamy podejrzenie, że auto może się zapalić, za wszelką cenę pomóżmy wydostać się rannym zanim do tego dojdzie. Pomoc powinna trwać do momentu zjawienia się pogotowia.


Artykuł przygotowała firma MAX-HOL Pomoc Drogowa z Jeleniej Góry oferująca pomoc drogową i holowanie aut w kraju i za granicą

Powiązane artykuły
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *