Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Nie daj się zimie. Zadbaj o swój samochód.

Nie daj się zimie. Zadbaj o swój samochód.Przygotowanie samochodu do zimy obowiązkiem każdego kierowcy

Samochód jest dużym udogodnieniem. Pozwala się nam swobodnie poruszać. Kiedy posiadamy samochód, możemy w każdej chwili wybrać się w dowolne miejsce. Samochód to wielki komfort dla nas i dla naszej rodziny. Z posiadaniem auta wiążą się jednak pewne obowiązki, takie jak na przykład odpowiednie przygotowanie go do zimy. Nie można tej kwestii pominąć, ponieważ miałoby to daleko idące skutki. Odpowiednie przygotowanie auta do zimy, to znaczne wydatki pieniężne, jednak ich zaniechanie może nas kosztować znacznie więcej. Paradoksalnie więc nie oszczędzając na takich kwestiach jak przygotowanie samochodu do chłodniejszych dni, dużo oszczędzamy. Zarówno pieniędzy, jak i stresu. O bezpieczeństwie naszym i innych nie trzeba nawet wspominać.

Co należy zrobić, żeby samochód był gotowy na zimę?

Oto kilka kwestii, którymi należy się zająć, żeby mieć pewność, że nasze auto dobrze zniesie sezon zimowy:

  • opony. Wymiana opon jest obowiązkiem każdego kierowcy, o którym nie trzeba chyba nawet przypominać,
  • przeglądy w warsztacie samochodowym. Gruntowny przegląd samochodu na pewno nie zaszkodzi, a może wiele pomóc,
  • konserwacja szyb i karoserii. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu lakieru unikniemy odprysków, szyby natomiast warto zabezpieczyć przed parowaniem.

Jeżeli pomyślimy o wszystkich tych kwestiach, możemy być z siebie zadowoleni, ponieważ zrobiliśmy wszystko, żeby uczynić zimę dla naszego samochodu porą jak najbardziej komfortową.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinniśmy gruntownie wyczyścić nasz samochód. Zadbajmy szczególnie o lakier i szyby. Prawdopodobnie oprócz bezpieczeństwa zależy nam także, żeby nasz samochód wyglądał dobrze. Powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru, ponieważ niekorzystne warunki pogodowe mogą sprawić, że wiosną będzie on pełen odprysków i zarysowań, co narazi nas na dodatkowe koszty. Zima to również trudny okres dla szyb. Mają one tendencję do parowania, co znacznie utrudnia widoczność. Na rynku dostępnych jest jednak wiele preparatów, które pomogą w dużym stopniu zabezpieczyć szyby naszego auta przed parowaniem.

Co warto posiadać w samochodzie zimą?

Są pewne akcesoria, które nadają się do użytkowania tylko zimą. Tak jak w przypadku paliwa, które zmieniamy w zależności od pory roku, kupujemy również preparaty, które pomagają nam walczyć z mrozem. Wydawałoby się, że nie są to wielkie rzeczy, jednak kiedy jesteśmy w trasie, wówczas dopiero jesteśmy w stanie je docenić. Kiedy nadchodzi zima, powinniśmy zrobić gruntowne porządki w naszym aucie, podczas których sprawdzimy, czy nie ma w nim jakichś usterek, które wcześniej pominęliśmy. Pozbędziemy się również akcesoriów, które były nam potrzebne latem, zimą zaś nie do końca znajdują zastosowanie.

Kiedy zrobimy już generalne porządki, należy zadbać o odpowiednie zaopatrzenie. Kupmy płyn do spryskiwaczy, który przeznaczony jest do stosowania zimą. Znacznie lepiej nadaje się on do rozpuszczania warstwy lodu na naszych szybach. Liczmy się z tym, że podczas zimowych miesięcy nie raz będziemy mieli okazję usuwać z naszego auta ogromne ilości śniegu. Możemy mieć poważny problem jeżeli nie zaopatrzymy się wcześniej w narzędzia, które nam to ułatwią. Skrobaczka i szczotka do usuwania śniegu powinny obowiązkowo znaleźć się na naszej liście zimowych zakupów.

Bezpieczna jazda podczas dużych opadów śniegu

W naszej strefie klimatycznej opady śniegu bywają bardzo obfite. Prowadzenie auta podczas śnieżycy nie należy do czynności najbardziej komfortowych, jednak czasem po prostu nie mamy wyboru. W takich sytuacjach bardzo ważne są sprawnie działające światła, które zapewnią nam widoczność, a tym samym bezpieczeństwo. Dobrze jest posiadać łańcuchy na opony zimowe. Niekiedy podłoże jest tak zaśnieżone i oblodzone, że tylko porządne łańcuchy na oponach pozwolą nam ruszyć się z miejsca. Kiedy często jeździmy w trasy zadbajmy o to, żeby w naszym pojeździe znalazła się linka holownicza, latarki, zapasowe żarówki, apteczka i wszelkie inne sprzęty, które okażą się pomocne w przypadku, kiedy utkniemy podczas śnieżycy na drodze i nie będziemy w stanie ruszyć.


Artykuł przygotowała firma Pat-Car Pomoc Drogowa z Płocka zajmująca się min. pomocą drogową, transportem aut i maszyn oraz wynajmem aut zastępczych.

Podobne tamety
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *