Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

Sprawdzanie samochodu po numerze VIN to podstawa, na którą zawsze powinniśmy się zdecydować, gdy chcemy kupić samochód używany. To właśnie numer VIN i jego rozkodowanie pozwolą nam poznać historię pojazdu, historię szkód, wypadków, ale i ilość przejechanych do tej pory kilometrów.

Czym jest numer VIN?

Vehicle Identification Number, czyli popularny numer VIN, to numer identyfikacyjny danego pojazdu. Każdy pojazd posiada unikalny numer VIN, dzięki czemu identyfikacja numeru VIN, a następnie jego rozkodowanie daje nam wiele informacji, które na pewno dotyczą danego pojazdu.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Zanim zainteresuje nas obecność numeru VIN na pojeździe, powinien on znaleźć się w ogłoszeniu o sprzedaży samochodu. Wielu sprzedawców nie chce cały czas odpowiadać na wiadomości z prośbą o podanie numeru VIN, dlatego podają go w treści ogłoszenia.

Jeżeli VINu nie ma w ogłoszeniu, powinniśmy skontaktować się ze sprzedającym, w celu jego podania, koniecznie jeszcze przed samymi oględzinami pojazdu. Jeżeli sprzedający nie che nam go podać, kręci, mówi, że nie ma do niego dostępu, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Często wynika to z tego, że numer VIN informuje o wielu sytuacjach czy faktach, o których sprzedający nie chce informować.

Pamiętajmy, że każdy sprzedający, numer VIN pojazdu zna. Standardowo VIN znajduje się nie tylko w dowodzie rejestracyjnym, ale również jest wybity w kilku różnych miejscach na samym samochodzie.

Numer VIN znajduje się jednak w różnych miejscach na pojeździe, w zależności od modelu. Często powinniśmy szukać go w okolicach silnika, jednak przed oględzinami warto sprawdzić, gdzie dany model pojazdu ma wybity numer VIN – zdobycie takich informacji będzie bardzo proste w internecie.

Podczas oględzin warto upewnić się, że pojazd posiada taki numer VIN, jaki podał nam sprzedający. Może się bowiem okazać, że sprzedający podał nam numer innego, jednak łudząco podobnego pojazdu – taki sam model, rocznik czy kolor. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo sporadycznie, są bowiem bardzo trudne w realizacji.

Historia pojazdu po VIN

Co daje rozkodowanie numeru VIN?

Rozkodowanie numeru VIN da nam dostęp do bardzo wielu bardzo istotnych informacji. Często są one niemożliwe do zdobycia w inny sposób, zwłaszcza w przypadku samochodów do Polski sprowadzonych, gdzie dokumenty często albo giną, albo są nawet fałszowane.

Przede wszystkim, dzięki rozkodowaniu numeru VIN będziemy mogli poznać prawdziwą ilość przejechanych kilometrów. Jeżeli ilość przejechanych kilometrów została zarejestrowana, czy to podczas przeglądu, czy np. policyjnej kontroli, wartość ta będzie dla nas dostępna. Wartości te będą dostępne również wstecz, dzięki czemu w praktyce otrzymujemy kilka ostatnich zarejestrowanych wartości. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzonych – niektóre źródła donoszą, że nawet 8 na 10 sprowadzanych do Polski pojazdów ma cofany licznik.

VIN i jego rozkodowanie poinformuje nas również o wypadkach i kolizjach. Dowiemy się jednak nie tylko o tym, że miały one miejsce, ale również o ich dacie, miejscu zdarzenia, poznamy informacje o szkodzie całkowitej czy wartości poszczególnej ze szkód. Dzięki temu nie tylko zweryfikujemy, czy samochód jest bezwypadkowy, ale stwierdzimy, czy samochód nie przeszedł naprawdę poważnych kolizji. To po nich samochód może w praktyce nie nadawać się do bezpiecznej jazdy, do tego w wielu przypadkach może okazać się, że powrót do sprawności będzie niemożliwy – w przypadku wypadków drogowych często tyczy się to np. geometrii pojazdu.

O kradzieży danego pojazdu również poinformuje nas numer VIN. Jeżeli go rozkodujemy, a dany samochód został zgłoszony jako kradziony, będziemy o tym wiedzieć. Dzięki temu będziemy pewni, że nikt nie będzie chciał odzyskać swojej własności, a my nie kupujemy samochodu od pasera.

Gdzie rozkodować numer VIN?

Idealnym miejscem będzie do tego portal Historiaszkod.pl. Przede wszystkim, sprawdzanie numeru VIN jest tutaj możliwe zupełnie za darmo. Takie sprawdzanie pozwoli nam uzyskać podstawowe informacje o danym pojeździe, w tym informacje, czy jakiekolwiek wypadki i szkody miały miejsce w jego przypadku – jest to więc idealna opcja, by sprawdzić, czy samochód faktycznie jest bezwypadkowy.

Jeżeli jednak wypadki i szkody miały miejsce, serwis Historiaszkod.pl pozwoli nam za symboliczną opłatą sprawdzić bardzo dokładne informacje o nich, ich wartości, miejscu zdarzenia czy dacie zdarzenia. Jeżeli chcemy kupić samochód używany, ale mieć pewność, że nie były to wypadki czy kolizje poważne, serwis Historiaszkod.pl nam na to pozwoli.

Najważniejszym faktem dotyczącym serwisu Historiaszkod.pl jest to, że korzysta on z najnowszych dostępnych baz polskich, europejskich i tych z USA. Dzięki temu mamy pewność, że posiadamy najnowsze i najdokładniejsze informacje o pojeździe. To bardzo istotne zwłaszcza w kontekście samochodów sprowadzanych, w końcu to ich historię najczęściej chcemy poznać.

Powiązane artykuły
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić auto przed kupnem? Zobacz, co musisz wiedzieć, by nie wbić się na minę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *