Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Pamiętaj o obowiązkowym wyposażeniu samochodu!

thumb-958Każde państwo ma swoje przepisy ustalające co powinno znajdować się w samochodzie w momencie wypadku bądź kolizji. Brak którejkolwiek rzeczy z konkretnie wymienionych elementów może skutkować mandatem. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Gdzie zakupić obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Przepisy prawne a rzeczywistość

Od końca 2002 roku, na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury, istnieje krótki spis rzeczy, które musi posiadać w swoim pojeździe każdy kierowca. Jeśli kontrola drogowa wykaże uchylenie się od tych przepisów, ma prawo ukarać kierowcę mandatem nawet do 500 zł. W rzeczywistości wyposażenie samochodu jest kontrolowane dosyć rzadko i raczej rutynowo. Wielu kierowców nie przywiązuje wagi do tych zaleceń – nie są one jednak bezpodstawne. W momencie wypadku lub innego zdarzenia z udziałem samochodu stają się obowiązkowe, ponieważ chronią i zabezpieczają życie kierowcy.

O obowiązkowym wyposażeniu samochodu warto przypomnieć sobie przed urlopem, wakacjami bądź dłuższymi wyjazdami – szczególnie do innego kraju. Okazuje się, że standardy obowiązkowego wyposażenia są zróżnicowane i zależne od ustaleń wewnętrznych obcych krajów. Co powinno znaleźć się w aucie każdego Polaka?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

  • Trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy stosowany jest do sygnalizacji innym kierowcom o niebezpiecznym zdarzeniu na drodze z udziałem naszego pojazdu, które może być utrudnieniem dla innych. Choć jego posiadanie jest często lekceważone, to w sytuacji, kiedy jest naprawdę potrzebny, często może uratować życie, np. wystawiając go podczas usterki samochodu w gęstej mgle, inny kierowca zauważy nas już ze znacznej odległości i zdoła wyminąć.

Trójkąt ostrzegawczy powinien znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, a przede wszystkim – znanym kierowcy. Najlepiej trzymać go w jednym, ustalonym miejscu, aby w razie konieczności nie zastanawiać się, gdzie można go znaleźć. Ponadto trójkąt ostrzegawczy musi posiadać homologację. Niezbędne jest, aby dysponował odpowiednią powierzchnię odblaskową, ma to na celu lepsze ostrzeganie innych kierowców.

  • Gaśnica

Gaśnica jest obowiązkowa w polskich autach, choć u osób spoza naszego kraju wzbudza to zdziwienie. Robiąc przegląd pojazdu, warto pamiętać, że według rozporządzeń prawnych gaśnica samochodowa nie może być przeterminowana – mówi pracownik sklepu motoryzacyjnego Wajbex z Warszawy.

Ponadto gaśnica musi posiadać homologację, tak samo jak trójkąt ostrzegawczy, a dodatkowo nie może być mniejsza niż 1 kg – jest to najmniejsza dopuszczalna pojemność w polskich samochodach. Warto zwrócić uwagę, że mandat może być wystawiony nie tylko w przypadku braku gaśnicy, ale także za schowanie jej w miejscu trudno dostępnym, przez co staje się zupełnie niepraktyczna. Choć tak mała gaśnica zapewne nie ugasi pożaru auta, a najnowsze samochody są dużo lepiej chronione przed samozapalaniem się w odniesieniu od aut sprzed kilkunastu lat, to jednak posiadanie jej jest i będzie obowiązkiem polskiego kierowcy.

  • Samochodowa apteczka pierwszej pomocy

Tylko dwie rzeczy – trójkąt i gaśnica – należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Apteczka, która jeszcze do niedawna musiała znajdować się wewnątrz pojazdu, jest obecnie zalecana, ale nie konieczna. Wożenie jej w samochodzie jest dobrowolnym wyborem kierowcy, choć prawdopodobnie to jeden z najbardziej przydatnych elementów. W sklepach motoryzacyjnych, ale także na stacjach benzynowych czy supermarketach, można nabyć gotowe, skompletowane apteczki samochodowe z najpotrzebniejszymi artykułami. Wśród nich warto wymienić opatrunki, folię termiczną, maseczkę do sztucznego oddychania, wodę utlenioną, gazy i rękawiczki jednorazowe. Tyle wystarczy, by pomóc sobie lub komuś w razie wypadku lub innego zdarzenia na drodze.

  • Kamizelka odblaskowa

Kamizelka odblaskowa spełnia taką samą funkcję jak trójkąt ostrzegawczy – pozwala innym kierującym dużo wcześniej nas zauważyć i właściwie zareagować. Ona także nie zalicza się do obowiązkowego wyposażenia auta, ale warto ją mieć dla własnego bezpieczeństwa.

Innymi artykułami, które warto wozić w swoim aucie są m.in.: zestaw najważniejszych kluczy i komplet zapasowych żarówek. Wszystkie te elementy można nabyć za jednym razem w sklepach motoryzacyjnych. Przykładowe ceny poszczególnych rzeczy można sprawdzić na stronie http://www.wajbex.pl/pages/akcesoria,30-17.aspx.

Podobne tamety
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *