Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Na czym polega wulkanizacja?

snow-chains-3029596_1280Jadąc na zakupy czy też jadąc do pracy, niejednokrotnie mijamy szyldy z napisem serwis opon czy też wulkanizacja.

Naprawa opon trzeba przyznać, że brzmi naprawdę bardzo niezrozumiale i prosto. Jednak czy słowo wulkanizacja jest słowem zrozumiałym? Raczej powiedziałabym, że jest to słowo zagadka. Przy kupnie opon czy też przy ich wymianie powinniśmy jak najbardziej wiedzieć co oznacza własnie wulkanizacja i w jaki sposób ona może być dla nas przydatna.

W oparciu o wulkanizację produkuje się opony. Jednak w oparciu o wulkanizację także się opony naprawia. Technologia poszła bardzo, ale to bardzo do przodu. Powstały liczne techniki naprawiania tak zwanego ogumienia. Jest to możliwe dzięki chemicznej wulkanizacji. Przy pomocy tychże rozwiązań jednak nie uda nam się naprawić wszystkich możliwych uszkodzeń. W warsztatach profesjonalnych znajdziemy zarówno narzędzia oraz maszyny do wulkanizacji metoda starszą, czyli metodą “na ciepło” jak i także “na zimno”, czyli metodą chemiczną. Pierwsza metoda wymaga zdecydowanie znacznie większego doświadczenia. Dodatkowo wymaga form specjalnych. Formy te pozwolą na uzyskanie pierwotnego kształtu danej opony. Dzięki temu naprawimy opony o uszkodzeniach bocznych. Te opony bardzo trudno jest naprawić chemiczną metodą. By używać na ciepło wulkanizacji jest wymagane znacznie większe doświadczenie. Przy bieżnikowaniu czy też przy łataniu dziur otrzymać należy mieszankę, która w najwyższym stopniu pasować będzie do składu opony łatanej. W związku z tym coraz to mniej zakładów wulkanizacyjnych tą usługę oferuje. Metoda chemiczna, czyli metoda “na zimno”. pozwala na bardzo szybką naprawę uszkodzeń punktowych. Chodzi tutaj o uszkodzenia takie jak uszkodzenia śrubą czy też gwoździem. Właśnie dzięki temu panowie wulkanizatorzy mogą znacznie szybciej oddać opony sprawne, która posłużą na pewno miesiącami, a może nawet latami.

Sama wulkanizacja wynaleziona została wiele lat temu. Nadal jest jednak mało znana. Jej zalety jednak można poznać przy każdorazowej wizycie u wulkanizatora czy też w punkcie gdzie naprawia się opony. Znaczenie wulkanizacji doceniamy kiedy niestety przytrafi się nam uszkodzenie opony. Oczywiście są to najmniej oczekiwane sytuacje.

Powiązane artykuły
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *