Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Jak rozkodować radio samochodowe?

Jak rozkodować radio samochodowe

Dzisiaj zajmę się troszeczkę drażliwym tematem, jakim jest rozkodowanie radia samochodowego. Żebyście nie posądzali mnie o wspieranie złodziei samochodowego osprzętu, wyjaśnię, że jest to na tyle proste, że każdy złodziej upora się z tym w kilka minut i zna zdecydowanie więcej sposobów niż przedstawiam poniżej.

Dla czego producenci kodują radia?

Oczywiście dla ochrony przed kradzieżą, ale w dobie dzisiejszych możliwości technologicznych kod jest większym problemem dla właściciela niż dla złodzieja. Każda wymiana akumulatora lub przełożenie radia do nowego auta kończy się zablokowaniem radia.

Jeżeli posiadasz oryginalne, fabrycznie zamontowane radio to dokładnie przejrzyj dokumentację swojego auta. W etui z instrukcją obsługi powinieneś znaleźć kartonik przypominający kartę kredytową, a na nim zapisany kod do radia. Może się zdarzyć, że karta jest niewypełniona lub takiej karty nie ma, zwłaszcza jeśli auto pochodzi z drugiej ręki. W tej sytuacji jedyne co możesz zrobić to wypróbować inne sposoby na rozkodowanie radia samochodowego.

Jak rozkodować radio nie mając kodu?

Jak rozkodować radio? Sposobów jest co najmniej kilka, jedne bardziej skomplikowane inne mniej. Dobrą informacją jest to, że niemal na pewno uda się rozkodować radio chociaż, zależnie od sytuacji będzie trzeba pojąć różne środki.

Kontakt z ASO

Jeżeli twoje radio jest fabrycznie montowane przez producenta samochodu to najprostszym krokiem będzie kontakt z autoryzowaną stacją obsługi auta. Po podaniu odpowiednich danych i potwierdzeniu prawa do auta ASO może odtworzyć kod do radia. Musimy jednak uzbroić się w żelazną cierpliwość i spokój buddyjskiego mnicha, ponieważ serwisy przeważnie nie maja czasu i ochoty zajmować się tak błahymi z ich punktu widzenia sprawami. Mogą też odmówić, jeżeli będą mieli wątpliwości co do stanu prawnego posiadanego radia lub zaproponują obsługę serwisową samochodu w celu zdjęcia blokady, niestety musimy się w tedy liczyć z dość wysokimi opłatami za roboczogodzinę jakie obowiązują w autoryzowanych serwisach.

Poszukaj w internecie

Brak kodu do radia to tak ogólny problem, że możemy odnaleźć specjalne serwisy internetowe oferujące wygenerowanie nowego klucza. Serwisy mogą być płatne, dlatego warto poszukać darmowej pomocy na forach i w grupach społecznościowych poświęconych marce samochodu lub radia lub w ogólnych grupach oświęconych mechanice samochodowej. Jak rozkodować w ten sposób radio? Wystarczy podać numer seryjny radia, a użytkownicy forum znajdą dla Ciebie kod lub wskażą miejsca w których kod wygenerujesz samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że kilkukrotne wprowadzenie niewłaściwego kodu może spowodować całkowite zablokowanie radia. I pamiętajcie zanim zaczniecie szukać musicie posiadać numer seryjny radia, a on znajduje się na tyle obudowy i jego pozyskanie będzie wymagało demontażu radia ze schowka z użyciem specjalnych kluczy.

Jeżeli mamy szczęście i zapisany nr seryjny radia to obejdzie się bez demontowania radia. Okazać się bowiem może, iż wystarczy w odpowiednim programie markę radia oraz jego numer seryjny, by uzyskać prawidłową kombinację cyfr. Usługa ta jest bardzo tania i trwa zaledwie chwilę. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż przy większości urządzeń zabieg tego rodzaju okazuje się wysoce skuteczny. Część programów komputerowych będzie też w stanie wygenerować nam kod po podaniu tylko nr VIN samochodu (jest to skuteczne, jeżeli radio nie było przekładane lub kiedy mamy zapisany VIN pierwszego samochodu, w którym radio było montowane)

Skontaktuj się ze specjalistą

Zdecydowanie tańszą opcją jest kontakt z niezależnym fachowcem zajmującym się zdejmowaniem takich blokad. W większości przypadków nie będzie potrzeby fizycznego dostarczania radia, a kod odblokowujący do naszego radia zostanie nam dostarczony prosto z bazy kodów, które posiadają osoby zajmujące się tego typu usługami. Cała procedura powinna zając kilkanaście minut.

Jeżeli powyższe kroki zawiodą konieczne jest wymontowanie radia i udanie się do serwisu elektronicznego. Fachowiec musi wyciągnąć procesor i po podłączeniu go do komputera za pomocą specjalnej przystawki, będzie możliwe ustalenie kodu. Po odczytaniu kodu procesor zostaje ponownie wlutowany w pierwotne miejsce i możemy radio zamontować na powrót w samochodzie.

Ale zacznij od..

Dokładnego przejrzenia dokumentów twojego samochodu, ponieważ to tam może znajdować się kod, jeżeli nie w postaci karty to być może poprzedni właściciel zapisał gdzieś na marginesie. Często, w panice, zupełnie o tym zapominamy. A wystarczy czasem dobrze poszukać!

Jak uniknąć kolejnego takich przygód w przyszłości?

Jak już przebrniemy przez poszukiwania i wrócimy z serwisu zapiszmy kod w bezpiecznym miejscu. Nie musi on być schowany w sejfie, wystarczy że będzie w miejscu w którym go łatwo odnajdziemy w przypadku kolejnej potrzeby jego wprowadzenia.

Zapamiętaj

Jeżeli korzystamy z usług serwisu lub niezależnego fachowca zawsze będziemy musieli udowodnić, że radio lub samochód jest naszą własnością więc warto zabrać ze sobą dowód zakupu radia (zawsze należy o taki dowód poprosić sprzedającego) lub umowę kupna sprzedaży samochodu. Po to właśnie są zabezpieczenia, żeby kradzież naszego radia była nieopłacalna i problematyczna dla złodzieja.

Powiązane artykuły
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *