Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Pieszy widoczny na drodze. Odblaski i inteligentne przejścia

2Pomimo tego, że bezpieczeństwo na polskich drogach w ostatnich latach znacznie się poprawiło, to statystyki policyjne wyraźnie pokazują, że spora część poważnych zdarzeń drogowych wciąż dotyczy pieszych.

Wynika to nie tylko z faktu, że piesi są „najsłabszymi” i najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ale również z tego, że często sami nie dbają o własne bezpieczeństwo. W jaki sposób można poprawić swoją widoczność jako pieszego? O czym warto pamiętać? Czy infrastruktura drogowa może wpływać na bezpieczeństwo właśnie pieszych?

Bezpieczeństwo na drodze

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że pomimo tego, iż bezpieczeństwo pieszych nie zależy wyłącznie od samych pieszych, to będąc pieszym warto myśleć podwójnie – za siebie oraz za innych uczestników ruchu drogowego. To, że z pozoru wydaje się nam, że znajdujemy się w oświetlonym miejscu i jesteśmy widoczni dla kierowców, nie znaczy, że tak jest w rzeczywistości. Niemal każdy samochód z włączonymi światłami mijania jest znacznie lepiej widoczny niż pieszy – nawet podczas słonecznego dnia.

Odblaski i kamizelka odblaskowa

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę własnego bezpieczeństwa jako pieszego, jest używanie elementów odblaskowych lub nawet specjalnych kamizelek odblaskowych. To właśnie takie dodatki zwiększają naszą widoczność w warunkach niedostatecznej widoczności na drodze (np. zapadający zmierzch czy deszcz). Badania w wyraźny sposób pokazują, że nawet przy użyciu jednego elementu odblaskowego pieszy staje się w nocy widoczny nawet z kilkuset metrów, co daje kierowcy czas na zwiększenie uwagi i bezpieczne ominięcie.

Przepisy ustawowe – obowiązkowe odblaski

Zależność pomiędzy widocznością pieszych, a ich bezpieczeństwem dostrzegł również polski ustawodawca, który wprowadził nakaz stosowania od 1 sierpnia 2014 r. odblasków przez pieszych poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, czym rozszerzył dotychczasowy obowiązek nałożony wyłącznie na osoby poniżej 15 roku życia. Pomijając sam aspekt karania za brak odblasków i możliwość otrzymania nawet mandatu karnego do kwoty 100 złotych, to wprowadzenie nowego przepisu przez ustawodawcę wywołało społeczną dyskusję w zakresie bezpieczeństwa pieszych na polskich drogach. Na marginesie warto dodać, że ceny odblasków mogących uratować nasze życie zaczynają się już od kilku złotych.

Zakup odblasków – z należytą uwagą!

Decydując się na zakup odblasków lub kamizelki odblaskowej warto zwrócić jednak uwagę nie tylko na jej wykonanie, ale również na posiadanie przez nią odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego laboratoryjnie stwierdzony współczynnik odbicia światła. Ostatnimi czasy UOKIK przebadał ponad 30 kamizelek odblaskowych dostępnych na polskim rynku i niemal połowa z nich nie spełniała należytych norm. Sprawia to, że pomimo posiadania takiej kamizelki odblaskowej, możemy nie być widoczni z kilkuset metrów, a z zaledwie kilkudziesięciu metrów.

Przejście dla pieszych – nowe rozwiązania

Nowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pieszych na drodze wprowadza się również na poziomie samej infrastruktury. Jedną z największych nowości jest inteligentne przejście dla pieszych, które w momencie znalezienia się w jego pobliżu pieszego zwiększa natężenie światła, co przekłada się na większy kontrast jasnych pasów przejścia dla pieszych oraz podkreślenie sylwetki przechodzącego człowieka.

Nasze bezpieczeństwo jako pieszych zależne jest przede wszystkim od nas samych. Powinniśmy nie tylko korzystać z elementów odblaskowych w zakresie przewidzianym przez prawo, ale również w każdej sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeniu poruszać się po drodze lub w jej bliskim otoczeniu. Pamiętajmy, że to w znacznej mierze od nas samych zależy nasze bezpieczeństwo!

Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl.

Podobne tamety
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *