Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Jak oszczędzać na paliwie?

paliwoCeny paliw raz szybują w górę, raz pikują w dół, jednak wciąż nie są na takim poziomie, aby pozwolić nam na jazdę bez żadnych zmartwień. Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami jednego pojazdu, czy mamy całą flotę, powinniśmy szukać oszczędności na paliwie. Wbrew pozorom nie jest to trudne ani męczące. Sprawdźcie, czy znacie wszystkie sposoby!

Eco driving

Eco driving wpajany na kursach młodym kierowcom jest dla wielu z nas ideą, która brzmi zupełnie obco. Nie jest to nic innego jak ekonomiczna jazda, która charakteryzuje się płynnością, zmniejszoną dynamiką i poruszaniem na jak najwyższym biegu. Wielu z nas nie jest przekonanych do eco drivingu, ale jak wynika z danych, taki styl jazdy może zmniejszyć zużycie paliwa od 5 do nawet 25%.

Eco opony

Producenci opon od 2012 roku są zmuszeni do podawania ich podstawowych parametrów oraz klas. Dzięki temu możemy w prosty sposób stwierdzić, czy dana opona jest ekonomiczna, czy daleko jej do generowania oszczędności. Z powodu nierównej nawierzchni ogumienie ulega deformacji, przez co nagrzewa się i pochłania energię, która jest potrzebna do napędzania pojazdu. To zjawisko nazwa się efektem tłoczenia. Przez kiepskie opony możemy tracić nawet do 7% paliwa.

Dobre ciśnienie

Warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, gdyż jeśli jest ono zbyt niskie zaledwie o 0,5 bara, zużycie paliwa wrasta aż do 4%. Jak wynika z ankiet, tylko 40 % z nas regularnie sprawdza ciśnienie w oponach*. Powinniśmy robić to przynajmniej raz w miesiącu, gdyż praktycznie na każdej stacji jest dostępny kompresor, dzięki któremu sprawdzimy i wyrównamy ciśnienie.

Mniej bagaży

Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie paliwa, sprawdź dokładnie co przewozisz w swoim samochodzie. Olej, płyn do spryskiwaczy, niepotrzebne ubrania oraz inne dodatkowe akcesoria obciążają samochód. Każdy dodatkowe 100 kg zwiększa spalanie paliwa o około 6%. Dotyczy to oczywiście zarówno bagaży jak i pasażerów.

Grupą taniej

Jeśli mamy taką możliwość, możemy dojeżdżać np. do pracy razem ze współpracownikami czy sąsiadami. W ostatnim czasie powstało wiele serwisów, w którym ogłaszają się osoby szukające pasażerów do wspólnej jazdy. Decydując się na tą opcję nie tylko mamy towarzysza lub towarzyszy na czas drogi, ale również koszty paliwa rozkładają się między kilka osób.

Przemyślana trasa

Wrogiem oszczędzania paliwa jest stosowanie się do utartych schematów. Jeśli zawsze jeździmy do pracy tą samą, zakorkowaną drogą  i tracimy na niej paliwo, nerwy i czas, być może nadeszła pora na lepsze planowanie trasy? Poruszając się po drogach często lepiej wykorzystać trasy mniej uczęszczane, które dokładają nam trochę kilometrów, ale oszczędzają zarówno czas jak i paliwo. Samochód stojący w korku pochłania naprawdę spore ilości paliwa.

Rozsądnie z elektroniką

Radio, odtwarzacz DVD, system GPS, klimatyzacja czy nawiew to istne pożeracze energii. Jeśli będziemy używali wszystkich urządzeń jednocześnie nie spodziewajmy się tego, że oszczędzimy na kosztach paliwa. Oczywistym jest, że nie ma sensu przesadzać i jechać szczerkając zębami ani ścierając pot z czoła w czasie upałów. Jeśli jednak dbamy o oszczędności i środowisko, starajmy się rezygnować z urządzeń, które nie są nam w danym momencie niezbędne.

W zgodzie z aerodynamiką

Współczesne samochody są projektowane zgodnie z zasadami aerodynamiki, dzięki czemu są szybsze, zużywają miej paliwa i wyglądają smukło oraz pięknie. Niestety wszelkiego rodzaju relingi, bagażniki dachowe czy uchwyty na rowery zaburzają naturalną aerodynamikę samochodu. Podobnie sprawa wygląda z otwieraniem okien i szyberdachu w czasie jazdy. Drobnostka? Sam bagażnik dachowy może zwiększyć zużycie energii aż o 20%! Czy na pewno jest to tylko drobnostka?

Na wyłączonym silniku

Często stojąc na światłach lub czekając na przejeździe kolejowym zastanawiamy się, czy lepiej wyłączyć silnik, czy nie ma to większego sensu. Ogólnie mówiąc jeśli wiemy, że będziemy czekali dłużej niż 20 sekund, nie zwlekajmy z wyłączeniem silnika i świateł. Uważajmy jednak w mieście – jeśli zrobimy to niefrasobliwie i przegapimy moment zmiany świateł, możemy zostać strąbieni przez zniecierpliwionych kierowców.

Wymiana oświetlenia

Starsze samochody nie posiadają jeszcze tak zaawansowanej technologii ani energooszczędnego oświetlenia. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy wymienić oświetlenie na LED-owe, jednak pamiętajmy o tym, by wybierać dobre żarówki z homologacją, a nie tanie chińskie zamienniki. Światła LED-owe potrafią zużywać nawet do 90% mniej energii od tradycyjnych żarówek.

Zawsze może być taniej

Przychodzą takie dni i miesiące, że patrząc na sunące liczby w dystrybutorze zaczynamy powoli blednąć. Od kiedy rachunek za paliwo jest taki wysoki? Każdy, kto przynajmniej raz martwił się ceną paliwa, powinien spróbować sposobów na jego oszczędzanie. Oczywiście nie dla każdego jest eco driving, jednak wyrzucenie niepotrzebnych bibelotów z samochodu nie jest przecież aż takie trudne, prawda?

Czy można oszczędzać jeśli skradziono nam samochód? Oczywiście że nie! Jeśli dbacie o swój pojazd nie zapominajcie o jego bezpieczeństwie i odwiedźcie naszą stronę – www.k2gps.pl, na której znajdziecie systemy satelitarnej ochrony pojazdów, alarmy oraz inne urządzenia chroniące wasze najcenniejsze rzeczy.

*http://moto.pl/Porady/1,115836,12693074,Zdradzamy_5_sposobow_jak_oszczedzac_paliwo.html

jak-oszczedzac-paliwo2

Related posts
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *