Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Wiadomości

Jak chronić lakier w samochodzie?

o2Lato to czas, kiedy szczególnie dbamy o nasz samochód. Z jednej strony – pogoda sprawia, że każde zabrudzenie jest łatwo widoczne, dlatego częściej go myjemy i polerujemy. Z drugiej – rodzinne, wakacyjne wyjazdy sprawiają, że bardziej dbamy nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale także wewnętrzny. To także dobry moment, aby zabezpieczyć samochód przed jesienią czy zimą i zadbać o jego lakier.

Jesień i zima to czas, kiedy lakier naszego samochodu jest narażony na wiele czynników zewnętrznych. Grudki soli czy drobne kamyki, trafiające na karoserię mogę powodować nie tylko odpryski lakieru, ale także zadrapania, które w konsekwencji będą prowadzić do korozji. Śnieg i lód, po którym często jeździmy zimą działa niszcząco na samochód, a używany do posypywania dróg piasek matowi powłokę lakieru.

W sezonie letnim, kiedy dbałość o samochód jest wyższa, warto zastanowić się, jak uchronić przed czynnikami zewnętrznymi także lakier. Bowiem ochrona lakieru w aucie to bardzo istotny element, który ma wpływ na dalsze użytkowanie naszego pojazdu. Powłoka lakiernicza samochodu nie posiada wyłącznie funkcji estetycznej i nie służy tylko dobremu wyglądowi, ale także pełni funkcję zabezpieczającą i chroniącą. To właśnie lakier będzie ochraniał nasze auto przed zadrapaniami, odbarwieniami, korozją, zmatowieniem czy innymi czynnikami negatywnie wpływającymi na karoserię samochodu. Z tych powodów tak bardzo istotne jest, aby zadbać o niego i utrzymać go w jak najlepszym stanie przez długi czas.

Jak chronić lakier w samochodzie?

1. Folia ochronna

Coraz popularniejszą formą dbania o lakierowane części karoserii i lakier samochodowy jest zastosowanie folii ochronnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zadbamy nie tylko o wszystkie, lakierowane elementy narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych zimą, ale także ochronimy lakier naszego pojazdu przed wiosennymi sokami, które mogą skapać z drzew na samochód lub letnim promieniowaniem słonecznym, powodującym odbarwienia auta. Oklejanie samochodu folią ochronną to nie tylko nowoczesna, ale także bezpieczna metoda w walce z czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu. Decydując się na zastosowanie folii ochronnej, musimy wiedzieć, że do wyboru jest wiele rodzajów. Warto wybrać taką, która umożliwia proces samogojenia – oznacza to, że pod wpływem ciepła wyraźne i głębokie zarysowania samoczynnie znikną.

2. Preparaty do ochrony lakieru

Powszechnie znaną metodą ochrony lakieru jest stosowanie preparatów do ochrony powłoki lakierniczej. Tego typu produkty można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczać się będą preparaty, które powodują ogólną poprawę wyglądu karoserii pojazdu, np. poprzez nabłyszczanie czy ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Druga grupa to preparaty, które będą służyły do rozwiązania konkretnego problemu, np. do zniwelowania drobnych rys, pojawiających się na karoserii lub do usunięcia pozostałości owadów, szczególnie widocznych po dłuższych trasach. Wybór preparatów do ochrony lakieru jest duży. Polecamy przed zakupem zastanowić się czego oczekujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. Wyłącznie regularna pielęgnacja pomoże zapobiec skutkom, jakie mogą wyrządzić czynniki zewnętrzne. Jeśli zastosujemy preparat jednorazowo, to nie przyniesie zamierzonego rezultatu.

3. Mycie samochodu

Ostatnią metodą dbania o lakier samochodu jest jego właściwe mycie. Niestety bardzo wiele osób korzysta wyłącznie z automatycznych myjni samochodowych, które często przynoszą więcej szkody niż pożytku. Mimo że taka myjnia działa bardzo sprawnie, szybko, a do tego jest dokładna, to niestety lakier naszego pojazdu może na tym ucierpieć. Wybór najnowocześniejszych szczotek także nie pomoże. Bowiem to właśnie na nich gromadzi się piasek, który będzie rysował nasz samochód. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z myjni bezdotykowej, o ile zachowamy odpowiednią odległością pomiędzy myjką a karoserią pojazdu. Jeśli podejdziemy do samochodu zbyt blisko, to możemy uszkodzić lakier poprzez wyrwanie plastikowych zaślepek lub obramowań okiennych. Dotyczy to w dużej mierze starszych aut. Dlatego ręczne mycie będzie o wiele bezpieczniejsze. Jednak w tym przypadku warto pamiętać o zasadzie dwóch wiaderek – jedno napełniamy wodą z detergentem, a drugie czystą wodą, która będzie służyła do płukania gąbki.

Powiązane artykuły
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Wiadomości

Jakie obowiązki wiążą się z zakupem nowego auta?

Wiadomości

Jak sprawdzić samochód po VINie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *