Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
OponyWiadomości

Opony zimowe – jak wybrać dobrze?

appListopad jest najlepszym miesiącem na zmianę opon z letnich na zimowe. Pogoda jest kapryśna, oprócz deszczu pojawiają się pierwsze przymrozki. To znak, że na drodze może już robić się niebezpiecznie. Dlatego warto wymienić letnie opony na zimówki.

Bywa, że w naszym kraju warunki atmosferyczne mogą zaskakiwać. Dla komfortu jazdy, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów, należy pomyśleć o doborze odpowiednich opon zimowych. Jednak co należy wziąć pod uwagę w wyborze ogumienia? Oto kilka czynników, które mają znaczenie.

Rodzaj opon

Opony różnią się od siebie paroma cechami. Jedną z nich jest typ bieżnika. Wyróżnia się opony z bieżnikiem kierunkowym, symetrycznym i asymetrycznym. Największą popularnością cieszy się ten pierwszy typ opon. Charakteryzuje go bardzo dobra przyczepność. Idealnie sprawdza się podczas jazdy w ekstremalnych warunkach pogodowych – czyli do ulic pokrytych lodem, śniegiem bądź błotem. Opony z bieżnikiem kierunkowym minimalizują poślizg zarówno przy przyspieszaniu, jak i hamowaniu. Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami małych samochodów osobowych bądź aut dostawczych, powinniśmy wybrać opony z bieżnikiem symetrycznym. Bardziej zaawansowane technicznie są opony z bieżnikiem asymetrycznym, co sprawia, że sprawdzają się na ostrych zakrętach.

Dobra jakość

Jest to jedna z cech, pod względem której możemy hierarchizować opony. Z związku z jakością dzielimy je na klasę wysoką, średnią i ekonomiczną. Ten podział wpływa na takie aspekty jak żywotność, wytrzymałość czy przyczepność. Świeżo upieczeni kierowcy mogliby nieco spanikować na myśl, jak rozpoznać jakość opon, ale nie ma co się martwić – opony są etykietowane w taki sposób, by łatwo dowiedzieć się, czy nadają się do naszych potrzeb. Takie etykiety mają informacje o parametrach takich jak: efektywność energetyczna, zewnętrzny hałas otoczenia i przyczepność na mokrej nawierzchni. Te czynniki są dość ważne podczas zimy.

Rozmiar opony

Informacja o rozmiarze opony znajduje się na jej boku. Jeśli na oponie zobaczymy ciąg znaków w postaci np. 225/40R18 92Y, warto wiedzieć, do czego odnoszą się poszczególne oznaczenia. Pierwsza liczba, czyli 225 oznacza szerokość opony w milimetrach – w naszym przykładzie jest to 225mm. 40 oznacza jaki jest związek między wysokością boku oraz szerokością przekroju opony. Litera R zaś świadczy o wewnętrznej konstrukcji opony – w tym przypadku to konstrukcja radialna. Kolejna liczba, czyli 18, świadczy o średnicy opony wewnątrz. Miara ta jest wyrażana w calach. 92 świadczy o indeksie nośności, zaś litera Y świadczy o maksymalnej prędkości opony.

Skąd jednak mamy wiedzieć, że akurat opony o danym rozmiarze będą pasować akurat do naszego samochodu? Tę informację powinniśmy znać wcześniej. Najpewniej znajdziemy ją na instrukcji dołączonej do dokumentów auta bądź na stronie internetowej producenta.

O czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że z zakupem opon nie należy czekać do zimy! Żartobliwie mówi się, że zima w tym roku zaskoczyła kierowców. Jednak jest coś w tym humorystycznym powiedzonku. Okazuje się, że wraz z pierwszymi opadami śniegu, samochody nie są przystosowane do jazdy po ośnieżonej nawierzchni. Ponadto w sezonie zimówki są droższe. Bezpieczna jazda przede wszystkim!

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.

Podobne tamety
Wiadomości

Jak szybko sprzedać używany samochód?

Opony

Opony kierunkowe czy asymetryczne – które warto wybrać, by bezpiecznie poruszać się po drodze?

Opony

Opony motocyklowe

Opony

Nowe opony – jak dokonać prawidłowego zakupu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *