Jak dobrze kupić używany samochód i nie dać się nabrać doświadczonym handlarzom aut czy prowadzącym komisy? Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu pojazdu i w czasie jazdy próbnej? Takie pytanie zadaje sobie niemal każdy decydujący się na zakup auta z drugiej ręki. Ponadto, warto poświęcić temu zagadnieniu uwagę, ponieważ rynek samochodów używanych stanowi istotną część naszej gospodarki.
Rynek aut używanych w Polsce jest istnym polem minowym, na którym na każdym kroku można natknąć się na niecodzienne pomysły oraz bezgraniczną bezczelność nieuczciwych sprzedawców. Jeśliby wierzyć ogłoszeniom to wszystkie samochody na wtórnym rynku są od pierwszego właściciela, bezwypadkowe, serwisowane, garażowane, w idealnym stanie – aż dziw, że ktoś chce takie auto sprzedać.
Niestety rzeczywistość może okazać się zgoła inna i bardzo rozczarować niedoświadczonego kupującego. Zamiast super auta dostanie zajeżdżony pojazd z cofniętym licznikiem i to kilkakrotnie już „bity”. Co więcej, należy uwzględnić też wady związane z danym modelem samochodu, np. drogie części zamienne czy ogólna niska trwałość.
Jak nie dać nabić się w przysłowiową butelkę? Przed zakupem warto prześledzić wpisy na różnych forach internetowych na temat danego modelu, a nawet wersji, żeby sprawdzić na co radzą zwrócić uwagę ci, którzy taki samochód już mieli. Uwaga na bardzo atrakcyjną cenę lub dopisek „pilne” – to sygnał, że ktoś chce pozbyć się samochodu i to bardzo szybko. Tu w grę mogą wchodzić nie tylko ujawniające się lawinowo usterki techniczne, ale także nie do końca przejrzysta sytuacja prawna auta.
Nie warto bezgranicznie ufać udokumentowanemu przebiegowi samochodu. O tym, ile tak naprawdę auto było używane świadczy między innymi stopień zużycia wnętrza. Wytarta kierownica, wygnieciony fotel czy starte pokrętła czy przyciski – to nie powinno pojawić się w aucie o niskim przebiegu. Warto sprawdzić stan blacharski samochodu. A w szczególności czy wszystkie elementy są dobrze spasowane. Kontrola zwieszenia czy układu hamulcowego powinna odbyć się w profesjonalnym warsztacie.
Pomocna w ocenie rzeczywistej wartości pojazdu może okazać się strona internetowa „Historia pojazdu” opracowana przez MSW. Pozwala sprawdzić takie dane, które pomogą w ocenie stanu technicznego oraz potwierdzą wiarygodność sprzedawcy. Informacje o pojeździe można uzyskać bezpłatnie, ale trzeba zaznaczyć, że stron obejmuje tylko te pojazdy (samochody, motocykle, itp.), które były już w Polsce zarejestrowane.
Pozostaje pytanie od kogo kupić używany samochód? Z komisu, od handlarza czy osoby prywatnej?
Samochody kupowane u handlarzy są przygotowywane do sprzedaży, a zatem ich rzeczywisty stan często pozostawia wiele do życzenia i jest czasowo zamaskowany na rożne sposoby. Kupując z takiego źródła bardzo łatwo można zostać oszukanym, ponieważ na każdym samochodzie chce się jak najwięcej zarobić i de facto sprzedaje się nam nasze marzenia o dobrym aucie a nie porządny pojazd.
Ocena kupna w komisie nie jest jednoznaczna z uwagi na duże zróżnicowanie wśród tych podmiotów. Coraz częściej komisy zaczynają walczyć o renomę, są jednak jeszcze tacy, którzy oferują auta słabej jakości. Zawsze warto poświęcić nieco czasu na zbadanie opinii jaką cieszy się dany komis, a dopiero później sprawdzać oferowane przez dany komis samochody.
Najlepsze samochody można kupić od osób prywatnych. Od takich osób najłatwiej uzyskać wiedzę o rzeczywistym stanie pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani. Właściciel auta bez problemu powie nam ile jeździ autem, co w nim wymieniał lu naprawiał i kiedy, albo co jeszcze wymaga naprawy. Na pewno też nie spotkamy się z maskowaniem wad przed sprzedażą, bo nikt nie będzie inwestował dużych pieniędzy w samochód, który lada moment sprzeda.
Mimo licznych pułapek na jakie można natknąć się na rynku wtórnym, Polacy bardzo chętnie kupują auta używane. Wiodącą rolę mają samochody sprowadzone zza zachodniej granicy i to te, które liczą więcej niż 10 lat. Zauważalny jest jednak zwrot w kierunku wyższego standardu kupowanych aut. Klienci co raz częściej szukają pojazdów wyższej klasy o bogatym wyposażeniu w prawidłowym stanie technicznym i prawnym. Można zatem zauważyć zależność między rozwojem rynku a poprawą ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Chociaż zmieniły się preferencje klientów to niezmieniony został styl prowadzenia działalności w tym zakresie i nadal wygląda tak, jak 25 lat temu.
Artykuł przygotował bydgoski oddział Celauto:
https://celauto.pl/skup-aut-bydgoszcz/