Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Auta ekologiczne

Napęd elektryczny. Jak działają akumulatory w e-samochodach?

Zainteresowanie odbiorców e-samochodami jest bardzo duże. Wielu kierowców zastanawia się jednak nad tym, na jakiej zasadzie działa napęd elektryczny. Rozwiązania, które stosuje się w samochodach elektrycznych i hybrydach są zupełnie inne od tych, które są znane właścicielom samochodów z silnikami spalinowymi. Warto nieco zgłębić swoją wiedzę na temat akumulatorów, które montuje się w e-samochodach, aby wiedzieć w jaki sposób je dobierać i na co zwracać największą uwagę.

Akumulatory w e-samochodach – kilka przydatnych informacji

Na współczesnym rynku motoryzacyjnym można wyróżnić dwa podstawowe napędy stosowane w e-samochodach, są to:

  • PHEV – hybrydowe pojazdy typu plug-in,
  • BEV – samochody elektryczne.

Jeśli ktoś planuje zakupić samochód hybrydowy, musi mieć świadomość tego, że akumulator umieszczony jest w nich z tyłu. Znajduje się pod siedzeniami pasażerów. Dzięki temu akumulatory mają zdecydowanie mniejsze rozmiary i są bardziej wydajne. Biorąc pod lupę samochody typowo elektryczne akumulatory cechują się:

  • zdecydowanie większą mocą,
  • większą pojemnością,
  • większymi rozmiarami.

Akumulatory znajdujące zastosowanie w samochodach elektrycznych są układane płasko – w podwoziu. W ten sposób zyskuje się w samochodzie dodatkową przestrzeń, którą wykorzysta się dla własnych potrzeb, np. w trakcie dłuższych podróży.

Akumulatory zbudowane są ze specjalistycznych ogniw, które połączone są ze sobą modułowo. Dodatkowym ich atutem jest to, iż posiadają nowoczesne trójstopniowe zabezpieczenia przed licznymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz awariami technicznymi.

Akumulatory w e-samochodach – dystans na jednym ładowaniu i sposób ładowania

Samochody hybrydowe, które korzystają wyłącznie z silnika elektrycznego mogą pokonywać dystans około 50 kilometrów. Dla niektórych nie jest to zbyt zadowalająca odległość, jednak trzeba docenić tak innowacyjne rozwiązania, które są stale udoskonalane. W przypadku akumulatorów w samochodach BEV dystans ten rośnie aż do 300 kilometrów, a więc pozwala na przedostanie się do jednego miasta i powrót do miejsca swojego zamieszkania.

Ładowanie akumulatorów w e-samochodach jest banalnie prostym do wykonania procesem, ponieważ wystarczy podłączyć je do źródła prądu. Najlepiej, jeśli zrobi się to w punktach szybkiego ładowania. Takich stacji powstaje obecnie coraz więcej. Punkty te są na szczęście bardzo precyzyjnie oznaczane, więc kierowcy nie będą w stanie ich ominąć. Najczęściej można je napotkać na stacjach benzynowych lub też na parkingach dużych galerii handlowych.

Podobne tamety
Auta ekologiczne

Stacja ładowania samochodów elektrycznych może stanąć w Twoim mieście

Auta ekologiczne

Auta elektryczne - nasza przyszłość?

Auta ekologiczne

Alternatywa dla samochodów spalinowych

Auta ekologiczne

Elektryczna Tesla Roadster

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *