Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

3 elementy, które na zawsze zmieniły bezpieczeństwo pojazdów

Samochody to stosunkowo nowe wynalazki, jednak na przestrzeni lat zmieniły się diametralnie. Ich wygląd, mechanika i parametry znacząco różnią się od pierwszych masowo produkowanych samochodów. Warto wziąć pod lupę rozwiązania, jakie na przestrzeni lat zrewolucjonizowały samochody pod względem bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo samochodów można rozmaicie rozumieć. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo pasażerów pojazdów, ale także ułatwienia, jakie pozwoliły na jednoznaczne określenie sprawcy wypadku. Dzięki czemu kierowcy nie mogą czuć się bezkarni w swoich działaniach.

Mimo optymalnego zastosowania środków zapobiegawczych i ochronnych należy zachować znaczną ostrożność przy prowadzeniu pojazdów. Wśród najczęstszych przyczyn wypadków można uznać: przekraczanie prędkości, zachowania niezgodne z Kodeksem Drogowym, czy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

3 elementy wyposażenia, które poprawiły bezpieczeństwo pojazdu

Tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne zawierają indywidualny numer, który jednoznacznie pomaga określić samochód i jego właściciela. Tablice są szczególnie przydatne w chwili wypadku samochodowego, z którego sprawca uciekł z miejsca wypadku.

Gdy właścicieli samochodów było niewielu, łatwo można było dojść do tego, kto prowadził auto. Jednak w momencie znaczącego wzrostu posiadaczy samochodów również liczba wypadków wzrosła. Właśnie dlatego powstały tablice rejestracyjne.

Obecnie na tablicach rejestracyjnych znajdziemy informacje o kraju zarejestrowania pojazdu, flagę oraz litery oznaczające miejsce zarejestrowania samochodu, oraz jego indywidualny numer. Tablice rejestracyjne znajdują się z przodu i z tyłu samochodu, do którego są przyczepione za pomocą tzw. ramek rejestracyjnych. Dzięki ramkom rejestracyjnym tablica jest chroniona przed uszkodzeniem, zgubieniem lub kradzieżą.

Pasy bezpieczeństwa

Pasy samochodowe zabezpieczają pasażera pojazdu przed wypadnięciem z samochodu w wyniku nagłego hamowania. Pasy nie są w stanie zapewnić całkowitej ochrony przed uszkodzeniem ciała podczas wypadku. Mają za zadanie zagwarantować przeżycie przy prędkości 65 km/h.

Obecnie stosowane pasy bezpieczeństwa działają automatycznie i mają 3-punktowe działanie na osi biodrowo-barkowej. Pasy wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego.

Jako pierwsze obowiązkowe pasy bezpieczeństwa weszły w Szwecji w 1958 roku. W Polsce pasy bezpieczeństwa wprowadzono stopniowo – najpierw dla pasażerów siedzących z przodu pojazdu, a następnie dla osób siedzących na tylnym siedzeniu.

Poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne w samochodzie uzupełnia działanie pasów bezpieczeństwa. O ile pasy chronią ciało przed wypadnięciem, o tyle poduszki powietrzne mają za zadanie chronić przede wszystkim głowę, bok ciała, kolana, stopy przed urazem. Poduszki powietrzne tworzy się przede wszystkim z mieszanki tkaniny nylonowej z bawełnianą lub poliamidu z kauczukiem. Do całego układu poduszki zalicza się także generator gazu, który napełnia poduszkę. Aby do tego doszło, najpierw musi wystąpić sygnał, który włączy system aktywujący.

W świecie motoryzacji zmiany zachodzą w bardzo szybkim tempie, a praktycznie każda zmiana funkcjonalności wiąże się z innowacją. W postrzeganiu bezpieczeństwa uczestników ruchu dużo zależy od inżynierów przemysłowych, ustawodawstwa, egzekwowania przestrzegania prawa oraz przede wszystkim od ludzkiej odpowiedzialności.

Powiązane artykuły
Motoryzacja

Wtryskiwacze benzynowe - jak je wyczyścić?

Motoryzacja

Jakie wycieraczki samochodowe dadzą doskonałą jakość i bezpieczeństwo podczas jazdy?

Motoryzacja

Jak dbać o filtr powietrza w samochodzie?

ArtykułyMotoryzacja

Tłumiki samochodowe: kluczowe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *