Jeżeli chcemy zakupić auto używane, bez znacznie, czy mające 5, 10 czy 15 lat, powinniśmy je dokładnie sprawdzić. Tylko dzięki temu uda nam się wybrać taki model, który nie okaże się prawdziwą studnią bez dna lub modele, w który będziemy musieli zainwestować sporą kwotę, i to zaraz po zakupie.
Wszystkie te problemy wynikają z faktu, że czy to handlarze, czy prywatnie sprzedający, nie chcą inwestować w samochody, które i tak mają sprzedać. Jest to spowodowane tym, że kupujący poszukują auta jak najtańszego. Jeżeli więc ktoś doinwestuje pojazd przed sprzedażą, będzie musiał podnieść jego cenę, a to sprawi, że sprzedać dany pojazd będzie znacznie trudniej. Nikt tego jednak nie chce, w końcu to dla sprzedającego tylko strata czasu.
Koniecznie jest sprawdzanie zwłaszcza aut, które do Polski zostały sprowadzone. Nikogo nie dziwi fakt, że pojazdy te potrafią „zgubić” na granicy setki tys. przejechanych wcześniej kilometrów. Mogą się one okazać również problematyczne pod kątem technicznym, mogą mieć również za sobą wypadki czy kolizje, o których nikt nas wcześniej nie poinformował. Tyczy się to zwłaszcza zagranicznych okazji – pamiętajmy, że, nawet gdy ktoś kupi samochód za granicą naprawdę tanio, musi go sprowadzić i uiścić wynikających z tego wiele opłat.
Wtedy taki samochód będzie kosztował tyle, ile podobny, jednak z Polski. Wyjątkiem jednak są sytuacja, gdy samochód zostanie przestawiony jako bezwypadkowy, bezawaryjny, a z licznika kilometrów zniknie 200 tys. – dopiero wtedy taka inwestycja się opłaca.
Spis treści
Jak sprawdzić auto przed zakupem?
Nie jest to zadanie łatwe. Sprawdzanie samochodu przed zakupem jest naprawdę trudne, często wymaga od nas nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego sprzętu, takiego jak miernik lakieru czy odpowiedni komputer diagnostyczny.
Przede wszystkim, konieczne jest sprawdzenie grubości lakieru. Sprawdzajmy go niemal wszędzie, ale zwłaszcza tam, gdzie mógł być dostawiany dach. Nie zapominajmy o sprawdzeniu lakieru również bliżej wnętrza pojazdu, bowiem, gdy samochód miał po wypadku wstawiane np. nowe drzwi, lakier na nich będzie prawidłowy.
Koniecznie sprawdźmy również numer VIN pojazdu – to on poinformuje nas o historii tego konkretnego modelu. Sprzedający powinien bez problemu udostępnić nam go przed oględzinami pojazdu.
Sprawdzajmy linie samochodu, jeżeli są one krzywe, to tam sprawdzajmy ilość lakieru – często są to oznaka wypadków i kolizji.
Dużo powie nam o historii również wyposażanie pojazdu. Powinno zaniepokoić nas, gdy jest zbytnio zużyte, ale też, gdy jest nowe – oznacza to, że ktoś mógł je wymienić specjalnie, bo informowało o wielkim przebiegu danego samochodu.
Sprawdzanie samochodu przed zakupem nie może się obejść bez oglądania podwozia, powinniśmy poszukiwać również oznak rdzy czy różnego rodzaju wycieków, i z silnika, i pod samym pojazdem.
Na koniec warto wybrać się również na stację diagnostyczną lub do ASO, dodatkowo samochód powinien zostać podpięty również do komputera diagnostycznego. Pamiętajmy, aby zawsze samemu wybierać stację diagnostyczną, najlepiej odrobinę oddaloną od miejsca zakupu – w końcu, zwłaszcza w małych mniejszościach, może okazać się, że pracownicy danej stacji są znajomymi osoby, która dany samochód chce nam sprzedać.
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?
Tak, jak poinformowaliśmy powyżej, należy udać się albo na stację diagnostyczną, albo do ASO. Jednocześnie, nie możemy zapominać, że absolutnie kluczowym elementem sprawdzania samochodu przed kupnem jest jazda testowa. Tam sprawdzamy, czy silnik dobrze pracuje (pamiętajmy, zawsze powinniśmy wsiadać do pojazdu, który nie jest jeszcze odpalony – gdy silnik staje się ciepły, wiele problemów potrafi zniknąć!), jak samochód się prowadzi, jak wchodzą biegi czy sprawdzamy fakt, czy „nic nie stuka”.
Firmy sprawdzające samochód przed kupnem
Sprawdzanie samochodu przed zakupem nie jest łatwe, dlatego wiele osób decyduje się, żeby zlecić to odpowiedniej firmie. Jedną z nich jest Mobilekspert, którego ceny zaczynają się od 289 zł za sprawdzenie jednego pojazdu, i to niezależnie od jego lokalizacji. Jest to opcja skrajnie korzystna, gdy poszukujemy samochodu i trafiamy na model oddalony od nas o setki kilometrów – samodzielny dojazd do niego to nie tylko koszty paliwa czy kawy i hot-doga na stacji, ale również wiele czasu, którego wiele osób nie ma.
Mobilekspert może sprawdzić samochód za nas. Zgłaszamy się z wybranym ogłoszeniem, a do sprzedającego odzywa się jeden z ekspertów zatrudnionych przez firmę. Sam przeprowadza on oględziny oraz jazdę testową, dzięki czemu oszczędzamy nasz czas. Zazwyczaj w ciągu 48 godzin trafia do nas bardzo bogaty raport, który informuje nas o tym, jak faktycznie prezentuje się stan danego pojazdu.
Ważne informacje, to również te, które odnoszą się do tego, czy sprzedający próbował coś ukryć przed sprawdzalnym, czy też nie. Dodatkowo ekspert sam informuje nas, czy jego zdaniem, w danej cenie warto dany pojazd kupić, czy też nie. To idealna opcja, jeżeli sami nie potrafimy tego ocenić.
Przykładowy raport z oględzin dostępny jest pod adresem https://mobilekspert.pl/raport-samochodowy.php – zachęcamy do jego sprawdzenia.
Zlecenie sprawdzenia samochodu przez profesjonalną firmę, jak Mobilekspert, to idealne rozwiązanie, jeżeli sami nie potrafimy ocenić, czy dany samochód warto jest zakupu, lub w sytuacji, gdy nie mamy na to czasu.