Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Wideorejestrator samochodowy – nowy standard wśród kierowców

Popularność wideorejestratorów samochodowych wciąż wzrasta. Uznaje się, że posiadanie kamery samochodowej stało się tak samo pospolite jak obecna w pojeździe gaśnica czy apteczka. Można stwierdzić, że stała się wśród kierowców dodatkowym, obowiązkowym elementem wyposażenia. Nic dziwnego, gdyż niejednokrotnie dokument zarejestrowany przez wideorejestrator okazał się jedynym “świadkiem” zaistniałych wydarzeń.

Czy warto zamontować wideorejestrator w samochodzie?

Zdecydowana większość kierowców nie wyobraża sobie życia bez zainstalowanej kamery samochodowej. Istnieje jednak grupa osób, która nie do końca przekonana o potrzebie montażu wideorejestratora. Warto przyjrzeć się w jakich sytuacjach najczęściej korzystamy z urządzenia:

1. Kolizje, wypadki, niebezpieczne sytuacje.

Jedne z najczęściej wykorzystywanych nagrań to te z momentem kolizji samochodowych. Urządzenia rejestrują zarówno sytuacje, których jesteśmy uczestnikami, jak również te, które mają miejsce przed naszym pojazdem. Materiał taki to niepodważalny dowód w sprawie, gdy sprawca nie przyznaje się do winy bądź uciekł z miejsca kolizji.

2. Szkody parkingowe.

Sytuacje kolizyjne na parkingu to jedne z częstszych szkód na pojeździe. Wideorejestrator pozwoli na odnalezienie sprawcy uszkodzenia pojazdu, kiedy pozostawimy pojazd na parkingu.

3.  Nagrania “ku przestrodze”.

Coraz częściej posiadacze kamer samochodowych decydują się na udostępnianie wideo w celach szkoleniowych. Niebezpieczne sytuacje umieszczane są w social mediach albo tworzą specjalne filmiki pozwalające nauczyć młodych kierowców poprawnej jazdy.

4. Pamiątki z wyjazdów.

Wideorejestrator może posłużyć do uwiecznienia widoków z trasy pokonywanej podczas urlopu. Zawiłe drogi, widokowe przepaści, dzikie zwierzęta to tylko niektóre z obrazów jakie można nagrać podczas wakacyjnych wojaży.

Parametry wideorejestratorów – na co zwrócić uwagę?

Czy wiesz jaki wideorejestrator wybrać? Aby zakupiona kamera samochodowa mogła sprawdzić się w wielu sytuacjach, a obraz przez nią zarejestrowany, był czytelny i wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na parametry wybranego sprzętu. Najważniejsze z nich to:

1. Rozdzielczość.

Jakość obrazu, a co za tym idzie możliwość zbliżania i oddalania bez strat podyktowana jest przez rozdzielczość. Przyjmuje się, że minimalna rozdzielczość do uzyskania czytelnego obrazu do HD, jednak decydując się na zakup kamery warto wybrać te, rejestrujące w jakości Full HD.

2. Płynność.

Za płynność obrazu odpowiada ilość klatek na sekundę. Możliwość zwolnienia nagranego materiału bez strat jakości otrzymamy kiedy urządzenie rejestruje minimum 30 klatek na sekundę.

3. Kąt nagrywania.

Od katu nagrywania szerokość otrzymanego materiału. Im większa szerokość tym bardziej szczegółowy obraz otrzymamy. Jednak zbyt szeroki kąt, może skutkować gorszą jakością rejestrowanego materiału. Kompromisem są urządzenia o kącie nagrywania pomiędzy 140, a 170 stopni.

Inne funkcjonalności

Wideorejestratory pozwalają nie tylko nagrywać filmy ale również mogą:

  • automatycznie zapisywać moment kolizji;
  • rejestrować materiał w trybie nocnym;
  • nadpisywać automatycznie materiał;
  • wyświetlać prędkość oraz współrzędne geograficzne;
  • obsługiwać kamerę tylną.

Podobne tamety
Motoryzacja

Czy samochód hybrydowy jest ratunkiem dla środowiska?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Motoryzacja

Wymiana części w samochodzie – o czym trzeba pamiętać?

Motoryzacja

3 elementy, które na zawsze zmieniły bezpieczeństwo pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *