Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Gdzie kupić akumulator? Przeczytaj, zanim popełnisz błąd

Twój akumulator coraz częściej daje się we znaki? Na ekranie pojawia się napis „Battery Low” albo mruga kontrolka z czerwonym znaczkiem baterii? Być może to znak, że już czas na wymianę akumulatora, ale… może jeszcze da się go uratować.

Gdzie kupić akumulator? – Najczęstsze błędy

Zanim zaczniemy zastanawiać się, gdzie kupić akumulator, dowiedzmy się, czego przede wszystkim unikać, aby nie narazić się na problemy i dodatkowe koszty.

 • Kupowanie bez sprawdzania – akumulator może być jeszcze wystarczająco sprawny, dlatego, zamiast od razu kupować nowy, warto sprawdzić napięcie za pomocą multimetru lub w warsztacie samochodowym. W wielu przypadkach wystarczy ładowanie porządnym prostownikiem przez około 10 godzin.
 • Internetowe super okazje – niestety często wynikają one z wątpliwego źródła pochodzenia towaru i jego niskiej jakości. Dlatego, aby się zabezpieczyć przed stratą, należy kupować
  w renomowanych sklepach lub od sprawdzonych sprzedawców. Ponadto powinniśmy zapoznać się z warunkami zakupu i ewentualnego zwrotu. Odesłanie paczki, która waży 15 kilogramów, jest kosztowne, a akumulator uznawany jest za materiał niebezpieczny, więc tylko niektóre firmy kurierskie podejmują się dostawy tego typu towarów.
 • Sam sobie poradzę – do wymiany akumulatora w nowoczesnym samochodzie nie wystarczy już podstawowa wiedza o kolejności odłączania i podłączania klem. Często potrzebne będzie dodatkowe źródło prądu do podtrzymania napięcia oraz adaptacja przez urządzenie diagnostyczne po zamontowaniu.
 • Nieoddanie starej baterii – zgodnie z obowiązującymi przepisami, kupując nowy akumulator, masz obowiązek oddać zużyty. Jeśli tego nie zrobisz, sprzedający doliczy opłatę recyklingową. Tak — zamawiając akumulator przez Internet, musimy oddać stary akumulator kurierowi.
 • Przechowywanie w domu – nawet jeśli mamy dużą piwnicę lub inne miejsce, trzeba pamiętać, że akumulator jest zbudowany z substancji, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Dlatego powinniśmy go przechowywać w specjalnym pojemniku.

Gdzie kupić akumulator i jak wybrać ten właściwy?

Dobór akumulatora - zasady

W celu uniknięcia fatalnej pomyłki, dobór akumulatora powinien być zgodny z parametrami podanymi przez producenta samochodu. Najważniejsze z nich to:

 • rodzaj akumulatora: kwasowo-ołowiowy, żelowy, AGM;
 • prąd rozruchowy mierzony w amperach (np. 680 A);
 • pojemność wyrażona w amperogodzinach (np. 74 Ah);
 • napięcie (zazwyczaj 12 V, ale może być też 6V);
 • wymiary (długość, szerokość i wysokość);
 • biegunowość (prawy lub lewy Plus).

Gdzie kupić akumulator? W sklepie, przez Internet czy w warsztacie?

Każda z tych opcji ma pewne plusy i minusy, ponieważ oferuje różne podejście do produktu, obsługi klienta, a także nieco inne ceny. Postaramy się je przybliżyć.

 • Sklep stacjonarny – jeśli zdecydujemy się na tę opcję, to koniecznie niech będzie to specjalistyczny sklep motoryzacyjny, jak np. Inter Cars, gdzie kupimy sprawdzoną baterię od znanego producenta. Wybierając tę opcję, możemy liczyć na fachową poradę w kwestii doboru akumulatora.
 • Sklep internetowy – dobry sklep online pozwoli łatwo dobrać baterię za pomocą odpowiednich parametrów, udzieli gwarancji producenta i zapewni bezpieczną dostawę oraz odbiór zużytej baterii. Jeśli zdecydujemy się na tę drogę, kupujmy tylko ze sprawdzonych źródeł.
 • Warsztat samochodowy – tutaj fachowcy nie tylko dobiorą akumulator do naszego samochodu, ale również zapewnią jego prawidłową i bezpieczną wymianę, a w razie potrzeby również adaptację za pomocą odpowiedniego narzędzia diagnostycznego. Za niewielką dopłatą pozbędziemy się problemów i wątpliwości, a zyskamy gwarancję nie tylko na akumulator, ale również usługę.
 • Battery Point – to serwis, który łączy wygodę zamawiania przez Internet lub telefon z profesjonalnym montażem w warsztacie. Doradca pomoże wybrać odpowiednią baterię,
  a fachowcy zamontują nowy akumulator w bezpieczny sposób. Możesz wybrać dogodny termin i miejsce jego wymiany.

Podobne tamety
ArtykułyMotoryzacja

Wtryski Diesla – zadbaj o ich doskonal kondycję z preparatem TEC 2000

Artykuły

Na czym polega regeneracja filtra cząstek stałych?

ArtykułyMotoryzacja

Nowoczesne SUVy za rozsądne ceny

Artykuły

Wynajmij auto od sąsiada. Platforma HoppyGo łączy kierowców z właścicielami samochodów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *