Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – czasem trzeba tak zrobić

Zakup własnego samochodu to proces, który wiąże się ze sporym wydatkiem oraz stresem. Każdy chce bowiem dokonać jak najlepszej transakcji, z której będzie całkowicie zadowolony. Specjalną sytuacją jest tutaj z pewnością kupno samochodu z drugiej ręki. Używane samochody cieszą się w Polsce dużą popularnością, gdyż nie wszystkich stać na zakup czterech kółek prosto z salonu. W niektórych przypadkach od umowy zawartej np. poprzez Internet, możemy odstąpić bez podawania przyczyny. W przypadku odstąpienia od umowy nie zawsze musimy podawać przyczyny takiego działania. Z pewnością dokonując zakupu samochodu z drugiej ręki, warto dokładnie sprawdzić, co kupujemy – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Oczywiście prawo odstąpienia od zakupu jest zawarte w prawach konsumenta – warto o tym zawsze pamiętać.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – co warto wiedzieć?

Potencjalne odstąpienie od umowy kupna samochodu z pewnością nie będzie należało do najprzyjemniejszych chwil w naszym życiu. Może to się bowiem wiązać z różnymi czynnikami, na które nie mieliśmy wpływu, takie jak np. uczciwość sprzedawcy samochodu. W przypadku umowy kupna sprzedaży mamy jednak cały szereg praw, z których możemy skorzystać. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak prawidłowo powinno wyglądać odstąpienie od umowy kupna samochodu, to powinniśmy poszerzyć wiedzę na ten temat. Różne aspekty odstąpienia od umowy kupna samochodu, są dokładnie omówione na specjalistycznej stronie internetowej: https://autoumowa.pl/. Znajdziemy tam wyjaśnienia różnych terminów oraz tego, co możemy zrobić, poczynając od dnia zawarcia umowy kupna auta. Prawo odstąpienia przysługuje każdemu konsumentowi pod pewnymi warunkami. Odstąpienie od umowy jest np. bardzo proste jeśli sprzedawca zataił przed nami wady samochodu. Wówczas na mocy rękojmi taką umowę uznaje się za nieważną, nawet jeśli w treści umowy nie padło słowo “rękojmia”. Im więcej będziemy wiedzieć, tym łatwiej będzie nam dokonać odstąpienia od umowy, zwłaszcza z nieuczciwym sprzedawcą.

Nie bójmy się odstąpienia od umowy, jeśli mamy do tego przesłanki

Pamiętajmy także, że odstąpienia od umowy możemy dokonać zarówno w stosunku do komisu samochodowego, jak i prywatnej osoby sprzedającej nam auto. Prawo odstąpienia od umowy przysługuje nam ze względu na wady prawne umowy albo z powodu zatajenia usterek technicznych w pojeździe. Jeśli nasze żądania są uzasadnione to umowę rozwiązuje się od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta przez sprzedawcę. Pismo takie może być dostarczone osobiście lub listownie – istotne będzie tutaj potwierdzenie odbioru pisma. W specyfikacji konsumenta muszą być dokładnie opisane wady, które uniemożliwiają korzystanie z samochodu w pełnym zakresie jego możliwości technicznych. Zadaniem sprzedającego jest więc udzielenie pełnej informacji, co do sprzedawanego samochodu. Świadczenie usług kupna sprzedaży jest więc powiązane z obowiązkami, z których trzeba się wywiązać. Od udzielenia konsumentowi informacji zależy więc, czy w przyszłości sprzedawca będzie zobowiązany np. do zwrotu pieniędzy, czy też ponoszenia kosztów związanych z nierzetelną sprzedażą. Warto więc pamiętać o swoich prawach, by w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości skorzystać z prawa odstąpienia od kupna i uzyskać z tego tytułu zwrot poniesionych kosztów. Prawo odstąpienia od umowy kupna samochodu przysługuje nam do dwóch lat od zakupu, chyba że w umowie zawarto krótszy okres takiej zgody, np. na rok. Wzór umowy odstąpienia od kupna możemy znaleźć na wyżej wymienionej stronie internetowej – dobrze o tym pamiętać.

Powiązane artykuły
Artykuły

Montażownice do opon - Obowiązkowy element wyposażenia w warsztatach wulkanizacyjnych

Artykuły

Klucz do sukcesu twojego warsztatu: Zaawansowane oprogramowanie dla warsztatów samochodowych

Artykuły

Go-racing.pl: Więcej niż prędkość, to podróż w głąb świata motoryzacji

Artykuły

Auto złomowanie — złomowanie pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *