Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Opony

Czy opony całoroczne są dobre?

Zadane w tytule artykułu pytanie przychodzi zapewne do głowy, i to co najmniej dwa razy do roku, tej grupie zmotoryzowanych, którzy sezonową wymianę opon uważają za uciążliwy obowiązek. Nie bez powodu opony całoroczne zyskują coraz liczniejsze grono zwolenników, a ci, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, zapewniają, że w życiu nie wróciliby do konieczności regularnej wymiany ogumienia.

Dla kogo opony całoroczne?

Opony całoroczne nie są zupełnie pozbawione wad, ale trudno nie docenić długiej listy posiadanych przez nie zalet. Przede wszystkim są to opony uniwersalne, a więc takie, które w przypadku samochodów miejskich sprawdzą się w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Nie tylko zwalniają nas z obowiązku pamiętania z wyprzedzeniem o potrzebie ich wymiany przy zmianie pory roku. Mogą także uchronić przed niemiłą niespodzianką w postaci nagłych wahań pogody w okresach przejściowych, zwłaszcza późną jesienią, kiedy temperatury w ciągu dnia i nocy mogą się znacząco różnić.

Opony całoroczne to niewątpliwie rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort oraz bezpieczeństwo. Są one świetną opcją dla tych, którzy samochodu używają głównie do spokojnej jazdy po mieście, a więc właściwie dla większości zmotoryzowanych. Jeśli wygoda posiadania takich opon wydaje Ci się zbyt kosztownym rozwiązaniem, z pomocą może przyjść pożyczka pozabankowa.

Czym opony całoroczne różnią się od sezonowych?

Opony całoroczne to swego rodzaju kompromis pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Z jednej strony posiadają więc cechy obu tych modeli, z drugiej jednak – niekoniecznie dobrze sprawdzą się w ekstremalnych warunkach pogodowych, do których lepiej przystosowane są opony sezonowe. Dzięki czemu opony całoroczne uzyskują swój uniwersalny charakter? Dzieje się to za sprawą dwóch głównych czynników – mieszanki użytej do produkcji opony oraz wzoru bieżnika.

Opony wielosezonowe wykonane są z mieszanki, która jest nieco twardsza niż ta stosowana w oponach zimowych, ale zarazem trochę bardziej miękka niż ta z opon letnich. Rzeźba bieżnika również ma na celu połączenie cech funkcjonalnych obu modeli sezonowych, ma zatem odrobinę mniej gęsto niż w oponach zimowych ułożony system rowków i lameli.

Czy to się opłaca?

Pomimo tego, że zakup opon całorocznych to jednorazowo większy wydatek niż ma to miejsce w przypadku opon sezonowych, te pierwsze można zdecydowanie uznać za bardzo opłacalny wybór. Nawet jeśli w danym momencie nie stać Cię na kupno opon wielosezonowych, sytuację może uratować pożyczka pozabankowa. Dlaczego wybór opon całorocznych się opłaca?

Jest to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także czasu oraz miejsca. Pieniędzy – ponieważ nawet jeśli za komplet opon całorocznych płacimy nieco więcej niż za pojedynczy komplet opon sezonowych, to jednak tych drugich musimy mieć dwa zestawy, całościowy ich koszt wyjdzie więc na pewno wyższy. Przy oponach wielosezonowych odpada również zapłata za usługę ich wymiany. Dzięki temu, że nie musimy pamiętać ani organizować sezonowej wymiany opon oszczędzamy czas. Brak konieczności przechowywania nieużywanych w danym momencie opon letnich lub zimowych pozwala z kolei na oszczędność miejsca w garażu, czy warsztacie.

Jeśli zatem nadal wahasz się, które opony nabyć, polecamy rozważenie zakupu opon całorocznych, które można uznać za najbardziej uniwersalny wybór. Przy podjęciu ostatecznej decyzji niewątpliwie pomóc może szybka i wygodna pożyczka pozabankowa.

Podobne tamety
Opony

Opony kierunkowe czy asymetryczne – które warto wybrać, by bezpiecznie poruszać się po drodze?

Opony

Opony motocyklowe

Opony

Nowe opony – jak dokonać prawidłowego zakupu?

Opony

W jakich krajach trzeba mieć opony zimowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *