Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
MotoryzacjaWiadomości

Plusy i minusy korzystania z auta

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUżytkowanie samochodu, jak każda rzecz na świecie, ma swoje dobre i złe strony. Co można zaliczyć do negatywnych, a co do pozytywnych cech posiadania własnych czterech kółek?

Samochód to zdecydowanie cudowny wynalazek. Mało rzeczy odmieniło w ostatnich dziesięcioleciach świat w takim stopniu, w jakim zrobiła to motoryzacja. Podróże na drugi kraniec globu, sporty samochodowe, codzienne poruszanie się, możliwości transportu towarów – to zaledwie ułamek korzyści płynących z istnienia aut. Co jednak zalicza się do negatywów istniejącego przemysłu samochodowego?

Przede wszystkim, liczba zanieczyszczeń produkowanych nie tylko podczas wytwarzania aut, ale także podczas korzystania z nich regularnie. Dalszym minusem jest zawodność takiego środka transportu, a co za tym idzie, kosztowność wszelakich napraw. Wprawdzie istnieje coś takiego jak pakiety ekonomiczne volkswagen, czyli inicjatywy poszczególnych producentów mające na celu stworzenie okazji do oszczędności w sytuacjach większych napraw, ale nie wszystkie marki stosują takie rozwiązanie.

Dalszymi negatywnymi cechami są wszelkie wojenki między posiadaczami aut poszczególnych marek. Właściciele aut niemieckich wyśmiewają się z wozów francuskich, fani brytyjskiej motoryzacji nie szanują marek pochodzących ze Stanów Zjednoczonych – takie przykłady można byłoby mnożyć i mnożyć. Kwestie samochodowe są zdecydowanie jednym z najbardziej polaryzujących ludzi tematów – tak było, jest i będzie, i ciężko stwierdzić, czy kiedykolwiek ulegnie to zmianie.

Wspominaliśmy o sporych kosztach korzystania z auta – to prawdopodobnie ten najbardziej dotkliwy wobec każdego z kierowców minus. Oczywiście, wszelkie idee związane z oszczędnościami są warte wspomnienia – pakiety ekonomiczne volkswagen, carsharing, wspólne przejazdy i tak dalej – jednak jest to w zasadzie kropla w morzu potrzeb kierowców. Pojawiają się co jakiś czas próby uregulowania niektórych z tych kwestii w sposób odgórnie stanowionego prawa, jak chociażby było z unijnymi przepisami dotyczącymi tańszych samochodowych części zamiennych, ale wszelkie działania w tej kwestii odbywają się stanowczo zbyt wolno – motoryzacyjny świat zmienia się w mgnieniu oka.

Pytanie brzmi, czy te minusy przesłaniają nam plusy i korzyści, jakie każdemu daje samochód. Na wstępie napisaliśmy, że bez auta świat wyglądałby zupełnie inaczej – aż strach pomyśleć, w jakim miejscu byśmy byli cywilizacyjnie, gdyby nie rozwój motoryzacji. Musimy zatem mieć na uwadze wszelkie wady i problemy związane z korzystaniem z aut, jednocześnie kontrując je w głowie pozytywami i metodami, które starają się w jakimś stopniu pomóc kierowcom i ułatwić im życie: opisywane już przez nas pakiety ekonomiczne volkswagen, zniżki na ubezpieczenia i tym podobne.

Niezależnie od tego, jaki jest nasz stosunek do motoryzacji, nie da się zaprzeczyć, że wpłynęła ona w sposób znaczący na to, jak świat rozwinął się w XX i XXI wieku. Czy powinniśmy więc przekreślać te osiągnięcia kilkoma wadami, które są czymś naturalnym w przypadku każdego z wielkich wynalazków?

Podobne tamety
ArtykułyMotoryzacja

Hyundai i20 – to nie jest samochód tylko do miasta

Motoryzacja

Jak otworzyć samochód bez kluczyka?

ArtykułyMotoryzacja

Jakie są najważniejsze regulacje dotyczące spedycji do Niemiec?

Motoryzacja

Jak dekodowanie numeru VIN zmieniło branżę motoryzacyjną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *