Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
MotoryzacjaWiadomości

Plusy i minusy korzystania z auta

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUżytkowanie samochodu, jak każda rzecz na świecie, ma swoje dobre i złe strony. Co można zaliczyć do negatywnych, a co do pozytywnych cech posiadania własnych czterech kółek?

Samochód to zdecydowanie cudowny wynalazek. Mało rzeczy odmieniło w ostatnich dziesięcioleciach świat w takim stopniu, w jakim zrobiła to motoryzacja. Podróże na drugi kraniec globu, sporty samochodowe, codzienne poruszanie się, możliwości transportu towarów – to zaledwie ułamek korzyści płynących z istnienia aut. Co jednak zalicza się do negatywów istniejącego przemysłu samochodowego?

Przede wszystkim, liczba zanieczyszczeń produkowanych nie tylko podczas wytwarzania aut, ale także podczas korzystania z nich regularnie. Dalszym minusem jest zawodność takiego środka transportu, a co za tym idzie, kosztowność wszelakich napraw. Wprawdzie istnieje coś takiego jak pakiety ekonomiczne volkswagen, czyli inicjatywy poszczególnych producentów mające na celu stworzenie okazji do oszczędności w sytuacjach większych napraw, ale nie wszystkie marki stosują takie rozwiązanie.

Dalszymi negatywnymi cechami są wszelkie wojenki między posiadaczami aut poszczególnych marek. Właściciele aut niemieckich wyśmiewają się z wozów francuskich, fani brytyjskiej motoryzacji nie szanują marek pochodzących ze Stanów Zjednoczonych – takie przykłady można byłoby mnożyć i mnożyć. Kwestie samochodowe są zdecydowanie jednym z najbardziej polaryzujących ludzi tematów – tak było, jest i będzie, i ciężko stwierdzić, czy kiedykolwiek ulegnie to zmianie.

Wspominaliśmy o sporych kosztach korzystania z auta – to prawdopodobnie ten najbardziej dotkliwy wobec każdego z kierowców minus. Oczywiście, wszelkie idee związane z oszczędnościami są warte wspomnienia – pakiety ekonomiczne volkswagen, carsharing, wspólne przejazdy i tak dalej – jednak jest to w zasadzie kropla w morzu potrzeb kierowców. Pojawiają się co jakiś czas próby uregulowania niektórych z tych kwestii w sposób odgórnie stanowionego prawa, jak chociażby było z unijnymi przepisami dotyczącymi tańszych samochodowych części zamiennych, ale wszelkie działania w tej kwestii odbywają się stanowczo zbyt wolno – motoryzacyjny świat zmienia się w mgnieniu oka.

Pytanie brzmi, czy te minusy przesłaniają nam plusy i korzyści, jakie każdemu daje samochód. Na wstępie napisaliśmy, że bez auta świat wyglądałby zupełnie inaczej – aż strach pomyśleć, w jakim miejscu byśmy byli cywilizacyjnie, gdyby nie rozwój motoryzacji. Musimy zatem mieć na uwadze wszelkie wady i problemy związane z korzystaniem z aut, jednocześnie kontrując je w głowie pozytywami i metodami, które starają się w jakimś stopniu pomóc kierowcom i ułatwić im życie: opisywane już przez nas pakiety ekonomiczne volkswagen, zniżki na ubezpieczenia i tym podobne.

Niezależnie od tego, jaki jest nasz stosunek do motoryzacji, nie da się zaprzeczyć, że wpłynęła ona w sposób znaczący na to, jak świat rozwinął się w XX i XXI wieku. Czy powinniśmy więc przekreślać te osiągnięcia kilkoma wadami, które są czymś naturalnym w przypadku każdego z wielkich wynalazków?

Powiązane artykuły
Motoryzacja

Najazdy samochodowe do przydomowego garażu — Praktyczne porady i rekomendacje

Motoryzacja

Sprężyny obniżające Eibach – podrasuj swój wóz!

Motoryzacja

Wtryskiwacze benzynowe - jak je wyczyścić?

Motoryzacja

Jakie wycieraczki samochodowe dadzą doskonałą jakość i bezpieczeństwo podczas jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *