Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Czy rodzaj kasku motocyklowego jest odpowiednio dopasowany do Twojego stylu jazdy?

Jazda motocyklem lub skuterem może przerodzić się w wielką pasję. Jest to doskonały pomysł na złapanie chwili wytchnienia, odstresowanie się i poczucie powiewu wolności. Niejednokrotnie motocykl jest również jedynym środkiem transportu do pracy lub na uczelnię. Właśnie dlatego podczas podróży mono śladem należy zadbać o odpowiednią ochronę głowy, by w razie wypadku lub przewrócenia nie doszło do poważnego urazu. Czy kaski motocyklowe mogą zapewnić prawidłowy poziom bezpieczeństwa? Jakie są ich rodzaje?

Przepisy prawa — za brak kasku grozi mandat!

Zalety zakładania kasków motocyklowych są oczywiste, dlatego też nie należy unikać ich noszenia podczas jazdy. Nie każdy jednak kieruje się zdrowym rozsądkiem, z tego powodu ustawodawca przewidział stosowne kary za brak ochrony głowy kierującego motocyklem, jak i pasażerów tego pojazdu. Podczas kontroli drogowej za brak hełmu dostaje się mandat w wysokości 100 zł, a także do 4 punktów karnych. Istnieje jednak wyjątkowa sytuacja, w której kaski motocyklowe nie są konieczne. Jest to przejazd w zorganizowanej paradzie motocykli, gdzie z góry ustalona jest zarówno prędkość, jak i trasa przejazdu. Dodatkowo kolumna musi mieć zabezpieczenie w postaci obstawy policyjnej.

Kask motocyklowy — atuty zakładania podczas jazdy

Oczywiste jest, że kaski motocyklowe chronią przed urazem głowy podczas zdarzenia drogowego. Niejednokrotnie zapobiegają tym samym pęknięciu czaszki, wstrząsowi czy nawet śmierci. Hełm zapobiega także wychłodzeniu głowy podczas jazdy i wysuszeniu spojówek oczu w wyniku prądu powietrza. Nakładka kasku na oczy zapobiega także dostaniu się do nich drobinek kurzu, ciał obcych, a także owadów, co zdecydowanie poprawia komfort jazdy. Kaski motocyklowe utrzymują fryzurę, co jest dodatkowym atutem dla osób o bujnych i długich włosach — falujące na wietrze kosmyki mogą ograniczać widoczność i stwarzać zagrożenie utracenia kontroli nad pojazdem.

Rodzaje kasków motocyklowych

Kaski otwarte

Ten rodzaj kasków motocyklowych nazwany został jetami. Są one lekkie, przewiewne i nie posiadają ochrony szczęki. Nie sprawdzają się one przy dużych prędkościach jazdy i niestety podczas wypadku zapewniają znikomy poziom ochrony głowy.

Kaski typu integralnego

Integralne kaski motocyklowe znakomicie nadają się dla fanów jazdy ścigaczami. Są one bowiem uważane za najbardziej bezpieczne i odporne na uderzenia mechaniczne. Zapewniają doskonałą ochronę szczęki, oczu oraz głowy.

Kaski do jazdy crossowej

Ochrona głowy typu cross ma charakterystyczny kształt. Wypuszczony jest w niej daszek do przodu, a także część ochraniająca szczękę. Kaski motocyklowe tego typu mają zamontowane specjalistyczne filtry, które podczas jazdy w terenie wyłapują drobiny ziemi i kurzu. Ich charakterystyczną cechą jest brak szybki, która zasłania oczy. Z tego powodu zawodnicy muszą zakładać specjalne gogle ochronne.

Kaski szczękowe

Szczękowe kaski może i nie są lekkie, natomiast ich zaletą jest możliwość odczepienia lub odsunięcia części, która ochrania żuchwę bez konieczności ściągania całego kasku. Umożliwia to prowadzenie rozmów telefonicznych, jak i swobodne komunikowanie się z innymi osobami np. w sklepie, na stacji paliw.

Zakładanie kasków motocyklowych jest niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Warto jednak zapoznać się z różnymi rodzajami ochrony głowy, by wybrać ten, który odpowiada konkretnemu stylowi jazdy.

Podobne tamety
ArtykułyHybrydy

Suzuki Vitara Hybrid – świetna cena, atrakcyjny design i legendarna niezawodność

ArtykułyMotoryzacja

Hyundai Kona – cena jest świetna, ale atutów ma znacznie więcej

Artykuły

TOP 3 najlepszych samochodów kompaktowych do miasta i w trasę

Artykuły

Leasing czy kredyt samochodowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *