Kupując nowe auto, dostajemy zazwyczaj propozycję jego ubezpieczenia. Zastanawiamy się wówczas, czy ograniczyć się do OC, czy też skorzystać z pakietu? Co nam się rzeczywiście opłaca, a z czego na pewno nie skorzystamy? W tym temacie warto wiedzieć więcej.
Podstawą jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które ustawowo musi mieć każdy właściciel pojazdu, na wypadek gdyby spowodował wypadek lub zniszczył czyjąś własność (zarysował lakier, zbił reflektor itp.). Brak OC okupimy ogromnym mandatem i odholowaniem auta, więc musimy je mieć najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. OC jest wymagane na terenie całej Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Chorwacji i Serbii.
Dodatkowo możemy w pakiecie zamówić także Autocasco (AC), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), Car Assistance, ZK. Spośród tych opcji kierowcy cenią sobie szczególnie Autocasco, bo chroni nas w sytuacji, gdy doszło do szkody z naszej winy lub z niewiadomych przyczyn oraz NNW, bo ryzyko utraty zdrowia w wypadku zawsze istnieje. Wysokość stawki całego pakietu zależy od ceny auta. Zazwyczaj w salonie przedstawia się nam tę opcję jako bardzo korzystną cenowo – np. pakietowe ubezpieczenie Dacia Duster dostaniemy za 2,7% wartości samochodu, jeśli sfinansujemy zakup auta w salonie.
Komu jednak pakiet się opłaca? Analizując stawki, można powiedzieć, że to korzystna opcja dla tych, którzy używają auta codziennie, więc ryzyko choćby stłuczki – jest realne. To opłacalne także dla młodych kierowców, którzy maja zniżki niższe niż 30% lub nie zdążyli ich sobie jeszcze wyrobić. Stawki pakietów są zryczałtowane dla wszystkich – doceni je więc także kierowca, ma na koncie wypadek lub wiele stłuczek. Pakiety są bardzo korzystne także dla osób, które kupują większe auto. Większość ubezpieczycieli określa stawkę za OC w zależności od pojemności silnika, a zatem powyżej 1800 cm3, samo podstawowe ubezpieczenie może być droższe od pakietu.
Warto pamiętać, że warunki pakietów są bardzo różne i każdorazowo trzeba je porównywać. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Car Assistance może zawierać samochód zastępczy na czas naprawy, holowanie czy też pokrycie kosztów hotelu. Jest to szczególnie ważne, jeśli używamy samochodu podczas dalszych podróży. Korzystną opcją w pakiecie może być też szeroki zakres pomocy, gdy zabraknie nam paliwa, zepsuje się akumulator lub zatrzaśniemy sobie kluczyki. Jeśli nie garażujemy auta, warto dokupić ubezpieczenie szyb, aby zabezpieczyć się przed wandalami.
Zatem: czy warto kupować pakiety? W przypadku nowego auta zazwyczaj nam się opłacają. Tym bardziej, że dealerzy, jako stali klienci, mają u firm ubezpieczeniowych wyrobione zniżki, więc wychodzi taniej. A czynnik psychiczny – spokój ducha związany z brakiem lęku o nowy samochód – jest nie do przecenienia.