Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

3 skuteczne sposoby na zabezpieczenie lakieru

Godziny poświęcone na przeglądanie ofert, porównywanie i oglądanie w końcu zaowocowały – możesz już odebrać swój nowy (z salonu, lub prawie nowy-używany) samochód! I skoro tyle czasu go wybierałeś/-aś, to może warto byłoby zadbać o niego od samego początku? Jeśli się z nami zgadzasz, czytaj dalej.

Auto detailing sposobem na ochronę lakieru

Wiemy, że to, co zaraz napiszemy, będzie okrutne, ale… radzimy Ci rozstać się z Twoim nowym samochodem na kilka dni i oddać go na auto detailing. Po co? Aby zabezpieczyć lakier przed powolnym niszczeniem, blaknięciem, a także, by nieco ułatwić sobie jego mycie.

I opcje na to są 3:

Różnią się ceną, trwałością i skutecznością, a my je dla Ciebie przeanalizujemy.

Wosk samochodowy – tania ochrona lakieru

Najtańszym rozwiązaniem jest aplikacja wosku samochodowego. Możesz ją przeprowadzić samodzielnie lub oddać samochód do studia auto detailingu. Korzystając z drugiej opcji, masz pewność, że wosk będzie dobrze nałożony i że użyto specjalistycznego produktu, który wytrzyma na Twoim lakierze dłużej, niż miesiąc.

A skoro o trwałości mowa, to w przypadku wosku wynosi ona od 3 do maksymalnie 6 miesięcy (chociaż w praktyce mało który produkt będzie działać przez tak długi czas, no, chyba że auto jest głównie garażowane). Natomiast jeśli chodzi o zakres ochrony, to jest on ograniczony. Wosk tworzy na karoserii warstwę, która utrudnia przywieranie brudu (lakier łatwiej się czyści) oraz chroni przed utlenianiem (blaknięciem pod wpływem promieni słonecznych). Natomiast nie potwierdzono skuteczności wosku, jeśli chodzi o ochronę przed mikro rysami.

To przede wszystkim sposób na wizualną poprawę wygląda samochodu, polecany w przypadku aut o niższej wartości.

Powłoka ceramiczna a zabezpieczenie lakieru

Skuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie lakieru jest powłoka ceramiczna. Chroni przed:

  • działaniem agresywnej chemii;
  • blaknięciem karoserii;
  • mikro rysami powstałymi na skutek bieżącej eksploatacji pojazdu;
  • niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (kwaśnych deszczy), soli drogowej, czy ptasich odchodów.

Powłoka ceramiczna jest też rozwiązaniem trwalszym, ponieważ czas ochrony może wynosić od roku do pięciu lat (są producenci oferujący dziesięcioletnie powłoki, jest to jednak na tyle nowa opcja, że trudno potwierdzić jej skuteczność). Różnica w trwałości między woskiem a ceramiką wynika z tego, że powłoka ceramiczna łączy się ze strukturą lakieru, a wosk jedynie pokrywa powierzchnię karoserii.

Przez to ceramiczne zabezpieczenie lakieru jest droższe, jego koszt zaczyna się od ok. 800 zł.

Folia PPF sposobem na uszkodzenia mechaniczne

Jak pisaliśmy, powłoka ceramiczna na lakier chroni przed mikro rysami, ale nie przed większymi uszkodzeniami mechanicznymi – otarciami krzaków, czy odpryskami kamieni. W tym wypadku jedyną skuteczną ochronę zapewnia folia PPF, którą można okleić cały pojazd lub tylko konkretne elementy.

Jakie są jej zalety? Producenci często dają dziesięcioletnią gwarancję na folię PPF, co jest możliwe dzięki temu, że ma ona właściwości samoregenerujące. Jest przezroczysta, nie zmienia wyglądu lakieru. I choć w przypadku poważnych wypadków, folia nie ochroni karoserii, to jest duże prawdopodobieństwo, że z lekkiej obcierki/stłuczki, np. parkingowej, Twój samochód wyjdzie bez zarysowania.

Brzmi idealnie? Prawie, bo jeszcze nie napisaliśmy o cenie. To najdroższa opcja, wybierana głównie w przypadku nowych (salonowych) aut o większej wartości. Oklejenie całego pojazdu to koszt zaczynający się od 10 000 zł.

Ale, jak pisaliśmy wcześniej, folię można aplikować na pojedyncze elementy i detailerzy rekomendują wybór tych, które są najbardziej narażone na zarysowania, przetarcia, jak zderzaki itp. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby część samochodu zabezpieczyć folią, a część powłoką ceramiczną. Jakie są tego zalety? Niższa cena, możliwie jak najlepsza ochrona, a przy tym efektowny wygląd auta, bo, o czym nie pisaliśmy wcześniej, ceramika zapewnia szklistość i pogłębienie koloru.

Powiązane artykuły
Artykuły

Jak zweryfikować numer VIN?

Artykuły

Najnowsze trendy w urządzeniach elektronicznych

ArtykułySamochody używane

Przewodnik dla pasjonatów motoryzacji - dlaczego warto kupić samochody z USA?

Artykuły

Jak wybrać odpowiednie części do konwersji roweru na elektryczny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *