Czy ekologiczne samochody są naprawdę eko?

W odniesieniu do problemu globalnego ocieplenia widać, że kwestia ta nabrała międzynarodowego znaczenia w ostatnich latach, nic dziwnego więc, że samochody są postrzegane jako jeden z głównych czynników przyczyniających się do tej sytuacji. Zielone samochody pojawiły się na rynku jako potencjalne rozwiązanie.

 

Ale czy w rzeczywistości zielone samochody są naprawdę przyjazne dla środowiska?

 

Po pierwsze, spójrzmy na przykład czystych samochodów elektrycznych. Niestety, te samochody elektryczne nie są wcale dobre dla środowiska. Korzystając z energii elektrycznej są produkowane w elektrowniach, gdzie tylko 30-40% energii jest przekształcana w energię elektryczną. Przesyłanie energii elektrycznej wzdłuż tych kabli elektrycznych prowadzi do dalszej utraty 30% energii cieplnej. Tak więc do czasu, zanim samochód osiągnie prąd, którego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania ogromna ilość energii zostanie już utracona. Jest to dobre do zmniejszenia wewnętrznego zanieczyszczenia miasta, ale skuteczne na pewno nie jest.

 

Ostatnio są preferowane samochody hybrydowe, które łączą s sobie zarówno samochody korzystające z silnika elektrycznego jak i silnika benzynowego. Akumulator do silnika jest zasilany przez energię generowaną z hamowania. W teorii te oferują o wiele więcej korzyści dla środowiska.

 

Posted in: Auta ekologiczne

Leave a Comment