Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Wymiana części w samochodzie – o czym trzeba pamiętać?

Samochód jest złożoną konstrukcją, w której każdy układ i element podczas eksploatacji zużywają się, a niekiedy też ulegają uszkodzeniu. W konsekwencji jest konieczna wymiana części. Nie powinny one być przypadkowe, ale starannie dobrane z uwzględnieniem różnych czynników.

Kiedy należy wymieniać części samochodowe?

Okoliczności, które powinny skłaniać do odwiedzenia sklepu motoryzacyjnego i zakupu części samochodowych, są różne. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • zalecenia producenta wskazujące na konieczność okresowej wymiany poszczególnych podzespołów,
  • awarię auta,
  • chęć podrasowania pojazdu.

Bez względu na to, co kieruje Twoją decyzją, podczas wyboru zawsze musisz zadbać o dopasowanie modelu do swojego auta. Istotne są nie tylko jego model i marka, ale również rocznik, a często także typ i pojemność silnika. Dlaczego jest to ważne?

Producenci samochodów do perfekcji dopracowują swoje modele tak, aby były wydajne, bezpieczne i maksymalnie sprawne. O jakości decydują komponenty, które – podobnie jak w dobrze dotartej maszynie – muszą idealnie do siebie pasować. Tylko wówczas będą działać płynnie, bez tarcia, zacinania się czy generowania hałasu. Części samochodowe są projektowane z myślą o konkretnym wariancie samochodu. Dlatego inne czujniki zamontujesz w aucie tej samej marki, modelu i rocznika, które różnią się typem silnika.

Dlaczego wymiana części z określonym czasem eksploatacji jest ważna?

Wśród trzech wymienionych powodów, z których należy wymieniać części samochodowe, jest zalecenie producenta pojazdu. Każdy właściciel czterech kółek wie, że co kilka lat trzeba wymienić klocki i tarcze hamulcowe, olej samochodowy, opony, filtry, rozrząd czy akumulator. Nie każdy z nich jednak pamięta, jak często oraz po przejechaniu ilu kilometrów należy to zrobić. Zaniedbanie tego obowiązku może się skończyć tragicznie. Zużyte detale mają ograniczoną sprawność, co wpływa na jakość prowadzenia i bezpieczeństwo samochodu.

Części samochodowe, o których wymianę trzeba zadbać szczególnie, to elementy układu hamulcowego. Wytarte czy uszkodzone, ograniczają kontrolę pojazdu na drodze, utrudniając lub uniemożliwiając szybkie zahamowanie w nagłej sytuacji. Zalecane okresy wymiany części samochodowych to:

  • klocki i tarcze hamulcowe – co 30 000 – 50 000 km,
  • filtry powietrza, kabinowy i paliwa – co ok. 20 000 – 30 000 km,
  • olej i filtr oleju – co rok lub co 15 000 – 20 000 km,
  • rozrząd – co 90 000 – 120 000 km,
  • akumulator – co 4-5 lat,
  • olej w skrzyni biegów – co 60 000 – 80 000 km,
  • opony ­– sezonowo i gdy bieżnik ma mniej niż 3 mm.

Jakie części zamienne kupować do swojego auta?

Zbliża się termin wymiany klocków i tarcz hamulcowych lub oleju i filtra silnikowego? A może miały miejsce wypadek lub awaria auta? Takie sytuacje oznaczają konieczność zakupu części zamiennych w celu dokonania naprawy samochodu. Należy zarówno zadbać o dopasowanie części samochodowych do modelu auta, jak i zwrócić uwagę na ich jakość. W sprzedaży są liczne zamienniki, które kuszą atrakcyjnymi cenami.

Tani zakup może jednak przynieść konsekwencje w postaci szybkiej utraty sprawności detalu lub jego defektu. Dlatego kierowcy, którzy dbają o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, nie powinni szukać oszczędności właśnie w tej dziedzinie. Często wydane dodatkowo kilkadziesiąt złotych może uchronić przed wypadkiem drogowym i kasacją samochodu.

Podobne tamety
Motoryzacja

Wypożyczalnia samochodów dla firm – czy to dobry pomysł?

Motoryzacja

Profesjonalna chemia samochodowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Motoryzacja

Autotuning, czyli co możesz zmienić w swoim starym samochodzie, by prezentował się lepiej i ciekawiej

Motoryzacja

Samochodowe folie ochronne - czy skutecznie chronią lakier auta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *