Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Wtryskiwacze benzynowe – jak je wyczyścić?

Wtryskiwacze benzynowe są podstawowym elementem silnika, odpowiedzialnym za precyzyjne i skuteczne rozprowadzanie paliwa do komory spalania. Z upływem czasu może dojść do zabrudzenia wtrysków a w konsekwencji do spadku wydajności silnika, awarii układu paliwowego lub poważnego uszkodzenia samochodu. Na czym polega skuteczne czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych?

Jak się okazuje, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie osadów i zanieczyszczeń, po których wtryskiwacze odzyskują swoją funkcjonalność. Aby czyszczenie wtrysków było skuteczne, można w tym celu  sięgnąć po dodatki do paliwa, skorzystać z domowych sposobów czyszczenia, zastosować preparaty do czyszczenia wtryskiwaczy lub zlecić profesjonalne czyszczenie lub regenerację w specjalistycznej pracowni.

Czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych za pomocą dodatków do paliw

Na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalnych dodatków do paliwa, których zadaniem jest usuwanie osadów i zanieczyszczeń z układu wtryskowego. Preparaty te po dodaniu do baku z benzyną rozpuszczają, a następnie usuwają zanieczyszczenia, poprawiając pracę wtryskiwaczy.

Chociaż sama operacja jest łatwa i tania, to nie w każdym przypadku skuteczna. Ponadto, istnieje duże ryzyko uszkodzenia uszczelek, katalizatora, sondy lambda czy samych wtryskiwaczy. Minusem jest także niemożność sprawdzenia skuteczności przeprowadzonej operacji.

Czyszczenie wtryskiwaczy domowymi sposobami

Domowe sposoby czyszczenia wtryskiwaczy posiadają więcej wad niż zalet. Choć jest to bezkosztowe działanie, to jego skuteczność jest albo niska albo zerowa. Pamiętajmy, że samodzielne czyszczenie wtryskiwaczy w oparciu o domowe metody czyszczenia może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie izolacji cewki lub wewnętrznego układu uszczelniającego.

Wtryskiwacze benzynowe – czyszczenie preparatami

Ta metoda czyszczenia wtryskiwaczy polega na ciśnieniowym podawaniu do listwy wtryskowej specjalistycznego środka przy pracującym silniku pojazdu. Sposób ten wykazuje się większą skutecznością w porównaniu z dodatkami do paliw, jest szybki a co więcej proces czyszczenia prócz wtryskiwaczy dotyczy także komory spalania, część kolektora dolotowego oraz grzybków zaworów ssących.

Do największych wad tej metody należy:

  • ryzyko uszkodzenia sondy lambda, katalizatora, uszczelek i samych wtryskiwaczy, zwłaszcza przy użyciu nieodpowiednich środków chemicznych
  • brak możliwości precyzyjnego dozowania środka
  • brak możliwości zlokalizowania awaryjnego wtryskiwacza
  • brak możliwości weryfikacji skuteczności przeprowadzonych działań

Reaguj na zwiększone zużycie paliwa – czyszczenie wtryskiwaczy w warsztacie

Do zalet profesjonalnego czyszczenia i regeneracji wtrysków w warsztacie należą:

  • równoległe testowanie funkcjonalności wtryskiwaczy
  • bezpieczeństwo operacji dla wszystkich elementów wtryskiwaczy, dzięki specjalistycznym ultradźwiękowym myjkom
  • zastosowanie odpowiedniej chemii, skutecznie usuwającej zanieczyszczenia z zachowaniem bezpieczeństwa dla silnika i całego układu paliwowego
  • niemal natychmiastowa poprawa w kulturze pracy silnika

Do wad tej metody czyszczenia wtryskiwaczy należy wyższa cena oraz konieczność demontażu wtrysków i dostarczenia ich do serwisu.

 Podsumowanie

Jeśli zauważysz, że silnik w Twoim aucie pracuje nierówno lub stał się mniej dynamiczny, przyczyną takiego stanu rzeczy może być awaria wtryskiwaczy, której nie warto usuwać na własną rękę. W celu przywrócenia sprawności wtryskiwaczom bez konieczności inwestowania w nowe i drogie tryski, czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych oddaj w ręce profesjonalistów. Przeprowadzona operacja czyszczenia wtrysków w profesjonalnym serwisie pozwoli Ci kompleksowo zadbać o silnik Twojego auta.

Artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły
Motoryzacja

Sprężyny obniżające Eibach – podrasuj swój wóz!

Motoryzacja

Jakie wycieraczki samochodowe dadzą doskonałą jakość i bezpieczeństwo podczas jazdy?

Motoryzacja

Jak dbać o filtr powietrza w samochodzie?

ArtykułyMotoryzacja

Tłumiki samochodowe: kluczowe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *