Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Ubezpieczenie OC na ciężarówkę – od czego zależy?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC jest obowiązkowe dla właścicieli wszystkich pojazdów mechanicznych. Ma na celu ochronę poszkodowanych, którzy ponieśli szkody w wypadku czy kolizji drogowej. Ceny OC zależą od wielu czynników m.in. pojemności silnika, wieku auta, przebiegu itp. Ile kosztuje ubezpieczenie dla właścicieli ciężarówek? Czy jest dużo droższe niż w przypadku innych pojazdów?

Samochód ciężarowy – co to oznacza?

Aby wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego, warto poznać definicję samochodu ciężarowego. Określenie to obejmuje samochody przeznaczone do przewozu ładunków oraz ładunków i osób w liczbie od 4 do 9, łącznie z kierowcą. Towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą samochody ciężarowe na:

  • samochody dostawcze do 3,5 tony – są traktowane tak samo, jak samochody osobowe, pod warunkiem, że ich masa nie przekracza 3,5 t, a ładowność wynosi maksymalnie 800 kg. Ważny jest również okres eskalacji samochodu, który nie może być dłuższy niż 6 lat;
  • ciężarówki powyżej 3,5 tony – w tym wypadku stawki są dużo wyższe niż w przypadku samochodów osobowych. Wynika to stąd, że szkody wyrządzone przez duże pojazdy są znacząco większe niż przez pojazdy o mniejszej wadze.

Jak wybrać najkorzystniejsze OC na samochód ciężarowy?

Obecne czasy zmuszają do oszczędności. Aby korzystnie wybrać ubezpieczenie oc samochodu ciężarowego, warto sprawdzić ofertę w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, bo kwoty mogą się znacznie różnić. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, która pozwoli wybrać najkorzystniejszą ofertę. Można wygodnie i szybko sprawdzić m.in. ile wynosi OC na samochód ciężarowy do 3,5 tony. Porównywarka ubezpieczeń to zestaw kilkunastu kalkulatorów ubezpieczeniowych. Dzięki niej można porównać nie tylko ceny, ale również zakres ubezpieczenia, a także sprawdzić opinie o danej firmie ubezpieczeniowej. Urządzenie pozwala oszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ samodzielne porównywanie ofert jest bardzo czasochłonne. Na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/ można znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie auta ciężarowego.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – od czego zależy?

Kwota ubezpieczenia oc nie jest stała, wysokość składki zależy od wielu czynników. Najczęściej ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki jak:

  • parametry ciężarówki – do określenia kwoty ubezpieczenia ważny jest wiek samochodu, marka, wartość, pojemność silnika, typ nadwozia itp.;
  • miejsce parkowania i liczba zabezpieczeń antykradzieżowych;
  • sposób i miejsce eksploatacji ciężarówki;
  • informacje o kierowcy – składka zależy również od tego, kim jest kierowca. Ważny jest jego zawód, płeć, miejsce zamieszkania. Na niższe ceny mogą liczyć doświadczeni kierowcy, którzy jeżdżą bezkolizyjnie. Wyższe kwoty będą musieli zapłacić młodzi właściciele pojazdów ciężarowych, którzy dopiero niedawno zdobyli dokumenty, uprawniające do jazdy. Większe składki przeznaczone są również dla przedsiębiorców, których samochodami jeżdżą różni kierowcy;
  • historia przebiegu ubezpieczenia – ważnym czynnikiem wpływającym na stawkę za ubezpieczenie pojazdów ciężarowych, jest informacja, czy z polisy posiadacza pojazdu wypłacano w poprzednich latach odszkodowania. Osoby, które spowodowały wypadek, muszą liczyć się z tym, że kwota ubezpieczenia będzie wyższa niż dla osób, które jeżdżą bezszkodowo.

Co grozi za brak ubezpieczenia oc samochodu ciężarowego?

Czy warto ryzykować i nie wykupywać obowiązkowego ubezpieczenia oc? To pytanie zadaje sobie kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić parę groszy. Odpowiedź jest jedna – nie warto. Brak oc skutkuje dużymi karami finansowymi, które w przypadku samochodów ciężarowych są wyższe niż w przypadku aut osobowych. Wysokość kary, którą nakłada policja lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zależy od tego, ile wynosi minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, a także od rodzaju pojazdu oraz od tego, ile czasu auto jeździło bez ważnych dokumentów. Właściciele samochodów ciężarowych i autobusów, którzy spóźnili się z zakupem OC do 3 dni, zapłacą 60 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce, spóźnienie od 4 do 14 dni to 150 proc. minimalnego wynagrodzenia, a przerwa powyżej 14 dni będzie kosztować 300 proc. minimalnego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że oc należy wykupić również dla samochodów, które nie są użytkowane.

Cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego jest zależna od wielu czynników, dlatego może być mocno zróżnicowana. Warto jednak pamiętać, aby zachować ciągłość ubezpieczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z bardzo wysokimi karami.

 

Powiązane artykuły
Artykuły

Jak wybrać odpowiednie ubrania na motocykl?

Artykuły

Montażownice do opon - Obowiązkowy element wyposażenia w warsztatach wulkanizacyjnych

Artykuły

Klucz do sukcesu twojego warsztatu: Zaawansowane oprogramowanie dla warsztatów samochodowych

Artykuły

Go-racing.pl: Więcej niż prędkość, to podróż w głąb świata motoryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *