Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Płyny do chłodnicy – czym się różnią?

Płyn chłodniczy należy do najważniejszych płynów eksploatacyjnych, znajdujących się w samochodzie. W składzie większości płynów znajdziemy obecnie glikole etylenowe lub propylenowe. Czym się różnią? Czy skład wybranego przez nas płynu chłodniczego ma znaczenie? Tę nieco zawiłą kwestię wyjaśniamy w poniższym artykule. Omawiamy również szerzej kwestię różnic pomiędzy dostępnymi na rynku płynami.

Glikol etylenowy, a glikol propylenowy

Glikol etylenowy jest tani w produkcji, ma wyższą temperaturę wrzenia i zapłonu oraz niższą lepkość, niż glikol propylenowy. Jednocześnie wykazuje większą toksyczność, podatność na krystalizację i niższą zdolność do przyjmowania ciepła. Glikol propylenowy, zamiast się krystalizować – gęstnieje, aż do momentu, w którym całkowicie przestaje płynąć. Mimo wad glikoli etylenowych, znajdziemy je w składach znacznie częściej niż glikole propylenowe. Oba rodzaje płynów chłodniczych dostępne są w sklepie Ucando.pl – https://www.ucando.pl/k/plyny-chlodzace/U1508.

Oprócz wody i alkoholu, w skład płynów chłodniczych wchodzą również dodatki, zwane inhibitorami. Ich zadaniem jest zabezpieczanie metalowych elementów układu chłodzenia przed korozją. Dodatkowo, inhibitory pozytywnie wpływają na kondycję gumowych połączeń, klejów i tworzyw sztucznych.

Rodzaje płynów chłodniczych, które znajdziesz na rynku

Obecnie, w samochodach wykorzystuje się trzy podstawowe typy płynów chłodniczych. Są to płyny oznaczane jako: IAT, OAT i HOAT. Główna różnica, która występuje pomiędzy poszczególnymi typami płynów, dotyczy dodatków antykorozyjnych, używanych do ich wyprodukowania. Płyny oznaczone jako IAT (Inorganic Additive Technology) mają w składzie dodatki nieorganiczne. Z tego powodu nie należą one do trwałych produktów (odkładają się w nich krzemiany). Płyn typu IAT należy wymieniać przynajmniej raz na dwa lata.

Płyny chłodnicze typu OAT (Organic Acid Technology) nie zawierają krzemianów. Zastąpiono je organicznymi inhibitorami, zabezpieczającymi przed rdzą. Z kolei płyny HOAT zawierają hybrydowe dodatki organiczne. Płyny z organicznymi dodatkami (zarówno hybrydowymi, jak i zwykłymi) cechują się dłuższą żywotnością niż płyny typu IAT, dzięki czemu można je wymieniać nawet raz na pięć lat.

Czy kolor płynu chłodniczego ma znaczenie?

Teoretycznie barwa płynu chłodniczego informuje nas o tym, w jakiej technologii wyprodukowano dany płyn. Produkty typu OAT są zazwyczaj czerwone, różowe, pomarańczowe lub bezbarwne. Płyny IAT są z kolei zielone albo niebieskie. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno konkretnego płynu kierując się jego kolorem, sprawdźmy na etykiecie, czy na pewno jest to interesujący nas rodzaj cieczy. Pamiętajmy, aby regularnie wymieniać płyn do chłodnicy – w przeciwnym razie nie będzie on w stanie dobrze pełnić swojej funkcji. Konsekwencją mogą być poważne problemy z silnikiem. Dobry płyn chłodzący znaleźć można we wspomnianym już wcześniej sklepie Ucando.pl.

Powiązane artykuły
Motoryzacja

Dlaczego warto zainwestować w wycieraczki Bosch Aerotwin?

Motoryzacja

Najazdy samochodowe do przydomowego garażu — Praktyczne porady i rekomendacje

Motoryzacja

Sprężyny obniżające Eibach – podrasuj swój wóz!

Motoryzacja

Wtryskiwacze benzynowe - jak je wyczyścić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *