Światła samochodowe są absolutnie niezbędne do bezpiecznej i komfortowej jazdy. W Polsce oraz wielu innych krajach jazda z włączonymi przez całą dobę światłami jest obowiązkowa – za ich niewłączenie grozi mandat nawet do 200 zł. Przepalona żarówka może być z kolei przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dlatego warto na bieżąco kontrolować stan oświetlenia w samochodzie.
Spis treści
Rodzaje świateł samochodowych
Ustawa prawo o ruchu drogowym Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 i Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów Dz.U. 2015 poz. 305 ściśle określają, jakie powinno być umiejscowienie świateł oraz w jakim kolorze powinno świecić dane światło. Przepisy regulują także, jak powinna wyglądać umieszczana na desce rozdzielczej kontrolka. Ściśle opisano także przeznaczenie każdego typu światła.
Światła mijania to światła, z których korzystamy najczęściej. To światła białe, służące do oświetlania drogi i pojazdu oraz należy używać ich przez całą dobę (o ile pojazd nie jest wyposażony w światła do jazdy dziennej). Żarówki świateł mijania są ustawione asymetrycznie, dzięki czemu nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Należy używać ich także w holowanym samochodzie. Przykładem żarówki świateł mijania może być żarówka HB3.
Światła drogowe, czyli tzw. światła długie także są umiejscowione z przodu pojazdu i świecą na biało, jednak są o wiele silniejsze, dlatego wykorzystuje się je w trudniejszych warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. Mogą oślepiać innych kierowców, dlatego należy wyłączać je na światła mijania w razie zbliżania się innego pojazdu.
Światła stop są umiejscowione z tyłu oraz świecą na czerwono – zapalają się w momencie hamowania pojazdu. Aby je włączyć, należy uruchomić hamulec roboczy, dlatego by sprawdzić ich stan konieczna jest pomoc drugiej osoby. Bardzo ważnymi światłami, o których niestety wielu kierowców zapomina są kierunkowskazy. Sygnalizują skręt, zawracanie lub zmianę pasa ruchu, a ich brak może stwarzać poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Pozostałe światła – rzadziej wymieniane, ale równie ważne!
Jakie jeszcze światła są niezbędne w każdym samochodzie? Białe światło cofania sygnalizuje – jak sama nazwa wskazuje – cofanie pojazdu. Istotne są także światła pozycyjne, które oświetlają samochód podczas postoju. Białe, czerwone i żółte światła odblaskowe zapewniają widoczność pojazdu oświetlanego przez inny pojazd. Migające na żółto światła awaryjne to jasny sygnał dla wszystkich kierowców: oznaczają one postój spowodowany awarią lub niebezpieczną sytuacją. Każdy samochód jest także wyposażony w światło oświetlające tablicę rejestracyjną oraz światła obrysowujące samochód, ułatwiające określenie jego gabarytów.
Gdzie kupować żarówki samochodowe?
Podstawowe modele (np. Osram H4) kupić możesz na niemal każdej stacji benzynowej. Jeśli jednak zależy Ci na jakości i niezawodności, warto postawić na najlepsze żarówki samochodowe, takie jak Osram H7 Night Breaker Laser – to najwydajniejsze żarówki halogenowe tej marki. Osram H7 Night Breaker Laser charakteryzują się innowacyjnym kształtem, dzięki któremu możliwy jest najlepszy rozkład światła. Te oraz inne modele znajdziesz w sklepie internetowym Metler. Bogaty wybór sprawia, że z pewnością zamówisz wszystkie potrzebne żarówki – niezależnie czy jest to Osram H4, czy też żarówka HB3.
Jak zabrać się za wymianę żarówki?
W starszych modelach samochodów ten proces jest zdecydowanie prostszy. Niestety, w nowoczesnych autach często nawet wymiana żarówki wymaga pomocy mechanika! Jeśli musisz wymienić żarówkę samodzielnie, zapoznaj się wcześniej z instrukcją i postaraj się znaleźć filmy instruktażowe. Wiele zależy także od umiejscowienia i rodzaju żarówki. Jeśli tylko masz możliwość, przećwicz wymianę „na sucho” pod okiem eksperta. Znawcy zalecają, by żarówki wymieniać parami – halogeny mają stosunkowo krótką żywotność i zwykle przepalają się w podobnym czasie. Warto także posiadać co najmniej jeden zapasowy komplet wszystkich żarówek.