Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Likwidacja szkód bez zbędnych formalności

Kolizja drogowa niemal zawsze oznacza jakieś uszkodzenia samochodu. Ich naprawa finansowana jest z polisy OC sprawcy, tak samo jak leczenie obrażeń, do których doszło podczas wypadku. W jaki sposób można odzyskać pieniądze z ubezpieczenia?

Jak wygląda likwidacja szkody?

Szkodę zgłasza osoba, która ucierpiała podczas kolizji. Jeśli szkoda jest likwidowana z AC, trzeba zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, natomiast w przypadku OC pieniądze wypłacane są z polisy sprawcy. Właśnie dlatego jest tak ważne spisanie ze sprawcą wypadku oświadczenia – bez tego dokumentu likwidacja szkody będzie mocno utrudniona.

Polisa OC pokrywa koszty leczenia oraz naprawy uszkodzonego samochodu. Kwota do wypłaty ustalana jest przez rzeczoznawcę, ale klient ma prawo się nie zgodzić z taką wyceną, gdy uzna ją za zbyt niską. W sytuacji, gdy samochodu nie da się już naprawić bądź jego remont jest nieopłacalny, ubezpieczyciel stwierdza szkodę całkowitą i wypłaca kwotę, która stanowi różnicę pomiędzy wartością auta w dniu szkody a wartością wraku.

Uproszczone procedury

Załatwianie wszystkich formalności będzie prostsze, gdy uszkodzenia samochodu nie są poważne i podczas kolizji doszło tylko do mniejszych zgnieceń, otarć, zniszczenia lusterek czy stłuczenia reflektora. Tutaj rzeczoznawca nie jest potrzebny i można się zdecydować na uproszczoną likwidację szkody.

Na czym to polega? Wystarczy zrobić zdjęcia pojazdu i wysłać je mailem razem z dokumentacją dotyczącą zdarzenia. To bardzo przyspiesza załatwienie sprawy i pieniądze z polisy można dostać już po kilku dniach, jeśli kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela zostanie od razu zaakceptowana przez osobę poszkodowaną.

Likwidacja szkody przez pośrednika

Jeszcze prościej będzie zlecić likwidację szkody firmie zewnętrznej, jak Autolokaj. W tym przypadku poszkodowany nie musi robić praktycznie nic, ponieważ załatwianiem wszelkich formalności zajmuje się pośrednik, na podstawie upoważnienia wystawionego przez kierowcę. Firma zajmuje się naprawą uszkodzonego pojazdu, a na czas remontu zapewnia darmowe auto zastępcze.

Pośrednik przeprowadza likwidację szkody zarówno z AC, jak i OC sprawcy kolizji – możliwa jest współpraca z każdym towarzystwem ubezpieczeniowym. Naprawa samochodu rozliczana jest bezgotówkowo, a po zakończeniu prac umyte i zatankowane auto dostarczane jest klientowi na wskazane przez niego miejsce.

Podobne tamety
ArtykułyMotoryzacja

Hyundai Kona – cena jest świetna, ale atutów ma znacznie więcej

ArtykułyMotoryzacja

Hyundai i20 – to nie jest samochód tylko do miasta

Motoryzacja

Jak otworzyć samochód bez kluczyka?

ArtykułyMotoryzacja

Jakie są najważniejsze regulacje dotyczące spedycji do Niemiec?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *