Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Jakie są rodzaje zawieszenia w samochodach?

Układ zawieszenia to jeden z najistotniejszych układów w każdym samochodzie, ponieważ ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Ważne jest więc to, aby był idealnie dopasowany do danego modelu samochodu, ale też w pełni sprawny. Z racji tego kierowcom zaleca się wykonywanie regularnych przeglądów samochodu, wliczając w to układ zawieszenia. Obecnie znane są trzy podstawowe rodzaje takich układów: zależne, niezależne oraz półzależne.

Jakie typy układów zawieszenia można wyróżnić?

Podstawowymi rodzajami układów zawieszenia, które można wyróżnić są:

  • zależne – koła na osi są połączone ze sobą bardzo solidnie oraz sztywno. Jeśli jedno koło zmieni swoją pozycję, drugie zrobi to samo, np. pod wpływem nierówności, które występują na drogach. Takie układy najczęściej spotyka się w samochodach dostawczych i ciężarowych, a więc w tych o nieco większych gabarytach,
  • niezależne – koła jednej osi przemieszczają się w tym przypadku niezależnie od siebie, a więc zupełnie inaczej, niż w przypadku układów zależnych. W związku z tym w układzie znajduje się nieco większa ilość elementów, np. specjalistyczne drążki czy też wahacze. Zyskuje się jednak tym samym zdecydowanie większy komfort jazdy, więc takie układy można napotkać w samochodach osobowych. Taki układ pozwala na łatwiejsze sterowanie własnym samochodem, ale też na zyskanie kontroli nad autem, nawet w przypadku nierówności i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Utrzymuje się także większą stabilność podczas hamowania,
  • półzależne – koła jednej osi w takim układzie oddziałują na siebie minimalnie. Izolacja nadwozia od wstrząsów nie stoi na tak wysokim poziomie, jak w przypadku innych układów. Rozwiązania te jednak nie generują większych kosztów produkcyjnych, ale też eksploatacyjnych.

Jak widać układy są dość zróżnicowane, ale istotne jest to, aby posiadać w swoim samochodzie całkowity sprawny układ zawieszenia. Tym samym dba się o bezpieczeństwo podczas jazdy.

Układ zawieszenia w samochodzie – na co ma wpływ?

Układ zawieszenia w samochodzie ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób samochód będzie poruszać się na drodze. W przypadku, gdy kierowcom zależy na bezpieczeństwie własnym i pasażerów (tak powinno być zawsze), trzeba dbać o swój układ i regularnie go sprawdzać. Wiele zależy też od tego, jakimi samochodami właściciele poruszają się na co dzień. W przypadku aut ciężarowych lepszym wyborem będą układy zależne, a w osobowych sprawdzą się niezależne. Takie elementy mają ogromny wpływ na duży komfort jazdy, zwłaszcza na nierównych i dłuższych odcinkach drogi.

Podobne tamety
Motoryzacja

Czy samochód hybrydowy jest ratunkiem dla środowiska?

WiadomościMotoryzacja

E-kipa Peugeot: Poznaj gamę samochodów elektrycznych

Motoryzacja

Wymiana części w samochodzie – o czym trzeba pamiętać?

Motoryzacja

3 elementy, które na zawsze zmieniły bezpieczeństwo pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *