Wyglądają dziwnie i są niepraktyczne. To chyba jedne z częściej powtarzanych zarzutów rzucanych pod adresem samochodów elektrycznych. To jednak nie do końca prawda! Szczególnie w przypadku propozycji nowych modeli Peugeot. Francuska marka łączy dobry design nagradzanych wielokrotnie modeli z napędem przyszłości. Co wyszło z tej kombinacji? Poznajcie aktualną ofertę samochodów elektrycznych i hybrydowych Peugeot!
Spis treści
Elektryzujący duet: Peugeot e-208 i e-2008
To dwa w pełni elektryczne modele osobowe Peugeota. O małym miejskim 208 zrobiło się bardzo głośno w ubiegłym roku. W wersjach z silnikami spalinowymi zdobył szczyty wielu notowań i plebiscytów. Odznaczony tytułem „Car of the Year 2020” jest chwalony za komfortowe wnętrze, funkcjonalność i jakość wykonania. Doceniono też design nadwozia – sportowa linia, charakterystyczne dla nowych modeli Peugeot reflektory i detale robią wrażenie!
A jaką mocą dysponuje nowy e-208?
Miejski elektryk napędzany jest silnikiem o mocy 100 kW (136 KM). Energia magazynowana jest w akumulatorze wysokonapięciowym o pojemności 50 kW. Taka konfiguracja sprawia, że na jednym ładowaniu możemy przejechać ponad 300 kilometrów (wartość ta różni się w zależności od trybu jazdy, prędkości i temperatury na zewnątrz).
Całość dopełnia dobrze i komfortowo zaplanowane wnętrze. Doceniany przez testerów system iCockpit® 3D i lekko spłaszczona kierownica ułatwiają prowadzenie samochodu i kontrolę sytuacji. Mimo instalacji sporych rozmiarów akumulatora wewnątrz wciąż jest dużo miejsca, a bagażnik nie stracił zbytnio na pojemności (ponad 300l po złożeniu siedzeń).
Podobną konfigurację znajdziemy w drugim modelu.
Większy e-2008 to propozycja dla fanów SUV-ów. Zbudowany na tej samej platformie i napędzany tą samą jednostką, co e-208 robi bardzo dobre wrażenie. To na razie jedyny elektryczny model w segmencie! Z mniejszym e-208 łączy go również bardzo dobry design i rozwiązania wewnątrz (iCockpit, mała kierownica, ekrany multimedialne). Za to w e-2008 jest zdecydowanie więcej przestrzeni – szczególnie dla pasażerów siedzących na tylnej kanapie. Więcej miejsca jest też w bagażniku.
Na samochodach osobowych oferta jednak się nie kończy! Co powiecie na elektryczne auto dostawcze?
Elektryk do zadań specjalnych
Poza samochodami osobowymi w ofercie modeli elektrycznych Peugeot znajdziemy też furgonetkę e-Expert i vana e-Traveller.
Serce obu aut to znana nam już jednostka o mocy 136 KM. W tym przypadku dodatkowo można wybrać wersję akumulatora. Do dyspozycji są dwie opcje: o pojemności 50 kWh lub 75 kWh.
E-Expert świetnie spisze się np. jako samochód dostawczy w mieście – krótkie trasy, częste przystanki i start nie będą dla niego problemem. Wydajność, ładowność i komfort użytkowania tej elektrycznej furgonetki docenili już jurorzy plebiscytu Parkers New Car Awards, przyznając Peugeot e-Expert tytuł „Najlepszego zelektryfikowanego vana”.
Niedługo w sprzedaży ma się pojawić też e-Traveller z tą samą konfiguracją silnika i akumulatorów. Ten osobowy van pomieści od 5 do 8 pasażerów i ich bagaże (bagażnik ma pojemność od 1500 do 3000l w zależności od liczby siedzeń). Dostępny będzie w trzech długościach nadwozia i z kilkoma wersjami wyposażenia — również w opcji luksusowej Bussines i Bussines VIP z regulowanymi fotelami i trójstrefową klimatyzacją.
Połączone siły
Mimo wielu zalet silniki elektryczne są mniej popularne głównie ze względu na ograniczenia w zasięgu i mocy. Na szczęście konstruktorom udało się je częściowo ominąć, tworząc nową wersję napędu hybrydowego.
Dodatkowe silniki elektryczne Peugeot ukrył w podwoziu modeli 508 Hybrid i 508 SW Hybrid. To nagradzane za styl eleganckie limuzyny z nowoczesnym dobrze wyposażonym wnętrzem. Łączą w sobie moc silnika PuretTech (180 KM) i elektrycznego (110 KM). Jednostkę elektryczną zasila akumulator o pojemności 11,8 kWh. Zasięg w trybie 100% elektrycznym to ok. 54 kilometry.
Dla ceniących komfort i wygodę SUVów niedługo dostępna będzie również hybrydowa wersja Peugeot 3008. To kolejny bardzo udany model francuskiej marki, który został wyposażony w dodatkowy napęd elektryczny. Pod maską kryje się (w zależności od wersji) silnik benzynowy PureTech o mocy 180 lub 200 KM, wspomagany dwoma silnikami 80 kW w wersji HYBRID4 lub jednym silnikiem w wersji HYBRID.
Zaletą tego typu hybryd jest wysoki moment obrotowy. Łączna moc obu napędów w Peugeot 3008 HYBRID sięga do 300 KM w trybie Sport!
Elektryk, czy hybryda?
Oba rodzaje napędu mają swoje wady i zalety. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie? O wskazówki poprosiliśmy doradcę z salonu Peugeot Pietrzak w Katowicach:
– Samochody elektryczne to alternatywa dla Klientów, którzy poszukują auta do codziennego użytkowania głównie w cyklu miejskim, jak również na niedalekich trasach poza miastem, mających dostęp do możliwości ładowania samochodu w miejscu zamieszkania bądź np. w czasie pracy.
Samochody hybrydowe wiodą prym wśród Klientów chcących dbać o ekologię i ceniących sobie zalety płynące z silników elektrycznych, ale niegotowych jeszcze na pojazdy całkowicie zelektryfikowane, np. ze względu na dzienny przebieg przekraczający realny zasięg auta.
Bez wątpienia liczba pokonywanych dziennie kilometrów oraz możliwości ładowania samochodu są elementami mającymi wpływ na naszą elektromobilność.
Jak widać, opcji na bycie eko-kierowcą jest sporo i wcale nie muszą być nudne! Zgodnie z hasłem #unboringthefuture Peugeot proponuje rozwiązania, które zachwycają designem i funkcjonalnością.
A co z praktycznością samochodów elektrycznych? O to również zapytaliśmy:
– Ekonomia utrzymania oraz możliwości korzystania między innymi z bezpłatnych miejsc postojowych bądź wjazdu do stref czystego transportu stanowi niezaprzeczalnie mocny punkt „elektryka”.
Na uwagę zasługuje też aspekt tzw. „5 zer”, czyli zero emisji CO2, zero hałasu, zero drgań, zero zapachu spalin i zero zmian biegów, mających niebagatelny wpływ na przyjemność i radość z jazdy.
Marka Peugeot, dbając o komfort swoich Klientów, proponuje szereg udogodnień sprawiających, że użytkowanie tych samochodów jest proste, a zarazem idące z duchem rozwijających się nowoczesnych technologii i rozwiązań.
Zarządzanie samochodem z użyciem smartfona pozwalające na kontrolowanie ładowania akumulatora, ustawień klimatyzacji czy szybkiego dostępu do informacji o punktach ładowania pozwalających na zaplanowanie podróży z uwzględnieniem dostępnych publicznych stacji daje użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, tak ważnego w każdym aspekcie życia.
Dalej nie jesteś przekonany? Umów się na jazdę testową i sprawdź sam!