Wtryskiwacze benzynowe są podstawowym elementem silnika, odpowiedzialnym za precyzyjne i skuteczne rozprowadzanie paliwa do komory spalania. Z upływem czasu może dojść do zabrudzenia wtrysków a w konsekwencji do spadku wydajności silnika, awarii układu paliwowego lub poważnego uszkodzenia samochodu. Na czym polega skuteczne czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych?
Jak się okazuje, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie osadów i zanieczyszczeń, po których wtryskiwacze odzyskują swoją funkcjonalność. Aby czyszczenie wtrysków było skuteczne, można w tym celu sięgnąć po dodatki do paliwa, skorzystać z domowych sposobów czyszczenia, zastosować preparaty do czyszczenia wtryskiwaczy lub zlecić profesjonalne czyszczenie lub regenerację w specjalistycznej pracowni.
Spis treści
Czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych za pomocą dodatków do paliw
Na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalnych dodatków do paliwa, których zadaniem jest usuwanie osadów i zanieczyszczeń z układu wtryskowego. Preparaty te po dodaniu do baku z benzyną rozpuszczają, a następnie usuwają zanieczyszczenia, poprawiając pracę wtryskiwaczy.
Chociaż sama operacja jest łatwa i tania, to nie w każdym przypadku skuteczna. Ponadto, istnieje duże ryzyko uszkodzenia uszczelek, katalizatora, sondy lambda czy samych wtryskiwaczy. Minusem jest także niemożność sprawdzenia skuteczności przeprowadzonej operacji.
Czyszczenie wtryskiwaczy domowymi sposobami
Domowe sposoby czyszczenia wtryskiwaczy posiadają więcej wad niż zalet. Choć jest to bezkosztowe działanie, to jego skuteczność jest albo niska albo zerowa. Pamiętajmy, że samodzielne czyszczenie wtryskiwaczy w oparciu o domowe metody czyszczenia może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie izolacji cewki lub wewnętrznego układu uszczelniającego.
Wtryskiwacze benzynowe – czyszczenie preparatami
Ta metoda czyszczenia wtryskiwaczy polega na ciśnieniowym podawaniu do listwy wtryskowej specjalistycznego środka przy pracującym silniku pojazdu. Sposób ten wykazuje się większą skutecznością w porównaniu z dodatkami do paliw, jest szybki a co więcej proces czyszczenia prócz wtryskiwaczy dotyczy także komory spalania, część kolektora dolotowego oraz grzybków zaworów ssących.
Do największych wad tej metody należy:
- ryzyko uszkodzenia sondy lambda, katalizatora, uszczelek i samych wtryskiwaczy, zwłaszcza przy użyciu nieodpowiednich środków chemicznych
- brak możliwości precyzyjnego dozowania środka
- brak możliwości zlokalizowania awaryjnego wtryskiwacza
- brak możliwości weryfikacji skuteczności przeprowadzonych działań
Reaguj na zwiększone zużycie paliwa – czyszczenie wtryskiwaczy w warsztacie
Do zalet profesjonalnego czyszczenia i regeneracji wtrysków w warsztacie należą:
- równoległe testowanie funkcjonalności wtryskiwaczy
- bezpieczeństwo operacji dla wszystkich elementów wtryskiwaczy, dzięki specjalistycznym ultradźwiękowym myjkom
- zastosowanie odpowiedniej chemii, skutecznie usuwającej zanieczyszczenia z zachowaniem bezpieczeństwa dla silnika i całego układu paliwowego
- niemal natychmiastowa poprawa w kulturze pracy silnika
Do wad tej metody czyszczenia wtryskiwaczy należy wyższa cena oraz konieczność demontażu wtrysków i dostarczenia ich do serwisu.
Podsumowanie
Jeśli zauważysz, że silnik w Twoim aucie pracuje nierówno lub stał się mniej dynamiczny, przyczyną takiego stanu rzeczy może być awaria wtryskiwaczy, której nie warto usuwać na własną rękę. W celu przywrócenia sprawności wtryskiwaczom bez konieczności inwestowania w nowe i drogie tryski, czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych oddaj w ręce profesjonalistów. Przeprowadzona operacja czyszczenia wtrysków w profesjonalnym serwisie pozwoli Ci kompleksowo zadbać o silnik Twojego auta.
Artykuł sponsorowany