Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Leasing czy kredyt samochodowy?

Różnice między kredytem i leasingiem na samochód są znaczące. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Choć leasing daje spore korzyści, zdarza się tak, że o wiele lepszym wyborem jest kredyt na samochód. Z drugiej strony nie każda nowa firma może sobie pozwolić na nabycie pojazdu na kredyt i leasing może być dla nich jedyną opcją. Kiedy warto wybrać samochód w leasingu? W jakich przypadkach kredyt okazuje się lepszym rozwiązaniem? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Jakie są koszty kredytu oraz leasingu?

Choć często mówi się o tym, że kredyt jest tańszy od leasingu, ale nie zawsze jest to prawda. Biorąc kredyt na samochód zapożyczamy się samodzielnie. W przypadku leasingu, to firma, która go udziela jest pośrednikiem. Musi ona pożyczyć pieniądze od banku, a następnie z nich udzielić finansowania klientowi. Nie zawsze przekłada się to na większe koszty leasingu. Banki stosują różne marże, a ich wysokość zależna jest od wielu zmiennych. Dlatego też może dojść do sytuacji, w której to leasing będzie tańszy.

Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, w tym przypadku także leasing wypada korzystniej. Leasing występuje w dwóch wariantach. Finansowy wygląda podobnie jak kredyt i obowiązują go takie same skutki podatkowe. Leasing operacyjny wygląda zupełnie inaczej. W jego przypadku tarcza podatkowa jest zdecydowanie większa w o wiele krótszym czasie niż w przypadku kredytu.

Leasing czy kredyt – co łatwiej dostać?

Na kredyt nie każdy może sobie pozwolić. W przypadku nowych firm, które nie posiadają żadnych zdolności kredytowych, nabycie pojazdu w ten sposób jest praktycznie niemożliwe. W przypadku, gdy chcemy zakupić samochód osobowy lub ciężarowy, a także łatwo zbywalne maszyny – leasing jest opcją łatwiejszą. Jeśli chcemy zakupić mniej “popularne” środki trwałe, leasingodawcy nie będą już tak przychylni. W takiej sytuacji postępowanie przed udzieleniem leasingu jest równie wnikliwe jak podczas brania kredytu w banku.

Leasing wygrywa także pod względem obciążenia zdolności kredytowej. W sytuacji, w której weźmiemy kredyt na samochód, może brakować nam zdolności kredytowej na inne aktywa. Nie ma to miejsca, gdy postawimy na leasing.

Leasing – dla kogo?

Leasing wiąże się z większymi korzyściami podatkowymi w przypadku zakupów środków transportu. Podczas gdy kredyt nie ma dodatkowych opcji, przy leasingu możemy dobrać także tańsze ubezpieczenie oraz dodatkowe usługi (np. naprawy, serwis czy opony). Co więcej, leasing operacyjny jest idealny dla przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystywać nabyty pojazd przez min. 40% czasu amortyzacji (w przypadku samochodów to min. 2 lata). Wcześniejsza spłata i rozwiązanie umowy jest utrudnione.

Kiedy lepiej wybrać kredyt na samochód?

W przypadku, gdy chcemy zakupić pojazd starszy niż pięcioletni, kredyt jest jedyną dostępną opcją. Leasingodawcy nie godzą się na starsze pojazdy. Dodatkowo kredyt możemy wziąć także na tańszy samochód, co w przypadku leasingu nie jest możliwe. W przypadku kredytu możliwe jest także nabycie pojazdu od osoby prywatnej.

Powiązane artykuły
Artykuły

Jak zweryfikować numer VIN?

Artykuły

Najnowsze trendy w urządzeniach elektronicznych

ArtykułySamochody używane

Przewodnik dla pasjonatów motoryzacji - dlaczego warto kupić samochody z USA?

Artykuły

Jak wybrać odpowiednie części do konwersji roweru na elektryczny?

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *