Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Jak wybrać i wymienić wycieraczki w samochodzie?

Trudno wyobrazić sobie bez nich przyjemną i wygodną jazdę podczas deszczowej pogody. Wycieraczki samochodowe, bo o nich właśnie mowa, są niezmiernie istotne nie tylko ze względu na komfort prowadzenia samochodu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego też każdy kierowca powinien mieć podstawową wiedzę na temat tego, jakie wycieraczki samochodowe wybrać oraz jak je wymienić. W tym tekście wyjaśniamy te dwie kwestie. Zapraszamy do lektury!

Wycieraczki samochodowe – coś więcej niż tylko kawałek gumy

Wydawać by się mogło, że wycieraczki samochodowe to zaledwie kawałek gumy, który zakłada się na metalowe lub plastikowe ramię. Mimo to spełniają ważne zadania: poprawiają widoczność jazdy podczas deszczu oraz myją szybę (wykorzystując do tego płyn do spryskiwaczy), gdy ta się zabrudzi w trasie.

Czy wiesz, że wycieraczki samochodowe istnieją już 100 lat? To właśnie tak długo poprawiają komfort oraz przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy nie tylko w samochodach, ale także tramwajach, pociągach, a nawet samolotach. Czy przez ten długi czas bardzo się zmieniły? Oczywiście ulegały pewnym modyfikacjom, ale tak naprawdę podstawowa konstrukcja pozostała taka sama. W tym okresie nie wymyślono niczego bardziej skutecznego. Czy to się zmieni na przestrzeni lat? Na razie nic nam o tym nie wiadomo. Czy kogoś konkretnego uznaje się na wynalazcę wycieraczek? Prawdopodobnie mógł to być Polak – Józef Hofmann, który wypuścił tę konstrukcję do seryjnej produkcji w pojazdach marki Ford. 

Kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe?

Nietrudno się domyślić, kiedy przychodzi moment na wymianę wycieraczek samochodowych. Gdy przestają dobrze zbierać wodę z szyby, robią hałas podczas pracy lub piszczą, to czas na nowe pióra. Może się jednak okazać, że krótko po wymianie nowych wycieraczek będą miały miejsce podobne objawy. To znak, że najprawdopodobniej kupiliśmy tanie, słabej jakości wycieraczki. Dlatego tak ważne jest to, by zainwestować w dobry produkt. Nie zawsze jednak oznacza to najdroższy!

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Wycieraczki samochodowe dzielimy na trzy rodzaje:

  • Wycieraczki tradycyjne – jak można domyślić się po ich nazewnictwie, charakteryzują się najprostszą z konstrukcji. Sztywne, metalowe ramię dociska gumowe pióro wycieraczek do szyby.
  • Wycieraczki płaskie – ten rodzaj wycieraczek odznacza się zintegrowaną konstrukcją: ramię połączone jest z piórem. Tutaj spotkamy się z o wiele bardziej elastycznym materiałem niż w przypadku modeli tradycyjnych. Dzięki temu wycieraczka tego typu bardzo mocno przylega do szyby.
  • Wycieraczki hybrydowe – nietrudno się domyślić, że te wycieraczki są poniekąd połączeniem wycieraczek tradycyjnych oraz płaskich. Charakteryzują się nowoczesną konstrukcją, ale jednocześnie mają tradycyjny typ mocowania. Dzięki temu możliwe jest zamontowanie tych wycieraczek na szybach nawet starszych modeli pojazdów (a jeśli nie jest to możliwe, to można zastosować specjalne adaptery). 

Które wycieraczki z tych trzech typów są najlepsze? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kierowcy mają zazwyczaj swój typ – kierują się ceną, stopniem przylegania do szyby albo marką. 

Gdzie kupić wycieraczki samochodowe?

Spory wybór wycieraczek samochodowych znajdziesz w tradycyjnych sklepach motoryzacyjnych. Jeżeli jednak zależy Ci na dobrych cenach oraz dużym asortymencie wysokiej jakości produktów, to rozejrzyj się po sklepach internetowych. Znajdziesz w nich wycieraczki tradycyjne, płaskie oraz hybrydowe. Ceny są bardzo atrakcyjne, nawet w przypadku wysokojakościowych produktów, jak np. wycieraczki Bosch. Jeżeli nie jesteś zdecydowany, jaki typ wycieraczki wybrać, możesz po kolei testować każdy rodzaj i po jakimś czasie zdecydować, który jest idealny dla Ciebie. Pamiętaj jedynie, by dobierać wycieraczki konkretnie do swojego modelu samochodu.

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?

Wymiana wycieraczek w aucie jest dość prosta. Przede wszystkim… należy zdjąć stare wycieraczki. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że silnik w pojeździe jest zgaszony, a kluczyki wyciągnięte ze stacyjki. Wydaje się to oczywiste, ale wymaga podkreślenia, bo jeśli w trakcie wymiany auto się uruchomi, a nad szybą znajdą się same ramiona wycieraczek (bez gum), to uszkodzeniu może ulec szyba.

Ściągnięcie wycieraczek nie należy do skomplikowanych czynności. Trzeba odgiąć ramiona w górę, a następnie zablokować je w pozycji uniesionej. Nie w każdym modelu samochodu będzie to tak samo łatwe. Jeżeli nie dasz rady unieść ramienia wycieraczkinaciśnij dźwignię zaczepu, która znajduje się na styku wycieraczki oraz metalowego ramienia na spodzie, a potem delikatnie przesuń wycieraczkę ku jego dołowi. Super! Teraz musisz zamontować nowy model. Wyciągnij z opakowania pasujący adapter i umieść go w haku mocującym, nie dociskając póki co do końca. Nową wycieraczkę zamontuj do adaptera i zdecydowanym ruchem przesuń w górę ramienia. Delikatne kliknięcie sygnalizuje prawidłową instalację.

Jeżeli tylko zauważysz, że Twoje wycieraczki nie działają tak, jak powinny – wymień je. Nie warto skazywać się na niekomfortową i przede wszystkim ryzykowną jazdę. Nowych wycieraczek, zawsze od najlepszych producentów, szukaj na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Powiązane artykuły
Motoryzacja

Dlaczego warto zainwestować w wycieraczki Bosch Aerotwin?

Motoryzacja

Najazdy samochodowe do przydomowego garażu — Praktyczne porady i rekomendacje

Motoryzacja

Sprężyny obniżające Eibach – podrasuj swój wóz!

Motoryzacja

Wtryskiwacze benzynowe - jak je wyczyścić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *