Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce kolizji bądź wypadku drogowego?

Uległeś wypadkowi drogowemu, w którym jedna bądź większa liczba osób została poszkodowana? A może brałeś udział w niewielkiej kolizji drogowej, gdzie ucierpiały tylko samochody? Nie zależnie od tego do jakiego zdarzenia losowego na drodze doszło, warto wiedzieć jak należy się zachować, aby prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku oraz udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Tutaj zwykle liczy się czas, dlatego szkolenie z pierwszej pomocy dla każdego powinno być obowiązkowe.

Jak zabezpieczyć miejsce kolizji drogowej?

Nie zależnie od tego czy doszło do kolizji drogowej czy do wypadku samochodowego, najważniejszą czynnością jest prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia, albowiem tylko jego właściwe zabezpieczenie uchroni nas przed kolejnym wypadkiem. Najważniejszą czynnością jest zatem włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego, który w zależności od terenu na którym miał miejsce wypadek, powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od samochodu. Na terenie zabudowanym trójkąt należy ustawić tuż za uszkodzonym pojazdem, po za terenem zabudowanym odległość ta powinna wynosić od 30 do 50 metrów za pojazdem, natomiast na drodze ekspresowej oraz na autostradzie, trójkąt ostrzegawczy ustawia się w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za pojazdem, który uległ uszkodzeniu. Dopiero po odpowiednim oznaczeniu wypadku drogowego, należy udzielić pierwszej pomocy i zadzwonić po pomoc drogową czy karetkę pogotowia.

Gdzie dzwonimy w pierwszej kolejności?

Jak wiadomo obecnie mamy jeden numer alarmowy, na który powinniśmy zadzwonić w chwili wypadku. Tutaj po zgłoszeniu operatora, powinniśmy bardzo dokładnie wyjaśnić co wydarzyło się na drodze i czy jest koś poszkodowany, a operator podejmie decyzję o wezwaniu karetki pogotowia, straży pożarnej czy policji na miejsce zdarzenia. Dopiero po telefonie na 112 powinniśmy zadzwonić po pomoc drogową, szczególnie jeżeli będzie potrzebna na miejscu laweta. Warto pamiętać, że nawet jeżeli jesteśmy w stanie odpalić pojazd po wypadku, nie wolno poruszać się uszkodzonym samochodem po drodze ekspresowej oraz po autostradzie. Tutaj mają prawo poruszać się tylko firmy z uprawnieniami do holowania pojazdów.

Drobna kolizja drogowa – co należy zrobić?

W przypadku drobnej kolizji drogowej, wystarczy że spiszemy oświadczenie o zdarzeniu, które będzie dowodem w sprawie dla firmy ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji także najpierw należy zabezpieczyć miejsce kolizji bądź zjechać na pobocze, aby nie stanowić dalszego zagrożenia dla innych pojazdów poruszających się po drodze. Nawet jeżeli nie będzie potrzebna laweta, może być konieczne profesjonalne holowanie. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji, w którym powinny znaleźć się wszystkie dane osobowe oraz dane pojazdów jakie brały udział w kolizji, możemy bezpiecznie oddalić się z miejsca kolizji, pamiętając aby nie stwarzać zagrożenia dla innych kierowców, szczególnie jeżeli do zdarzenia doszło na drodze szybkiego ruchu.

Powiązane artykuły
Artykuły

Jak zweryfikować numer VIN?

Artykuły

Najnowsze trendy w urządzeniach elektronicznych

ArtykułySamochody używane

Przewodnik dla pasjonatów motoryzacji - dlaczego warto kupić samochody z USA?

Artykuły

Jak wybrać odpowiednie części do konwersji roweru na elektryczny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *