Usługi pomocy drogowej i holowania są zwykle wykorzystywane przez kierowców, którzy brali udział w stłuczce, kolizji bądź wypadku samochodowym. Warto jednak podkreślić, że nie tylko w chwili wypadku może być potrzebne holowanie pojazdu. Zwykle to straż miejska wzywa pomoc drogową, gdy pojazd zostaje nieprawidłowo zaparkowany. Najpierw na takim pojeździe jest zakładana blokada oraz nałożony mandat, a w następnej kolejności wzywana jest pomoc drogowa w Warszawie w celu odholowania samochodu na wskazany parking strzeżony. Taka przyjemność może kierowcę źle zaparkowanego pojazdu dużo kosztować, albowiem musi on pokryć ze swojej kieszeni nie tylko koszt mandatu za złe parkowanie, ale również koszt holowania i przetrzymywania samochodu na parkingu strzeżonym. Czy zawsze można odholować źle zaparkowany samochód? Czy także właściciel terenu prywatnego ma prawo wezwać lawetę, w celu odholowania obcego samochodu z jego prywatnej posesji?
Kiedy można odholować pojazd na koszt jego właściciela?
Nie wszędzie można parkować, wie o tym każdy kierowca, na wielu terenach jest to wyraźnie oznaczone znakami z zakazem parkowania. Mimo to, kierowcy nagminnie łamią zakazy i parkują w miejscach niedozwolonych, narażając się tym samym na odholowanie pojazdu. Nie w każdej sytuacji jednak możemy zadzwonić po lawetę i odholować czyjąś własność prywatną. Dodatkowo właściciel posesji nie ma prawa odholować pojazdu, może to zrobić wcześniej wezwana straż miejska. Kolejnym ważnym przesłaniem do holowania jest oznakowanie, także prywatnej posesji. Pomoc drogowa w Warszawie może odholować taki pojazd z prywatnej posesji, pod warunkiem że tuż przed nią znajduje się znak nie łamiący prawa drogowego i informujący o zakazie wjazdu na wyżej wymienioną posesję.
Większość przypadków, kiedy pojazd zostaje odholowany na koszt właściciela wiąże się ze złym parkowaniem w miejscach niedozwolonych i zagrażających płynnemu ruchowi na drodze. Sytuacje, kiedy pojazd zostaje odholowany z prywatnej posesji zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle w takiej sytuacji właściciel posesji próbuje dogadać się z właścicielem pojazdu, aby ten opuścił jego posesję i cała sprawa kończy się bez wzywania straży miejskiej oraz pomocy drogowej.
Ile kosztuje odholowanie pojazdu?
Nie zależnie od tego w jakiej sytuacji zostanie podjęta decyzja o holowaniu pojazdu, jej koszt jest uzależniony od ilości kilometrów oraz od danych zgodnych z treścią obwieszczenia o holowaniu pojazdów. Zwykle pomoc drogowa w Warszawie liczy koszt holowania po cenach ogólnie przyjętych, w przypadku samochodu osobowego koszt ten nieco przewyższa kwotę 500 złotych, jeżeli jedna mowa o holowaniu ciągnika siodłowego z naczepą, koszt może być nawet trzy razy większy. Dlatego korzystniej jest parkować w miejscach dozwolonych, nie łamiąc przy tym ogólnie przyjętego prawa polskiego. Warto także pamiętać, że holowanie pojazdu to jeden z wielu kosztów, jakie są nakładane na kierowcę nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu, nie zależnie od tego czy jest to teren publiczny czy prywatna posesja.