Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Akumulator żelowy – o czym pamiętać przy wymianie?

Wymiana akumulatora żelowego nie powinna nastręczać więcej trudności niż w przypadku tradycyjnego akumulatora kwasowo-ołowiowego. Warto jedna pamiętać o paru zasadach, które pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów albo skorzystać z usług warsztatu.

Akumulator żelowy – co to jest?

Akumulator żelowy jest tak naprawdę udoskonalonym akumulatorem kwasowo-ołowiowym. Istnieją jednak co najmniej dwie istotne różnice w jego budowie i działaniu, które stanowią o jego przewadze w stosunku do konstrukcji starego typu. Są to:

  • Elektrolit, który w akumulatorze żelowym jest wzbogacony krzemionką – właśnie dzięki temu ma konsystencję żelu, co całkowicie zapobiega jego wyciekaniu na zewnątrz. Dzięki temu jest bezpieczniejszy i nie wymaga obsługi. 
  • Elektrody – zarówno dodatnie, jak i ujemne pokryte są specjalnym stopem wapniowym – przez to bateria odznacza się dłuższą żywotnością i nieustanną mocą rozruchową. Ponadto może być wiele razy częściej rozładowywany i ładowany. 

Akumulator żelowy – o czym pamiętać przy wymianie?

Zasady bezpieczeństwa przy wymianie akumulatora żelowego są podobne jak w przypadku innych akumulatorów bezobsługowych:

  1. Dobór odpowiedniej baterii – wybieramy akumulator o takich samych parametrach jak poprzedni lub wskazany przez producenta pojazdu, czyli: prąd rozruchowy, pojemność, napięcie, wymiary i sposób łączenia. 
  2. Zakup z pewnego źródła – najlepiej wybrać sprawdzony sklep z częściami samochodowymi lub np. umówić wizytę w warsztacie.  
  3. Unikanie tanich rozwiązań typu „akumulator wykonany w technologii żelowej” – wówczas otrzymamy zwykły akumulator, do którego dodano substancji żelującej. 
  4. Bezpieczeństwo – należy używać rękawiczek i odpowiednich narzędzi do montażu 
    i demontażu. 
  5. Zachowanie kolejności odłączania i podłączania zacisków na biegunach. Co do zasady, najpierw odłączamy biegun ujemny (czarny przewód), a potem dodatni (czerwony przewód). Montując nowy akumulator, wykonujemy te same czynności w odwrotnej kolejności. 

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Akumulatory żelowe wykazują się wysoką wytrzymałością i są bezpieczniejsze. W odróżnieniu od swoich poprzedników są odporne również na przechylanie. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój akumulator jest jeszcze sprawny.

Jeśli chcesz mieć pewność, czy wymiana akumulatora jest konieczna, skorzystaj z fachowej pomocy
w profesjonalnym warsztacie. Łatwo znajdziesz i umówisz taką usługę w swojej okolicy np. przez serwis Battery Point. Jest spore prawdopodobieństwo, że zaoszczędzisz sobie trudu i unikniesz przedwczesnej wymiany.

Powiązane artykuły
Artykuły

Jak zweryfikować numer VIN?

Artykuły

Najnowsze trendy w urządzeniach elektronicznych

ArtykułySamochody używane

Przewodnik dla pasjonatów motoryzacji - dlaczego warto kupić samochody z USA?

Artykuły

Jak wybrać odpowiednie części do konwersji roweru na elektryczny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *