Popularność wideorejestratorów samochodowych wciąż wzrasta. Uznaje się, że posiadanie kamery samochodowej stało się tak samo pospolite jak obecna w pojeździe gaśnica czy apteczka. Można stwierdzić, że stała się wśród kierowców dodatkowym, obowiązkowym elementem wyposażenia. Nic dziwnego, gdyż niejednokrotnie dokument zarejestrowany przez wideorejestrator okazał się jedynym “świadkiem” zaistniałych wydarzeń.
Spis treści
Zdecydowana większość kierowców nie wyobraża sobie życia bez zainstalowanej kamery samochodowej. Istnieje jednak grupa osób, która nie do końca przekonana o potrzebie montażu wideorejestratora. Warto przyjrzeć się w jakich sytuacjach najczęściej korzystamy z urządzenia:
1. Kolizje, wypadki, niebezpieczne sytuacje.
Jedne z najczęściej wykorzystywanych nagrań to te z momentem kolizji samochodowych. Urządzenia rejestrują zarówno sytuacje, których jesteśmy uczestnikami, jak również te, które mają miejsce przed naszym pojazdem. Materiał taki to niepodważalny dowód w sprawie, gdy sprawca nie przyznaje się do winy bądź uciekł z miejsca kolizji.
2. Szkody parkingowe.
Sytuacje kolizyjne na parkingu to jedne z częstszych szkód na pojeździe. Wideorejestrator pozwoli na odnalezienie sprawcy uszkodzenia pojazdu, kiedy pozostawimy pojazd na parkingu.
3. Nagrania “ku przestrodze”.
Coraz częściej posiadacze kamer samochodowych decydują się na udostępnianie wideo w celach szkoleniowych. Niebezpieczne sytuacje umieszczane są w social mediach albo tworzą specjalne filmiki pozwalające nauczyć młodych kierowców poprawnej jazdy.
4. Pamiątki z wyjazdów.
Wideorejestrator może posłużyć do uwiecznienia widoków z trasy pokonywanej podczas urlopu. Zawiłe drogi, widokowe przepaści, dzikie zwierzęta to tylko niektóre z obrazów jakie można nagrać podczas wakacyjnych wojaży.
Czy wiesz jaki wideorejestrator wybrać? Aby zakupiona kamera samochodowa mogła sprawdzić się w wielu sytuacjach, a obraz przez nią zarejestrowany, był czytelny i wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na parametry wybranego sprzętu. Najważniejsze z nich to:
1. Rozdzielczość.
Jakość obrazu, a co za tym idzie możliwość zbliżania i oddalania bez strat podyktowana jest przez rozdzielczość. Przyjmuje się, że minimalna rozdzielczość do uzyskania czytelnego obrazu do HD, jednak decydując się na zakup kamery warto wybrać te, rejestrujące w jakości Full HD.
2. Płynność.
Za płynność obrazu odpowiada ilość klatek na sekundę. Możliwość zwolnienia nagranego materiału bez strat jakości otrzymamy kiedy urządzenie rejestruje minimum 30 klatek na sekundę.
3. Kąt nagrywania.
Od katu nagrywania szerokość otrzymanego materiału. Im większa szerokość tym bardziej szczegółowy obraz otrzymamy. Jednak zbyt szeroki kąt, może skutkować gorszą jakością rejestrowanego materiału. Kompromisem są urządzenia o kącie nagrywania pomiędzy 140, a 170 stopni.
Wideorejestratory pozwalają nie tylko nagrywać filmy ale również mogą:
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…