Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC jest obowiązkowe dla właścicieli wszystkich pojazdów mechanicznych. Ma na celu ochronę poszkodowanych, którzy ponieśli szkody w wypadku czy kolizji drogowej. Ceny OC zależą od wielu czynników m.in. pojemności silnika, wieku auta, przebiegu itp. Ile kosztuje ubezpieczenie dla właścicieli ciężarówek? Czy jest dużo droższe niż w przypadku innych pojazdów?
Spis treści
Aby wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego, warto poznać definicję samochodu ciężarowego. Określenie to obejmuje samochody przeznaczone do przewozu ładunków oraz ładunków i osób w liczbie od 4 do 9, łącznie z kierowcą. Towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą samochody ciężarowe na:
Obecne czasy zmuszają do oszczędności. Aby korzystnie wybrać ubezpieczenie oc samochodu ciężarowego, warto sprawdzić ofertę w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, bo kwoty mogą się znacznie różnić. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, która pozwoli wybrać najkorzystniejszą ofertę. Można wygodnie i szybko sprawdzić m.in. ile wynosi OC na samochód ciężarowy do 3,5 tony. Porównywarka ubezpieczeń to zestaw kilkunastu kalkulatorów ubezpieczeniowych. Dzięki niej można porównać nie tylko ceny, ale również zakres ubezpieczenia, a także sprawdzić opinie o danej firmie ubezpieczeniowej. Urządzenie pozwala oszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ samodzielne porównywanie ofert jest bardzo czasochłonne. Na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/ można znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie auta ciężarowego.
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – od czego zależy?
Kwota ubezpieczenia oc nie jest stała, wysokość składki zależy od wielu czynników. Najczęściej ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki jak:
Czy warto ryzykować i nie wykupywać obowiązkowego ubezpieczenia oc? To pytanie zadaje sobie kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić parę groszy. Odpowiedź jest jedna – nie warto. Brak oc skutkuje dużymi karami finansowymi, które w przypadku samochodów ciężarowych są wyższe niż w przypadku aut osobowych. Wysokość kary, którą nakłada policja lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zależy od tego, ile wynosi minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, a także od rodzaju pojazdu oraz od tego, ile czasu auto jeździło bez ważnych dokumentów. Właściciele samochodów ciężarowych i autobusów, którzy spóźnili się z zakupem OC do 3 dni, zapłacą 60 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce, spóźnienie od 4 do 14 dni to 150 proc. minimalnego wynagrodzenia, a przerwa powyżej 14 dni będzie kosztować 300 proc. minimalnego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że oc należy wykupić również dla samochodów, które nie są użytkowane.
Cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego jest zależna od wielu czynników, dlatego może być mocno zróżnicowana. Warto jednak pamiętać, aby zachować ciągłość ubezpieczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z bardzo wysokimi karami.
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…