Bywa, że w naszym kraju warunki atmosferyczne mogą zaskakiwać. Dla komfortu jazdy, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów, należy pomyśleć o doborze odpowiednich opon zimowych. Jednak co należy wziąć pod uwagę w wyborze ogumienia? Oto kilka czynników, które mają znaczenie.
Rodzaj opon
Opony różnią się od siebie paroma cechami. Jedną z nich jest typ bieżnika. Wyróżnia się opony z bieżnikiem kierunkowym, symetrycznym i asymetrycznym. Największą popularnością cieszy się ten pierwszy typ opon. Charakteryzuje go bardzo dobra przyczepność. Idealnie sprawdza się podczas jazdy w ekstremalnych warunkach pogodowych – czyli do ulic pokrytych lodem, śniegiem bądź błotem. Opony z bieżnikiem kierunkowym minimalizują poślizg zarówno przy przyspieszaniu, jak i hamowaniu. Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami małych samochodów osobowych bądź aut dostawczych, powinniśmy wybrać opony z bieżnikiem symetrycznym. Bardziej zaawansowane technicznie są opony z bieżnikiem asymetrycznym, co sprawia, że sprawdzają się na ostrych zakrętach.
Dobra jakość
Jest to jedna z cech, pod względem której możemy hierarchizować opony. Z związku z jakością dzielimy je na klasę wysoką, średnią i ekonomiczną. Ten podział wpływa na takie aspekty jak żywotność, wytrzymałość czy przyczepność. Świeżo upieczeni kierowcy mogliby nieco spanikować na myśl, jak rozpoznać jakość opon, ale nie ma co się martwić – opony są etykietowane w taki sposób, by łatwo dowiedzieć się, czy nadają się do naszych potrzeb. Takie etykiety mają informacje o parametrach takich jak: efektywność energetyczna, zewnętrzny hałas otoczenia i przyczepność na mokrej nawierzchni. Te czynniki są dość ważne podczas zimy.
Rozmiar opony
Informacja o rozmiarze opony znajduje się na jej boku. Jeśli na oponie zobaczymy ciąg znaków w postaci np. 225/40R18 92Y, warto wiedzieć, do czego odnoszą się poszczególne oznaczenia. Pierwsza liczba, czyli 225 oznacza szerokość opony w milimetrach – w naszym przykładzie jest to 225mm. 40 oznacza jaki jest związek między wysokością boku oraz szerokością przekroju opony. Litera R zaś świadczy o wewnętrznej konstrukcji opony – w tym przypadku to konstrukcja radialna. Kolejna liczba, czyli 18, świadczy o średnicy opony wewnątrz. Miara ta jest wyrażana w calach. 92 świadczy o indeksie nośności, zaś litera Y świadczy o maksymalnej prędkości opony.
Skąd jednak mamy wiedzieć, że akurat opony o danym rozmiarze będą pasować akurat do naszego samochodu? Tę informację powinniśmy znać wcześniej. Najpewniej znajdziemy ją na instrukcji dołączonej do dokumentów auta bądź na stronie internetowej producenta.
O czym jeszcze pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że z zakupem opon nie należy czekać do zimy! Żartobliwie mówi się, że zima w tym roku zaskoczyła kierowców. Jednak jest coś w tym humorystycznym powiedzonku. Okazuje się, że wraz z pierwszymi opadami śniegu, samochody nie są przystosowane do jazdy po ośnieżonej nawierzchni. Ponadto w sezonie zimówki są droższe. Bezpieczna jazda przede wszystkim!
Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza.
Współczesny transport ciężarowy stanowi kluczowy element gospodarki, umożliwiając sprawną logistykę i dostawy na duże odległości.…
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…