Zainteresowanie odbiorców e-samochodami jest bardzo duże. Wielu kierowców zastanawia się jednak nad tym, na jakiej zasadzie działa napęd elektryczny. Rozwiązania, które stosuje się w samochodach elektrycznych i hybrydach są zupełnie inne od tych, które są znane właścicielom samochodów z silnikami spalinowymi. Warto nieco zgłębić swoją wiedzę na temat akumulatorów, które montuje się w e-samochodach, aby wiedzieć w jaki sposób je dobierać i na co zwracać największą uwagę.
Na współczesnym rynku motoryzacyjnym można wyróżnić dwa podstawowe napędy stosowane w e-samochodach, są to:
Jeśli ktoś planuje zakupić samochód hybrydowy, musi mieć świadomość tego, że akumulator umieszczony jest w nich z tyłu. Znajduje się pod siedzeniami pasażerów. Dzięki temu akumulatory mają zdecydowanie mniejsze rozmiary i są bardziej wydajne. Biorąc pod lupę samochody typowo elektryczne akumulatory cechują się:
Akumulatory znajdujące zastosowanie w samochodach elektrycznych są układane płasko – w podwoziu. W ten sposób zyskuje się w samochodzie dodatkową przestrzeń, którą wykorzysta się dla własnych potrzeb, np. w trakcie dłuższych podróży.
Akumulatory zbudowane są ze specjalistycznych ogniw, które połączone są ze sobą modułowo. Dodatkowym ich atutem jest to, iż posiadają nowoczesne trójstopniowe zabezpieczenia przed licznymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz awariami technicznymi.
Samochody hybrydowe, które korzystają wyłącznie z silnika elektrycznego mogą pokonywać dystans około 50 kilometrów. Dla niektórych nie jest to zbyt zadowalająca odległość, jednak trzeba docenić tak innowacyjne rozwiązania, które są stale udoskonalane. W przypadku akumulatorów w samochodach BEV dystans ten rośnie aż do 300 kilometrów, a więc pozwala na przedostanie się do jednego miasta i powrót do miejsca swojego zamieszkania.
Ładowanie akumulatorów w e-samochodach jest banalnie prostym do wykonania procesem, ponieważ wystarczy podłączyć je do źródła prądu. Najlepiej, jeśli zrobi się to w punktach szybkiego ładowania. Takich stacji powstaje obecnie coraz więcej. Punkty te są na szczęście bardzo precyzyjnie oznaczane, więc kierowcy nie będą w stanie ich ominąć. Najczęściej można je napotkać na stacjach benzynowych lub też na parkingach dużych galerii handlowych.
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…
View Comments
Teraz wszystko jest takie same, kosiarki elektryczne, golarki elektryczne to i samochody elektryczne.