Categories: Wiadomości

Jak chronić lakier w samochodzie?

Lato to czas, kiedy szczególnie dbamy o nasz samochód. Z jednej strony – pogoda sprawia, że każde zabrudzenie jest łatwo widoczne, dlatego częściej go myjemy i polerujemy. Z drugiej – rodzinne, wakacyjne wyjazdy sprawiają, że bardziej dbamy nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale także wewnętrzny. To także dobry moment, aby zabezpieczyć samochód przed jesienią czy zimą i zadbać o jego lakier.

Jesień i zima to czas, kiedy lakier naszego samochodu jest narażony na wiele czynników zewnętrznych. Grudki soli czy drobne kamyki, trafiające na karoserię mogę powodować nie tylko odpryski lakieru, ale także zadrapania, które w konsekwencji będą prowadzić do korozji. Śnieg i lód, po którym często jeździmy zimą działa niszcząco na samochód, a używany do posypywania dróg piasek matowi powłokę lakieru.

W sezonie letnim, kiedy dbałość o samochód jest wyższa, warto zastanowić się, jak uchronić przed czynnikami zewnętrznymi także lakier. Bowiem ochrona lakieru w aucie to bardzo istotny element, który ma wpływ na dalsze użytkowanie naszego pojazdu. Powłoka lakiernicza samochodu nie posiada wyłącznie funkcji estetycznej i nie służy tylko dobremu wyglądowi, ale także pełni funkcję zabezpieczającą i chroniącą. To właśnie lakier będzie ochraniał nasze auto przed zadrapaniami, odbarwieniami, korozją, zmatowieniem czy innymi czynnikami negatywnie wpływającymi na karoserię samochodu. Z tych powodów tak bardzo istotne jest, aby zadbać o niego i utrzymać go w jak najlepszym stanie przez długi czas.

Jak chronić lakier w samochodzie?

1. Folia ochronna

Coraz popularniejszą formą dbania o lakierowane części karoserii i lakier samochodowy jest zastosowanie folii ochronnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zadbamy nie tylko o wszystkie, lakierowane elementy narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych zimą, ale także ochronimy lakier naszego pojazdu przed wiosennymi sokami, które mogą skapać z drzew na samochód lub letnim promieniowaniem słonecznym, powodującym odbarwienia auta. Oklejanie samochodu folią ochronną to nie tylko nowoczesna, ale także bezpieczna metoda w walce z czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu. Decydując się na zastosowanie folii ochronnej, musimy wiedzieć, że do wyboru jest wiele rodzajów. Warto wybrać taką, która umożliwia proces samogojenia – oznacza to, że pod wpływem ciepła wyraźne i głębokie zarysowania samoczynnie znikną.

2. Preparaty do ochrony lakieru

Powszechnie znaną metodą ochrony lakieru jest stosowanie preparatów do ochrony powłoki lakierniczej. Tego typu produkty można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczać się będą preparaty, które powodują ogólną poprawę wyglądu karoserii pojazdu, np. poprzez nabłyszczanie czy ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Druga grupa to preparaty, które będą służyły do rozwiązania konkretnego problemu, np. do zniwelowania drobnych rys, pojawiających się na karoserii lub do usunięcia pozostałości owadów, szczególnie widocznych po dłuższych trasach. Wybór preparatów do ochrony lakieru jest duży. Polecamy przed zakupem zastanowić się czego oczekujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. Wyłącznie regularna pielęgnacja pomoże zapobiec skutkom, jakie mogą wyrządzić czynniki zewnętrzne. Jeśli zastosujemy preparat jednorazowo, to nie przyniesie zamierzonego rezultatu.

3. Mycie samochodu

Ostatnią metodą dbania o lakier samochodu jest jego właściwe mycie. Niestety bardzo wiele osób korzysta wyłącznie z automatycznych myjni samochodowych, które często przynoszą więcej szkody niż pożytku. Mimo że taka myjnia działa bardzo sprawnie, szybko, a do tego jest dokładna, to niestety lakier naszego pojazdu może na tym ucierpieć. Wybór najnowocześniejszych szczotek także nie pomoże. Bowiem to właśnie na nich gromadzi się piasek, który będzie rysował nasz samochód. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z myjni bezdotykowej, o ile zachowamy odpowiednią odległością pomiędzy myjką a karoserią pojazdu. Jeśli podejdziemy do samochodu zbyt blisko, to możemy uszkodzić lakier poprzez wyrwanie plastikowych zaślepek lub obramowań okiennych. Dotyczy to w dużej mierze starszych aut. Dlatego ręczne mycie będzie o wiele bezpieczniejsze. Jednak w tym przypadku warto pamiętać o zasadzie dwóch wiaderek – jedno napełniamy wodą z detergentem, a drugie czystą wodą, która będzie służyła do płukania gąbki.

Tomasz

Recent Posts

Jak wybrać odpowiednie ubrania na motocykl?

Wybór odpowiednich ubrań na motocykl jest ważnym elementem przygotowań do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dobrze…

5 dni ago

Sprężyny obniżające Eibach – podrasuj swój wóz!

Sprężyny obniżające Eibach to jeden z najpopularniejszych elementów tuningowych w motoryzacji, który zupełnie odmienia wygląd,…

1 tydzień ago

Montażownice do opon – Obowiązkowy element wyposażenia w warsztatach wulkanizacyjnych

Montażownica do opon to przydatne wyposażenie w warsztatach wulkanizacyjnych, umożliwiające skuteczne i bezpieczne montowanie opon…

1 miesiąc ago

Klucz do sukcesu twojego warsztatu: Zaawansowane oprogramowanie dla warsztatów samochodowych

W dzisiejszych czasach, gdzie technologia staje się nieodłącznym elementem każdej branży, warsztaty samochodowe również doświadczają…

3 miesiące ago

Wtryskiwacze benzynowe – jak je wyczyścić?

Wtryskiwacze benzynowe są podstawowym elementem silnika, odpowiedzialnym za precyzyjne i skuteczne rozprowadzanie paliwa do komory…

3 miesiące ago

Go-racing.pl: Więcej niż prędkość, to podróż w głąb świata motoryzacji

Go-racing.pl, to nie tylko sklep dla miłośników motoryzacji, ale prawdziwa kraina dla każdego, kto marzy…

5 miesięcy ago