Z pewnością każdy z nas widział lawetę. Jest to bardzo popularny środek transportu, dzięki któremu istnieje możliwość przewożenia uszkodzonych pojazdów. Laweta ma także inne zastosowania, jednak najczęściej używana jest właśnie przez pomoc drogową. Często tego typu pojazd wyposażony jest we wciągarkę, która umożliwia również wciągnięcie wywróconych pojazdów. Jednak należy pamiętać, iż praca polegająca na przewożeniu samochodów jest bardzo ciężka i bywa również niebezpieczna. Nasze bezpieczeństwo, a także innych uczestników ruchu drogowego zależy przede wszystkim od prawidłowego zabezpieczenia ładunku na lawecie. Zatem w jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć ładunek, aby nie stwarzał on zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego?
Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kół przewożonego pojazdu na lawecie. Można wykorzystać do tego dostępne obecnie trzy punktowe pasy zabezpieczające. Posiadają one regulację, dzięki czemu ich użycie jest znacznie prostsze. Charakteryzują się regulacją w kombinacji wraz z zastawkami kół, z tego powodu jeżeli koła naszego pojazdu są już unieruchomione w specjalnej wnęce, wówczas nie musimy ich używać. Należy wówczas pamiętać, iż koło naszego samochodu powinno znajdować się we wspomnianej wnęce jedynie do głębokości około 1/6 jego całkowitej średnicy. Bardzo ważne jest prawidłowe zamocowanie transportowanego pojazdu, ponieważ od jego montażu zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać podczas montażu to przymocowanie pierwszego haka do pokładu transportera. Jest to tak zwany pręt przytwierdzający i należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby pas przylegał jeżeli to możliwe wertykalnie. Kolejny etap to ułożenia pasa wokół koła, jednocześnie sprawdzając, czy regulacja naszego pasa jest odpowiednio pozycjonowana. Następny etap to przymocowanie drugiego haka bezpośrednio do pokładu transportera. Ostatni krok to przymocowanie trzeciego haka do punktu kotwiczenia, który znajduje się po bokach kół. Za pomocą mechanizmu koła zapadkowego powinniśmy dokładnie naciągnąć wspomniany pas. Wspomniane wskazówki odnoszą się do ogólnego przytwierdzania naszego pojazdu do lawety. Jednak powinniśmy również pamiętać, iż to nie koniec montażu. Kolejny etap to zabezpieczenie ładunku w zależności od załadowania naszego auta w kierunku ruchu. Warto pamiętać, iż jeżeli nasz pojazd jest zamocowany zgodnie z kierunkiem ruchu, wystarczy użyć jedynie trzech zastawek. W przypadku zabezpieczenia ładunku w kierunku przeciwnym do ruchu, powinniśmy użyć już czterech zastawek, ponieważ przede wszystkim podczas hamowania zmienia się wartość siły. Należy również zwrócić uwagę na pokład, na którym umieszczamy dany ładunek. Jeżeli nasza laweta wyposażona jest w dwa pokłady, powinniśmy pamiętać, iż na górnym pokładzie ładunek musimy zabezpieczyć zupełnie inaczej. Jak już wcześniej wspomniano, prawidłowe zabezpieczenie ładunku na lawecie jest bardzo ważne, ponieważ gwarantuje nam bezpieczeństwo w trakcie podróży. Z pewnością skorzystanie z powyższych wskazówek zapewni nam bezpieczny transport.
Warto pamiętać, iż laweta służy nie tylko do transportowania uszkodzonych pojazdów. Również jest to pojazd, który transportuje nowe modele. Jeżeli dokładnie już wiemy, w jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć ładunek na naszej lawecie, również powinniśmy się dowiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić rozładunek. Należy przede wszystkim pamiętać, iż podczas każdej operacji rozładunku dany pojazd należy prowadzić z prędkością wręcz spacerową. Dzięki temu zredukujemy potencjalne możliwości uszkodzenia. Ponadto warto wiedzieć, iż pojazdy powinny być rozładowywane wyłącznie podczas jazdy do przodu. Przykładowo, jeżeli nasza laweta jest dwupoziomowa, początkowo należy rozładować pokład górny. Dopiero, jeżeli zostanie on całkowicie rozładowany, należy zacząć rozładowywanie pokładu dolnego. Jedynie takie działanie pozwoli nam uniknąć wypadków podczas pracy. Należy również mieć na uwadze, iż transportowane pojazdy powinny znajdować się na lawecie w określonych od siebie odległościach. Obecnie dla większości samochodów wymagana odległość to 15 centymetrów. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż pomimo, że transport lawetą jest bardzo popularny, a przede wszystkim szybki oraz komfortowy, bywa on niebezpieczny. Załadunek oraz rozładunek samochodów, a w szczególności ich dokładne zabezpieczenie są czynnościami, w których łatwo popełnić błąd. Należy być bardzo skupionym podczas wykonywania tych czynności, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, nieodpowiednio zabezpieczony ładunek, czy też nieprawidłowy rozładunek może być zagrożeniem.
Transportowanie uszkodzonych pojazdów na lawecie jest bardzo wygodne. Jednak powinniśmy mieć świadomość, iż często jest to również transport niebezpieczny. Źle przymocowane auto do lawety może być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans z Poznania: http://lawety.w.poznaniu.pl
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…