Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Skąd ta moda na motocykle elektryczne? Wyjaśniamy!

Motocykl elektryczny powoli przestaje być tylko motoryzacyjną ciekawostką czy kolejnym gadżetem. To coraz częściej spotykany element miejskiego krajobrazu. I choć właśnie w zatłoczonych miastach takie motocykle sprawdzają się najlepiej, to szybko przybywa osób, które korzystają z nich podczas dojazdów do sąsiednich miejscowości, a nawet ruszają na nich w Polskę. Skąd wzięła się ta rosnąca popularność motocykli elektrycznych? Jakie są ich najważniejsze zalety? Sprawdziliśmy to, a wnioskami dzielimy się w naszym artykule.

Tania jazda – kto jej nie lubi?

Na pewno słyszałeś o tym, że jazda motocyklem elektrycznym jest bardzo tania, ale zastanawiasz się, co to oznacza w praktyce. Już wyjaśniamy. Przeciętny motocykl dobrej klasy odpowiadający pojazdowi spalinowemu z silnikiem o pojemności 50cc, zużywa energię elektryczną o średniej wartości rynkowej 2-3 złotych. Innymi słowy: przejechanie 100 kilometrów takim e-motocyklem jest nawet pięciokrotnie tańsze niż skuterem spalinowym oraz nawet dziesięciokrotnie tańsze niż motocyklem spalinowym (nie wspominając już o nawet bardzo oszczędnym samochodzie).

Brzmi kusząco, prawda? W dobie tak szybko drożejącego paliwa możliwość drastycznego obniżenia kosztów dojazdów do pracy czy na uczelnię jest godna uwagi. Dlatego obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania motocyklami elektrycznymi, głównie wśród mieszkańców dużych miast.

Koszt jazdy motocyklem elektrycznym jest tak niski, że można się poważnie zastanowić nad sensem korzystania z komunikacji publicznej. Zwłaszcza, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami wszelkie e-pojazdy mają zagwarantowane bezpłatne parkowanie w miejskich strefach płatnego parkowania.

Czysta przyjemność jazdy elektrykiem

Trudno jest to opisać słowami, natomiast możesz sobie wyobrazić, że motocykl elektryczny zapewnia Ci dostęp do pełnej mocy silnika już od startu. Dzięki temu pojazd z takim napędem jest niesamowicie dynamiczny i rewelacyjnie sprawdza się w mieście, gwarantując, że praktycznie zawsze pierwszy ruszysz spod świateł czy bezstresowo włączysz się do ruchu z drogi podporządkowanej.

Jazda elektrykiem jest naprawdę bardzo komfortowa i daje sporo frajdy, również w trasie (błyskawiczne, bezpieczne wyprzedzanie, zapas mocy przy podjeżdżaniu pod górkę etc.).

Motocykle elektryczne nie stoją w korkach

I nie jest to zasługa tylko tego, że motocyklem można dość swobodnie przecisnąć się między stojącymi samochodami czy ominąć zator bocznymi uliczkami. Jedną z ważniejszych korzyści dla właścicieli e-pojazdów jest to, że mogą zupełnie legalnie poruszać się buspasami – a tych w polskich miastach jest coraz więcej. Przesiadając się na motocykl elektryczny szybko zrozumiesz, jakim marnotrawstwem czasu jest wyjeżdżanie na zakorkowane ulice samochodem, a nawet korzystanie z wiecznie przepełnionych środków komunikacji publicznej.

Eko jazda? Lubię to!

Motocykle elektryczne idealnie wpisują się w ekologiczne trendy. Są to pojazdy zeroemisyjne, co oznacza, że nie produkują żadnych spalin. Nie zawierają również szkodliwych dla środowiska płynów eksploatacyjnych i nie wymagają regularnej wymiany części ulegających naturalnemu zużyciu. Jeżdżąc elektrykiem dbasz więc nie tylko o swój portfel i czas, ale także o naszą planetę.

Gdzie kupisz motocykl elektryczny? Ile to kosztuje?

Oferta motocykli elektrycznych jest coraz bogatsza. Cieszy to, że na rynku można dziś za rozsądną cenę kupić e-motocykl, który spełnia wszelkie wymagania odnośnie do codziennego środka lokomocji. Najlepszym przykładem będą tutaj modele z oferty polskiej firmy Super Soco.

Producent na rok 2021 przygotował nowość, czyli model TSX, który jest napędzany silnikiem elektrycznym marki BOSCH i oferuje zasięg do 75 kilometrów na jednym ładowaniu. Jeśli nie chcesz zbyt często uzupełniać energii w akumulatorze, to zainteresuj się modelami TC oraz TS. Oba są dostępne w wariancie z dwiema bateriami, co przekłada się na zasięg aż do 160 kilometrów (średnia prędkość przejazdu 45 km/h, waga kierowcy 75 kilogramów). Szczególnie ciekawą propozycją jest tutaj model TS, na który producent przygotował świetną promocję cenową (9999 zł brutto).

Z kolei szukającym nie tylko oszczędności, ale też nieprzeciętnych osiągów można polecić model TC max, który odpowiada motocyklowi spalinowemu o pojemności 125cc. Tutaj zasięg wynosi do 110 kilometrów, a prędkość maksymalna to aż do 95 km/h.

Czy zatem motocykl elektryczny to idealny środek transportu do miasta? W sezonie wiosenno-letnim zdecydowanie tak. Nie tylko gwarantuje duże oszczędności na paliwie, a także omijanie korków, co przy dzisiejszym poziomie zatłoczenia polskich miast jest na wagę złota.

Podobne tamety
Artykuły

Jak dopasować części motoryzacyjne?

Artykuły

Co jest ważne podczas zakupu auta?

ArtykułyMotoryzacja

Hyundai i20 – to nie jest samochód tylko do miasta

Artykuły

Jazda testowa Suzuki – jak się na nią umówić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *