Categories: ArtykułyMotoryzacja

Jakie są najważniejsze regulacje dotyczące spedycji do Niemiec?

Aby spedycja Niemcy – Polska przebiegała sprawnie niezbędne jest nie tylko samo doświadczenie w planowaniu przewozu, ale i znajomość przepisów obowiązujących w Niemczech. Czego dotyczą? Co może podlegać kontroli i przez jakie organy? Na czym bazuje niemieckie prawo transportowe?

Spedycja Niemcy – Polska – skąd czerpać wiedzę o obowiązujących przepisach?

Transport do Niemiec wydaje się łatwy i bezproblemowy – w istocie jednak konieczne jest posiadanie niezbędnej wiedzy w zakresie prawnych obostrzeń, które dotyczą właśnie spedycji do Niemiec. Dotyczy to zwłaszcza tych pojazdów, które mają dopuszczalną masę całkowitą od 2,8 do 3,5 tony. Czego nie można pominąć przy planowaniu transportu do Niemiec?

Bazą i kopalnią informacji jest tutaj ustawa HGB (Handelsgesetzbuch), czyli Kodeks handlowy. W ramach zawartej umowy spedycji w interpretacji prawa niemieckiego spedytor dokonuje zlecenia transportu wskazanego towaru za zatwierdzone przez obie strony wynagrodzenie. Warto dodać, że spedytor musi realizować tę usługę w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Spedytor Niemcy – Polska – za co odpowiada?

W ramach obowiązków świadczonych przez spedytora należy:

  • zaplanowanie transportu,
  • realizacja powierzonej usługi na poziomie, który w pełni zadowoli firmę zlecającą przewóz,
  • dopilnowanie terminowego transportu do Niemiec,
  • zabezpieczenie przewozu,
  • realizacja zleceń w oparciu o przepisy umowy spedycji w KC jak i OPWS 2010 (Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne).

W ramach obowiązków spedycji Niemcy – Polska może także dojść do urzeczywistnienia usługi przewozowej w ramach zapewnienia w pełni kompleksowej oferty.

Czym są kontrole drogowe BAG?

Drogi w Niemczech podlegają kontroli przez specjalistów z Federalnego Urzędu ds. Transportu Drogowego (BAG). Dysponują oni uprawnieniami do weryfikacji nie tylko samochodów z Niemiec, ale i z zagranicy. Mogą także kooperować z urzędem celnym oraz policją.

Co dokładnie weryfikują kontrolerzy BAG?

Inspektorzy BAG zwracają uwagą na to, czy kierowca dysponuje odpowiednimi uprawnieniami do prowadzenia pojazdu. W zakresie ich zainteresowań jest także ważność polisy OC oraz przeglądu technicznego. Mogą także sprawdzać raporty, które dokumentują czas pracy kierowcy, wymiary auta oraz zabezpieczenie przewożonego ładunku.

To jednak nie koniec – weryfikują także, czy kierowcy stosują się do regulacji dotyczących materiałów niebezpiecznych i żywności. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia poziomu hałasu oraz emisja zanieczyszczeń.

Co następuje w sytuacji, gdy pracownicy BAG odkryją nieścisłości w jakimś zakresie? Istnieje tu kilka scenariuszy. Najłagodniejszy z nich polega na upomnieniu, inne warianty to spisanie protokołu lub żądanie stosownego zabezpieczenia.

Spedycja Niemcy – Polska: solo czy wraz z firmą transportową?

Z uwagi na liczne regulacje prawne dotyczące spedycji Niemcy – Polska warto powierzyć zlecenie przewozu towarów doświadczonej firmie, która dysponuje udokumentowanym doświadczeniem zarówno pod kątem logistyki i planowania trasy, jak i egzekucji samego zlecenia w postaci dostarczenia ładunku we wskazane miejsce w Niemczech.

Takim zaufanym partnerem biznesowym jest firma M&W Spedition, która specjalizuje się w usługach spedycji na trasie Niemcy-Polska i odwrotnie. Pełnię oferty firmy w tym zakresie znaleźć można na stronie: https://www.mw-spedition.com/spedycja-polska-niemcy.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru spedytora Niemcy – Polska?

Znajomość tamtejszych przepisów to podstawa. Warto jednak zweryfikować, w czym wyraża się przewaga konkurencyjna każdej z tych firm. Mogą to być np. dodatkowe usługi, które obejmują:

  • załadunek.
  • rozładunek,
  • przeładunek,
  • magazynowanie towaru,
  • odpowiednie ubezpieczenie go,
  • elastyczność w zakresie cen, terminów i wielkości transportowanego towaru.

Nie bez znaczenia pozostaje także gotowość do podjęcia negocjacji w ramach poszczególnych zapisów w umowie.

Skorzystanie z wysoko rozwiniętej infrastruktury drogowej to jeden z aspektów wyjaśniających lądowy transport na trasie Niemcy – Polska. Przy wyborze spedytora warto zapytać o doświadczenie na rynku niemieckim oraz znajomość panujących tam przepisów.

Tomasz

Recent Posts

Jak zweryfikować numer VIN?

Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…

1 miesiąc ago

Dlaczego warto zainwestować w wycieraczki Bosch Aerotwin?

Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…

2 miesiące ago

Najnowsze trendy w urządzeniach elektronicznych

W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…

4 miesiące ago

Najazdy samochodowe do przydomowego garażu — Praktyczne porady i rekomendacje

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…

5 miesięcy ago

Przewodnik dla pasjonatów motoryzacji – dlaczego warto kupić samochody z USA?

Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…

5 miesięcy ago

Jak wybrać odpowiednie części do konwersji roweru na elektryczny?

Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…

5 miesięcy ago