Kupując pierwsze auto w swoim życiu, niektórzy czują się zagubieni. Bez możliwości skorzystania z rad doświadczonego kierowcy, obowiązki związane z zakupem mogą okazać się trudne. Podpowiadamy, co musisz zrobić i jakie koszty należy uwzględnić.
Spis treści
Jedną z pierwszych formalności, którą powinieneś się zająć, jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli kupiony przez ciebie samochód jest używany, zapewne ma już ważną polisę, a ty masz możliwość korzystania z niej do upływu terminu ważności. Możesz też wypowiedzieć umowę
w dowolnym momencie i wykupić ubezpieczenie w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. Zanim to zrobisz, zapoznaj się z propozycją obecnego ubezpieczyciela. Przerwanie ciągłości ubezpieczenia OC wiąże się z opłatą karną, dlatego koniecznie zwracaj uwagę
na daty. Decydując się na zakup nowej polisy, warto porównać dostępne na rynku oferty. Jak można to zrobić? Najbardziej pomocnym narzędziem będzie porównywarka OC, w sieci znajdziesz ich sporo, ale warto zdecydować się na sprawdzone, KioskPolis.pl. Dopasuje zakres ochrony, wysokość składki i inne elementy do twoich potrzeb.
Choć brzmi skomplikowanie, oznacza po prostu zapłacenie podatku od zakupu auta. Obowiązek
ten dotyczy tylko samochodów kupionych od osób fizycznych. Wówczas termin na uiszczenie opłaty to 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna – sprzedaży. Podatek to 2% wartości pojazdu.
Kupiony samochód należy zarejestrować. W zależności od miejsca zamieszkania w urzędzie miasta, dzielnicy lub starostwa powiatowego. Z wypełnionym wnioskiem, którego wzór znajdziesz na stronie urzędu udaj się do wydziału komunikacji. Opłaty związane z rejestracją auta zaczynają się od około 200zł, ale dochodzą nawet powyżej 1000zł zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne.
Zakup autocasco nie jest obowiązkowy, ale porównywarka OC przez którą dokonywać będziesz zakupu, z pewnością ci je zaproponuje. Warto rozważyć zakup AC, szczególnie jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą albo nabyłeś nowe auto w salonie. Wysokość składek wyliczysz tutaj: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. Zakup pełnego pakietu ubezpieczeń może ochronić cię
przed ponoszeniem dużych kosztów za powstałe szkody.
Jeśli kupione przez ciebie auto jest używane, udaj się do warsztatu samochodowego, aby sprawdzić jego stan techniczny. Awaria napędu rozrządu należy do jednej z najdroższych. Dlatego gdy nie wiesz,
kiedy był wymieniany, lepiej zmień go na nowy. Zweryfikuj też płyny, filtry, układ hamulcowy
i zawieszenie. Im dokładniejszy będzie przegląd, tym lepiej zabezpieczysz samochód przed awariami w przyszłości. Każde auto zgodnie z przepisami powinno być wyposażone w trójkąt oraz gaśnicę typu ABC z homologacją – za ich brak dostaniesz mandat. Opcjonalnie w samochodzie warto mieć apteczkę, kamizelkę odblaskową, zestaw narzędzi, linkę holowniczą, zapasowe bezpieczniki i żarówki oraz koło zapasowe.
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…