Niemal każdy właściciel samochodu prędzej czy później staje przed koniecznością pozbycia się swojego pojazdu. Są różne sposoby, by tego dokonać. Oprócz sprzedaży samochodu można go także oddać do złomowania lub kasacji. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie zyskuje ostatnio na popularności. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na czym polega kasacja samochodu, gdzie można jej przeprowadzić oraz jakich dokumentów będziemy w tym celu potrzebować.
Spis treści
Jak wskazują specjaliści, po polskich drogach jeździ wiele samochodów „z drugiej ręki”, które zostały odkupione od poprzednich właścicieli z państw Europy Zachodniej. Sytuacja ta zaczęła się rozwijać już na początku pierwszej dekady XXI wieku, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Zdobycie starego samochodu zza granicy stało się wówczas o wiele łatwiejsze i w wielu przypadkach – korzystne finansowo.
Niestety, ale samochody takie to często „emeryci” wśród pojazdów i nie nadają się do użytkowania dłużej niż przez kilka lat. Dlatego, wyjątkową popularnością cieszy się w naszym kraju kasacja samochodów. Jest to skuteczny sposób, by pozbyć się starej maszyny, która nie nadaje się do dalszej eksploatacji, lub której koszt naprawy przewyższa koszt zakupu nowego samochodu.
Kasację przeprowadza się w specjalnie do tego przystosowanych punktach demontażu pojazdów (wśród tych szczególnie popularnych znajduje się Auto Kurek). Przedsiębiorstwa takie posiadają upoważnienie do przetwarzania odpadów różnych gabarytów, w tym również wraków pojazdów. Są one także upoważnione do wystawiania dokumentów, na podstawie których dokonamy wyrejestrowania samochodu. Jest to niezwykle istotne, gdyż po kasacji auta ciąży na nas obowiązek jego wyrejestrowania.
By jednak mogło dojść do demontażu, musimy przedstawić odpowiedni plik dokumentów. Nie obejdzie się bez: dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu. W przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest inna osoba, powinniśmy również dysponować odpowiednim upoważnieniem. Sytuacja ta dotyczyć może choćby złomowania samochodów pracowniczych lub samochodów, których właścicielami jest więcej niż jedna osoba (na przykład – małżonkowie).
Po przyjęciu samochodu do stacji demontażu zostaje ono poddane procedurze kasacji. Rozpoczyna się od ważenia samochodu oraz oceny jego stanu technicznego. Waga rzeczywista samochodu zostaje wpisana do wystawianego zaświadczenia. Z samochodu usuwa się również tablice rejestracyjne, które mogą zostać w stacji demontażu lub zostać przekazane właścicielowi pojazdu.
Dowód rejestracyjny samochodu zostaje natomiast w urzędowy sposób „uszkodzony”, poprzez odcięcie jednego z jego rogów.
W czasie ważenia samochodu, uzyskany wynik porównuje się z oryginalną wagą, podaną w dowodzie rejestracyjnym. Za auto niekompletne uważa się takie, którego waga jest mniejsza niż 90% wagi oryginalnej. Również brak niektórych istotnych podzespołów (na przykład akumulatora, silnika lub foteli) może być podstawą do uznania samochodu za niekompletny.
Wówczas, punkt demontażu jest uprawniony do pobrania od nas specjalnej opłaty za każdy brakujący kilogram w wadze samochodu. Najczęściej, jest to cena wynosząca 10 złotych za jeden pełen kilogram.
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…