Wybór opon ma znaczenie i to fakt niezaprzeczalny. Dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, ale też maszyn rolniczych. Warto wiedzieć, że oznaczenie jednych i drugich jest takie samo, a przeznaczenie zupełnie inne. Dobre opony rolnicze muszą spełniać najbardziej wysokie wymagania i restrykcyjne normy, by na takie miano zasłużyć. Dziś zastanowimy się, jakie opony do kombajnu najlepiej wybrać i czym kierować się przy wyborze.
Spis treści
Praca w gospodarstwie rolnym nie jest łatwa, a wręcz przeciwnie bywa niebezpieczna i na pewno jest bardzo wymagająca, stąd też opony, które poruszają się po gruncie muszą być naprawdę trwałe. Powierzchnia jest w końcu pełna nierówności. Warto wiedzieć, że kombajn z dobrymi oponami będzie płynnie pracować, nawet gdy najedzie na potencjalne przeszkody. Oczywiście trzeba wiedzieć, że maszyna rolnicza taka jak kombajn często porusza się nie tylko po polu, ale też po poboczach lasu czy dzikich łąk. Dobre opony rolnicze przekładają się na efektywność pracy. W końcu nie można zapominać, że słabej jakości ogumienie, które ulegnie uszkodzeniu powoduje przestoje w pracy, a to przekłada się na koszty i może powodować straty. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że lepiej zapłacić więcej, by zaoszczędzić.
W przypadku opon do kombajnu możemy wybierać spośród dwóch podstawowych rodzajów. Są to opony diagonalne oraz radialne. Opony diagonalne mają budowę krzyżową . Ich kord jest rozciągnięty przez całość przekroju, przez to są bardziej sztywne. Zaletą tego typu opon jest fakt, że wykazują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale też odkształcenia. Pracują za to głośniej. W przypadku tych opon trzeba liczyć się z tym, że są grubsze, co przekłada się na możliwość osiągnięcia maksymalnej prędkości. W przypadku opon diagonalnych jest ono niższe niż w przypadku opon radialnych. Trzeba wiedzieć, że ogumienie radialne ma budowę promieniową, co rzeczywiście zmniejsza opór w trakcie jazdy, ale też zmniejsza poślizg, co przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Na pewno zaletą tego typu ogumienia jest również to, że niższy opór toczenia przekłada się też na niższe koszty paliwa, a więc koszty pracy także się obniżają. Opony radialne są droższe od opon diagonalne. Obydwa typy opon znajdziecie w dobrym sklepie z oponami.
Opony do kombajnu nie są tanie. Nawet te z półki ekonomicznej wcale nie kosztują niewiele, a jeżeli do tego zależy Wam na jakości, to trzeba liczyć się z tym, że ko szty nie będą niskie. Tutaj pojawia się też pytanie czy lepiej zdecydować się na zakup opon nowych, czy może używanych? W końcu kombajny w ciągu całego sezonu pracują krótko, ale z drugiej strony pracują też intensywnie. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Zasadniczo wydaje się, że lepiej kupować opony nowe. W końcu dana opona spełnia wtedy określone parametry techniczne. Ale jeżeli kupicie najtańsze opony, to mogą one szybko zostać uszkodzone. A więc niejako wyrzucicie pieniądze w błoto. Możecie też wybrać opony używane, ale musicie wtedy mieć pewność, że nadal są w pełni sprawne i w żadnym wypadku nie są zużyte. Na kondycję opon wpływa także przestawienie kombajnu w czasie przestoju, a więc okresu między żniwami. W tym przypadku ciężar kombajnu nie może naciskać na oponę w jednym punkcie, bo to spowoduje jej szybsze zużycie.
Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku opon. Co mamy na myśli? Oczywiście to, że opon nie należy kupować w żadnych sklepach wielkopowierzchniowych. Opony należy zakupić tylko i wyłącznie w specjalistycznym sklepie z oponami. Wcale nie musicie robić tego stacjonarnie. Wystarczy tylko znaleźć renomowany sklep w sieci. Do wyboru są zarówno opony klasy premium, klasy średnie, jak i budżetowej. Wybór zależy tak naprawdę od Was, ale lepiej zapłacić więcej niż później żałować. Pamiętajcie jeszcze o tym, aby dobrać odpowiednią wielkość opon i postawić na mocne ogumienie.
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…