Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Artykuły

Jak dobrać opony do ciężarówki?

Dobranie odpowiednich opon do ciężarówki nie jest prostym zadaniem. Ogumienie musi być dobrane w zależności od osi pojazdu oraz warunków drogowych na planowanych trasach. Uwzględnić trzeba także parametry takie jak indeks nośności, indeks prędkości oraz rozmiar poszczególnych opon. Niezbędne jest zapoznanie się ze specyfikacją zapewnioną przez producenta danego modelu, ponieważ dobór nieodpowiedniej opony może stać się szybko przyczyną wypadku.

Kiedy trzeba pomyśleć o wymianie opon ciężarowych?

Przed wyruszeniem w dłuższą drogę warto upewnić się, czy opony są w dobrym stanie oraz, czy sprawdzą się na zaplanowanej trasie. Szczególną uwagę powinno się zachować w sezonie zimowym oraz regionach górskich, gdzie drogi są wąskie i pełne zakrętów. Przy pomocy odpowiednich narzędzi pomiarowych sprawdzić można głębokość bieżnika oraz ciśnienie wewnątrz opony. Tego typu parametry muszą być zgodne z zaleceniami producenta.

Jak oznaczone są opony do ciężarówek? – podział w zależności od osi pojazdu

Na chwilę obecną dostępne na rynku opony nie posiadają jeszcze jednolitych oznaczeń w zakresie osi pojazdu. Znaczniki mogą się różnić w zależności od danego producenta, co utrudnia wielu osobom dobranie prawidłowych opon. W przypadku pojazdów ciężarowych każda oś kierująca, napędowa oraz naczepowa wymaga innego rodzaju ogumienia. Wbrew pozorom to właśnie uniwersalne modele nie są optymalnym rozwiązaniem.

Opony do ciężarówek – podział w zależności od przeznaczenia pojazdu

Pojazdy ciężarowe wykorzystywane są codziennie w wielu branżach oraz krajach. Opony powinny być dostosowane do specyfiki danego biznesu, regionu oraz warunków drogowych. Na szczęście producenci opon potrafią wyprodukować wysokiej jakości ogumienie sprawdzające się w danych warunkach. W zależności od przeznaczenia pojazdu wyróżnić można m.in. opony do transportu:

  • długodystansowego
  • miejskiego
  • regionalnego
  • terenowego
  • mieszanego
  • zimowego

Odpowiednio dobrane opony do ciężarówek zwiększają bezpieczeństwo na drodze oraz optymalizują ilość paliwa spalanego na trasie.

Do jakiej klasy należą opony ciężarowe Pirelli?

Znane powszechnie opony ciężarowe Pirelli należą do klasy premium. Oznacza to, że zostały one wykonane z najwyższej jakości materiałów, co przekłada się na większą trwałość i mniejsze spalanie. To tego segmentu zaliczyć można producentów takich jak Continental, Goodyear, Dunlop, Bridgestone czy Michelin. Wyróżnić można także środkową klasę medium oraz tańszy wariant, jakim jest klasa ekonomiczna.

Kiedy warto się zdecydować na opony całoroczne?

Całoroczne opony ciężarowe Pirelli to świetne rozwiązanie dla wszystkich pojazdów, które wykorzystywane są do pracy przez cały rok. Wymiana opon w zależności od sezonu oraz lokalizacji pojazdu generuje dodatkowe koszty związane z utrzymaniem, magazynowaniem oraz transportem. Jeżeli zaplanowane trasy obejmują pokonywanie łańcuchów górskich, warto zdecydować się na wysokiej jakości opony, które zagwarantują bezpieczeństwo kierowców oraz przewożonych ładunków.

Podobne tamety
Artykuły

Gdzie warto kupować używane części do auta?

Artykuły

Badanie i wycena naprawy auta

Artykuły

Odzież motocyklowa – w co warto się wyposażyć?

Artykuły

Praca dla mechaników samochodowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *