Przyjazne auto - najciekawszy portal motoryzacyjny -  motoryzacja najlepsza w każdym calu.
Motoryzacja

Jak dekodowanie numeru VIN zmieniło branżę motoryzacyjną?

Dokonując zakupu samochodu używanego, elementem priorytetowym jest sprawdzenie poszczególnych parametrów technicznych, przebiegu, a także historii wypadkowej. Nieocenioną pomoc w tym procesie stanowi tzw. numer VIN, nadawany każdemu pojazdowi po 1981 roku, w celu jego identyfikacji. Analiza oparta na tym szczególnym ciągu znaków z pewnością pomoże w wybraniu pojazdu bezawaryjnego, prawidłowo funkcjonującego przez długie lata. Dowiedz się jak dekodowanie numeru VIN zmieniło branżę motoryzacyjną!

Gdzie znaleźć numer VIN?

Numer VIN stanowi niepowtarzalne oznaczenie pojazdu, zgodnie ze standardami obowiązującymi na całym świecie. Ten szczególny, 17-znakowy ciąg podzielony jest na 3 sekcje:

  • VMI – światowy symbol producenta
  • VDS – dane techniczne samochodu
  • VIS – rok produkcji i miejsce montażu

Niestety nie ma ogólnie przyjętych norm, co do jego umiejscowienia. Numer VIN najczęściej wybity jest na tabliczce znamionowej na podszybiu auta po stronie kierowcy. Innymi miejscami są słupek boczny, także po stronie kierowcy, komora silnika, kabina na podłodze w okolicy przedniego fotela pasażerskiego. Nierzadko znaleźć go można także w podłodze bagażnika po prawej stronie.

Sprawdzenie VIN jest niezwykle istotnym elementem w procesie zakupu używanego samochodu, ze względu na szereg parametrów kryjących się za tym enigmatycznym ciągiem znaków.

Przyspieszenie procesu wyceny ubezpieczenia

Precyzyjna wycena składki OC jest procesem opartym na szeregu różnych czynników, takich jak wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy, a także historia ubezpieczeniowa. Na polisę wpływ ma także rodzaj pojazdu i jego parametry techniczne, takie jak pojemność silnika, rok produkcji czy przebieg. Sprawdzenie numeru VIN potrafi w znacznym stopniu przyspieszyć proces wyceny ubezpieczenia, dzięki niezbędnym właściwościom samochodu dostępnym w jednym miejscu.

Zmniejszenie liczby oszustw przez handlarzy samochodami

Zakup samochodu używanego wiąże się ze sporym ryzykiem, powiązanym z nieuczciwymi sprzedawcami ukrywającymi część informacji. Sprawdzenie numeru VIN pozwala przede wszystkim sprawdzić, czy auto nie pochodzi z kradzieży oraz czy uczestniczyło w przeszłości w wypadku. Dodatkowo ten szczególny ciąg znaków umożliwia dokładną ocenę parametrów technicznych auta, na podstawie których możliwa jest negocjacja zaproponowanej stawki.

Dekodowanie VIN jest elementem niezbędnym w każdym procesie zakupu, dzięki któremu możliwe jest uniknięcie przykrych niespodzianek w przyszłości, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem pojazdu.

Poznaj usterki, przebieg auta i inne parametry

Sprawdzenie numeru VIN umożliwia skrupulatne sprawdzenie pełnej historii danego pojazdu i świadome dokonywanie zakupu. Dla każdej pojazdu prowadzone są statystyki, takie jak przebieg, ilość wypadków, czy nawet wezwań serwisowych. Dodatkowo mamy możliwość poznania pełnego stanu technicznego pojazdu, w tym m.in. liczbę koni mechanicznych, kod silnika oraz dokładną datę produkcji. Dodatkowo indywidualny ciąg znaków auta pozwala na zamówienie trudno dostępnych części do samochodu, z gwarancją stuprocentowego dopasowania do danego egzemplarza.

Podobne tamety
ArtykułyMotoryzacja

Hyundai i20 – to nie jest samochód tylko do miasta

Motoryzacja

Jak otworzyć samochód bez kluczyka?

ArtykułyMotoryzacja

Jakie są najważniejsze regulacje dotyczące spedycji do Niemiec?

Motoryzacja

Detailing wnętrza samochodu - wydatek, na który nas stać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *